Noc s leguánem

• USA The Night of the Iguana

Muž a žena. Láska a touha. Pád a vykoupení. V jedné jediné noci se vše setká. Na odlehlém mexickém pobřeží. Kněz ve středních letech se snaží uspořádat svůj zničený život a dát jej znovu dohromady. A tři ženy - smyslná majitelka hotelu, éterická umělkyně a žhavá puberťačka - jej mohou zachránit. Nebo naprosto zničit. Vynikající výkony herců Richarda Burtona, Avay Gardenerové a Deborah Kerrové pod vedením legendárního režiséra Johna Hustona skvěle přenesly uznávanou divadelní hru Tennesseeho Williamse na filmové plátno. Noc s leguánem - to jsou protichůdné vášně a překvapující vtip, rozpor mezi sny a hořkosladkou skutečností. Film získal oscarové ocenění za výpravu a v dalších tech kategoriích byl nominován. (oficiálny text distribútora)

radektejkal

Filmové "přepisy" divadelních her Tennesseeho Williamse tvoří již ucelený – a mimořádně úspěšný - filmový žánr. A není se co divit; Tennessee Williams přece patří mezi nejlepší světové dramatiky všech dob, mezi Lope de Vegu, Shakespeara, Ibsena, Strindberga, Čechova... A přitom se domnívám, že v tomto mediu vyznívají jeho dramata lépe, než třeba Shakespearova nebo Ibsenova. Pokud mluvím o žánru, potom musí mít něco společného, řídit se nějakými pravidly: překonání dramatického prostoru divadelního jeviště, důsledné lpění na autorově záměru, silné charaktery zaručené těmi nejlepšími herci. Tomu se nevymyká ani tento film o zběhlém knězi (děj by se také dal popsat Dylanovým veršem "renegate priest and treacherous young witches") zatíženém alkoholem, požitkářstvím, a především bombastickou církevní rétorikou, které se zřekne teprve na samém konci - a v tu chvíli také dosáhne své spásy, tj. přestává hrát a začíná žít. ()

Vabr

To byl tak nádherný film! Drama, jak má být! Tento film je přesně ten důvod, proč právě miluju drama z 60. let! Dnes se nic takového bohužel netočí. Originální předlohu jsem četl, v níž mě moc první dvě dějství nebavily, a nechápal jsem, o čem to jako je, ale poslední dějství vše vysvětlilo (nervové zhroucení) a mě tak osobně uchvátilo, že jsem nakonec divadelní hru ohodnotil 4⭐, a hru si pamatuju tedy jako kvalitní a velmi hlubokou. Na filmovou adaptaci jsem se tak, stejně jako u Kdo se bojí Virginie Woolfové, těšil, a jsem po zhlédnutí přímo nadšený!!! To, jak to bylo perfektní, bych mohl s přehledem napsat na celou A4, ale radši to zkrátím. Kamera, soundtracky, lokace, herci, věrnost předloze, bonusy - to vše naprosto famózní!!! Vyzdvihuji herecké výkony Debory Kerr, Richarda Burtona (rovněž hrál v KSBVW?) a Ava Gardner, které neměli chybu! Postava Hanny ve filmové adaptaci nabrala za mě na úplně jiných obrátkách, no a já zkrátka tu postavu zbožňuju! Pro mě se stává prototypem správného, slušného člověka. Z ní by si každý měl vzít příklad a přijmout její životní filozofii. Chválím také vyškrtnutí německé famílie, která akorát v předloze překážela a rušila. A co ale oceňuji snad možná i nejvíce, je první půlhodina cestování - to je recept ke štěstí! Tím si mě film získal hned v úvodu! Za mě, aby byla adaptace divadelní hry úspěšná, musí obsahovat takzvaný 3D efekt. To znamená narušení té „stojatosti" jako je tomu v originále. Tady tím 3D efektem byla úvodní scéna a cestování po Mexiku, v KSBVW? to bylo cesta do tanečního klubu. Ne příliš šťastně odvedená je zase například Tramvaj do stanice Touha, kde tento 3D efekt chybí - jede se přesně podle hry - žádné znatelné vybočení, žádný risk. Konec byl stejně jako v originále velmi, velmi emotivní. Bravo, toto je masterpiece! Noc s leguánem si tímto řadím jako svůj 2. nejoblíbenější film všech dob!!! Vyhodnocení: Tak skutečné postavy dokáže napsat jen Tennessee Williams! ()

MontyBrogan

"V živote sú len dva levely, fantastický a realistický." A v tejto konverzačke podľa geniálneho Tennessee Williamsa sú zase len dve roviny, fatálna a banálna. Nakoľko sú tu ale všetky dôležité postavy citovo nevyrovnané, dajú sa tieto póly len ťažko rozlíšiť. Aký to záhadný názov, Noc s leguánom. No zobrazuje deň a noc ako z blázinca, teda ako zo života. Milujem takéto filmy! ()

jondzavid

Slušná tragikomédia, ktorá nepatrí k najlepším Hustonovým filmom, ale stojí za pozretie vďaka kvalitným hereckým výkonom R.Burtona (dokonale emocionálne balancuje v postave životného stroskotanca) alebo Avy Gardner (niečo podobné ako Burton, ale tlmenejšie a viac potlačované). Zaujme aj Sue Lyon (hrala aj niečo iné ako Lolity?) či ´´bába na zabití´´ v podaní Grayon Hall (výstižne strihla semetriku). Proste silný herecký arsenál v poctivo vyzerajúcej adaptácii T.Williamsa (ako vždy nabitej emóciami). ()

NinonL

Film táhne svou rolí hlavně kněz v podání Richarda Burtona. Ale ani jeho partnerky nehrají špatně, temperamentní Ava Gardner, mladistvá a sexy Sue Lyon a křehká umělkyně Deborah Kerr. První část filmu se odehrává hlavně v autobuse, na zájezdu křesťanek s knězem, zbytek pak v malém hotelu na kopci blízko moře. A byla jsem moc ráda, že toho leguána nakonec pustili. ()

• Při natáčení v polovině listopadu dlouholetý asistent režie Tommy Shaw a pomocný asistent režie Terry More vešli na balkón, který se s nimi zřítil. Z výšky 6 metrů dvojice spadla na tvrdou půdu. Terry byl v pořádku, ale Tommy měl přeraženou páteř. Byl prý zázrak, že nezemřel. (Pavlínka9)