Do cudzej náruče

• Česko Do cizí náruče (viac)
všetky plagáty
Veľká Británia / USA, 2000, 122 min

Děj tohoto dokumentu mapuje výpovědi skutečných účastníků tzv. Kindertransportů, což byly akce na záchranu židovských dětí ze všech okupovaných částí Evropy. Spoluprácí Ministerstva zahraničí Velké Británie a Židovských obcí okupovaných zemí se podařilo tímto způsobem zachránit před smrtí v koncentračních táborech více než 10 000 židovských dětí a umístit je do náhradních rodin po celé Velké Británii. Autentičnost výpovědí je podložena i dokumentárními snímky z průběhu transportů a existujícími rodinnými fotografiemi. (oficiálny text distribútora)

Laurent

Ten, kdo dal tohle dohromady, odvedl výbornou práci. Především první dvě třetiny jsou po režijní stránce výborné. Navíc v polovině přichází velmi zvláštní poloha, při které se smějete a zároveň vám tečou slzy. ()

Matty

Smutný dokument z doby, kdy vytěžování dojímacího potencionálu tématu "Wintonových dětí" ještě nebylo otravné. 75% ()

zputnik

Silný a burcující zážitek - jak jinak, když je na prostoru 122 minut prezentováno ničení základní lidské potřeby, tj. vyrůstat s těmi nejbližšími; mámou, tátou, prarodiči. Dokument se nesnižuje k rozdělování na hrozné a skvělé; ukazuje spíše, že žádné řešení není nejdokonalejší. Často jde spíše o řešení méně a více bolestivé; především pak v této konkrétní historické situaci. Přesto buďme rádi za toto řešení, tj. umístění dětí do náhradních britských rodin. Ve většině případů tak bylo dětem zajištěno uspokojivé a důstojné dětství. Shrnuto a podtrženo: Faktografické, smutné, důležité, nutné, burcující. Sakryš, mně to tak dojalo... a jsem tomu nesmírně rád. ()

Slarque

Strhující dokument se zabývá vším, co souvisí s kindertransporty. Vyprávění těch, co to zažili, postupuje překvapivě chronologicky. Nejvíce mne zaujal příběh dívky, kterou zoufalý otec za ruku vytáhl okénkem z rozjíždějícího se vlaku, aby během války přežila osm koncentráků a ve dvaceti vážila třicet kilo. Kde ti autoři takovéhle lidi hledají? Ale situace sirotků v Anglii také nebyla vždy zrovna růžová. ()

ravenir

Sice ne tak silné jako šesti-dílný dokument "Holocaust", který běžel na ČT2 zhruba před rokem, ale i tak velmi působivé převyprávění jedné z kronik holocaustu. ()