Polina

• Česko Polina (viac)

Polina (Anastasia Shevtsova) sa už v útlom veku stala žiačkou učiteľa klasického tanca a prísneho perfekcionistu profesora Bojinského. Už od začiatku smeruje Polinu na dráhu klasickej ruskej baletky. Tá je na najlepšej ceste stať sa členkou baletného súboru prestížneho moskovského Veľkého divadla. Ale keď sa zúčastní predstavenia modernej tanečnej školy, nečakane ju to rozruší a rozhodí. Zažije umelecký šok, ktorý ju úplne vykoľají a zmení všetko, v čo doteraz verila a o čo sa snažila. Polina odcestuje do Aix-en-Provence vo Francúzsku k slávnej choreografke Lirii Elsaj (Juliette Binoche). Jej odhodlanie a tvrdá práca ju postupne privedú až k posadnutosti, no napriek tomu sa nedokáže presadiť. Zúfalá Polina sa odsťahuje do Antverp, kde síce začne nový život ako servírka v klube, ale v tanci neprestáva hľadať svoju vlastnú cestu. (Cinemart SK)

Gore

Začátek filmu v ruském prostředí a dřina při klasickém baletu, byla až fascinující, ale po přesunu Poliny na evropský kontinent, jako by film ztratil duši a nabízí samé klišé. ()

papaguy

Zajímavé bylo, že u první části z Ruska nešlo tak docela poznat, v jakém roce se děj odehrává. Holka na facku. Taky jich pár od života schytala. Pěkná kamera. Skvělý tanec. Možná se Shevtsova nemusela pořád tvářit stejně. ()

Maximilianus

Film prekvapil v tom, z akého prostredia pochádza hlavná predstaviteľka. Je to rebelka, ktorá sa neuspokojí so všednosťou a priemerom, s nalinkovanými pohybmi a očakávaniami verejnosti. Búri sa a hľadá. Hľadá svoju cestu, ktorú nakoniec nachádza a víťazí. V tanci je sila a ona je tanečníčka. 7/10. ()

mira.l

Nebylo to nejhorší, leč baletu ni jinému umění tanečnímu nerozumím, takže hodnocení slušně průměrné. Samotný konec s tím sobem či losem nebo co to bylo, jsem moc nepobral. Ale od Anastasie Shevtsove to byl výkon jistě velmi slušný, to všechna čest. ()

Amonasr

Zdařile podaný příběh rusko-gruzínské tanečnice, která musí od malička překonávat všelijaké překážky při své cestě za naplněním svých tužeb. Film ukazuje nejen náročnost taneční profese, ale dává dobře nahlédnout i do jejího zákulisí a rovněž ukazuje, že i tanečníci jsou jen lidé se svými osobními starostmi, těžkostmi, ale i radostmi. Snímek působí poměrně civilně a přitom nenudí, udržuje divákovu pozornost od začátku až do konce. Ovšem jen do konce filmu, ne do konce příběhu - ten pokračuje dál a určitá naděje do budoucna pro Polinu a jejího nejnovějšího partnera je spíš jen naznačena. Film byl mnohem zajímavější, než jsem kvůli tématu očekával, přestože se v něm nic příliš přehnaně dramatického neodehrává. Respektive zlomových bodů obsahuje dost, ale nejsou podávány vyhroceně dramaticky, neútočí agresívně na divákovy city. Pouze hlavní představitelka mi nebyla úplně sympatická, její výraz mi připadal většinou poněkud "tupý". Uměl bych si v této roli představit oduševnělejší tanečnici vzbuzující víc emocionálního spoluprožívání. ()

SAINTS

Bravurne zvladnute herecke vykony nielen v tanečnej rovine vzdavaju hold performerskej kreativite hlavnej predstavitelky Poliny,ktora okrem dokonalych tanečnych figur ovlada i herecky background,čim pre snimku stala neprehliadnutelnym klenotom na poli tanečnej,ale aj životopisnej dramy. ()

Drozdo57

Herečka sa mi páčila vzhľadom a čo som rozumel, tak je to pôvodom naozaj profesionálna baletka z divadla v St. Peterburugu. Preto ten herecký výkon asi nebol zrovna oskarový. Na druhú stranu, pre postavu Poliny sa skvele hodila, pretože Polina bola človek, čo emócie veľmi neprejavoval. Jej tanec ma ale zasa tak veľmi neoslovil. Normálny balet je síce nuda, ale aspoň to človek musí vedieť a je jasné, kedy to človek robí dobre a robí zle. Potom, čo sa Polina vydá do Francúzska a Belgicka robiť tieto lesbické pseudotance sa len chytám za hlavu a divím sa, čo také talentované dievča ťahá medzi týchto ľudí, čo náhodné pohyby vydávajú za niečo fantastické, pretože vraj "emócie". Keď niekto stúpi do hovna, tiež to v ňom vyvolá emócie. Celkovo mi to prišlo priemerné a preto aj to hodnotenie. ()

blondboss

Umelecky premakané, scenáristicky funkčne zvládnuté a civilne vyobrazené dielo, ktoré môže ašpirovať ako artový počin roka. Každopádne ale mne tam chýbalo trošku viac emócií a väčší "ťah na bránku", akosi som sa miestami nudil a tie baletné pózy na mňa vo všeobecnosti až tak nezabrali, čo bude asi tým, že balet veľmi nemusím. Avšak pre milovníkov artu a baletu je toto vyslovená povinnosť. 65 % ()

ariari

nafúknutá umelá vata s pokusmi s nudnou kvázi melancholickou  kamerou a ultra nudným príbehom .v hlavnej postave bolo nadšenia z úlohy ako v mokrom popole. Nemala žiadnu iskru, aká je viditeľná pri profesionálnych tanečníkoch v každej krajine. NIe porfesionálne ..nesedelo tu nič s ničím, okrem potreby ohúrenia pri kladení na dôraz, že bola vydretá,lebo  bola z Baľšovo ťeatra..  prepálená muzika s tupo pomalými a zle natočenými sekvenciami to celé zahodila do kopru. akoby vám chceli vymyť mozog, že špekáčik je vlastne fillet mignon. po 30 minútach som sa čudovala, prečo to ešte pozerám ,tak som to odpískala. ()

PTuranyi

Výborná osobná dráma mladej baletky, hľadajúcej svoju cestu životom. Príbeh začína výberom dievčat do baletnej prípravky. Polina postupne rastie a zdokonaľuje svoje tanečné umenie u najlepších učiteľov a prirodzene smeruje do Veľkého Moskovského baletu, kde by ju rád videl jej otec. Popri tom sledujeme problémy v rodine, hlavne jej otca, ktorý zrejme spolupracuje s podsvetím. Polina sa však zaľúbi do francúzskeho spolužiaka a odchádza s ním do Provence, aby skúsila začať svoju kariéru tam. Sme svedkami jej problémov so zmenou prostredia a úplne iného chápania tanca ako sa doteraz učila. Po úraze a rozchode sa ocitá na dne, bez peňazí a bývania. Film výborne navodzuje tiesnivú bezvýchodiskovú atmosféru. Nakoniec sa zamestná ako servírka a hľadá ďalej až narazí na mladého tanečníka, ktorý sa zaoberá improvizáciou, aby konečne našla samu seba čo sprevádzané hypnotickou hudbou a nádherným tanečným predstavením. ()

realista

Polina je čistě taneční film, avšak styl Let´s dance nehledejte. Je tedy blbost, pokud vám balet a jméno Angelin Preljocaj nic neříkají, na film chodit. Mě před zhlédnutím to nic neřeklo a vlastně i během sledování filmu mě to nechávalo chladným. Přesto mě to bavilo, ocenil jsem složité choreografie, tvrdou práci za vzniknutím filmu a celkem i zajímavý příběh. ()

padina

Asi jsem měla přehnaná očekávání. Těšila jsem se na film o baletu a jeho různých výrazových polohách, o hledání vlastního stylu. Dostala jsem splácaný útržkovitý příběh s tančícími hlavami, od ramen dolů mimo záběr. Občas se mihne ruka nebo noha, nicméně ztvárnění baletu je chudičké. Namísto hledání svého osobitého projevu to spíš vyznívá tak, že hrdinka prostě není dobrá tanečnice a skončila by přinejlepším někde ve sboru (byť třeba Bolšího teatra), a ve výrazovém tanci ani tam ne. Zběsilý střih mě štval ještě mnohem víc než při šermovačkách nebo kung-fu. Abych byla spravedlivá, tak dvě zdařilé baletní sekvence se vyskytly, ale přišlo mi to málo. Za každou z nich jedna hvězda, jinak nezajímavé. ()

tomkat

Pokud neprožíváte balet a moderní tanec, uberte si *. Citlivý a vnímavý, civilně a trochu syrově pojatý film (mimo jiné i) o tom, že najít svou cestu životem nemusí sice být vždy snadné, ale i pokud není, má rozhodně cenu se o to pokusit - a uspět. Bonus - Tommy Lee Jones má východoevropského dvojníka! ()

ma_htiel

Príbehy o umelcoch mávajú často tendenciu skĺznuť do jednoduchého vzorca "od nuly k hviezde", preto mi nad Polinou po prvom zhliadnutí doslova ostal stáť rozum. Tento film dokazuje, že sa to dá inak, že je možné ukázať cestu umeleckého progresu aj ako bolestivé hľadanie vlastného vyjadrenia, skúšanie rozličných možností, poučenie i za rizika istých obetí. A to všetko i bez akejokoľvek narkotickej odbočky a osobného epifácie zmučeného génia. Polina je silná postava, ktorá nestráca vieru v seba, ale musí si prejsť skúškami, aby mohla byť sama sebou čo najautentickejším spôsobom. A celé je to vizuálne nesmierne citlivé a krehké ako tanec samotný. ()