Dcery zla

• Veľká Británia Twins of Evil (viac)

Dvojčata Frieda (Madeleine Collinson) a Maria (Mary Collinson) přijíždějí ke své tetě a svému strýci na venkov jako sirotci. Strýček Gustav (Peter Cushing) je členem klanu Bratrstvo, jehož členové pátrají po mladých dívkách, které se spolčily s ďáblem a následně je upalují zaživa. Obě mladé dívky se brzy dostanou do velkého nebezpečí, když se ukáže, že byla Frieda kousnuta upírem, který sídlí na nedalekém hradě. (montel)

darkrobyk

Zcela nekriticky jsem si vychutnal gotický horror od Hammeru, který obsahoval vše, co mám rád. Nebezpečný les, záhadný zámek na vršku, krásné dívky, fanatický církevní přisluhovač, hořící hranice, labyrint chodeb v podzemí zámku plný pavučin a ...upíři. Do třetice se sice Carmilla v tomto snímku ukáže jen na chvíli, její nástup je však impozantní. Scéna, kdy se zhmotní v ponurém sále a na malém koberečku z mlhy tiše pluje v plášti s kápí směrem ke krbu, kde s odvrácenou tváří přemítá hrabě, patří po výtvarné stránce mezi nejkrásnější. P.Cushing se výborně zhostil (jak on to umí) role fanatického kněze, který vede své Bratrstvo při honech na mladé čarodějnice. Jistě se vybaví skvělé české Kladivo na čarodějnice, v britském případě jde však více o upírský horror. Přesto je dobře ukázáno, jakou mocí církev vládla a jak beznadějný byl boj s ní. Až v závěru divák pochopí, že kněz není jen zlem prorostlou osobou, ale že v jádru se skrývá touha po dobru. Jemně lechtivá erotika je korunována odhalenými ňadry, chybějící větší odvážnost lze ale v dnešní přesexualizované době klidně prominout. ()

choze

Závěrečný díl Karnsteinovské trilogie (dále VAMPIRE LOVERS a LUST FOR A VAMPIRE), vycházející z Carmilly od Le Fanu. Pamatuju, že když jsem tuhle hammerovskou upířinu viděl jako mladší, při scéně, kde se chystali upálit hodné dvojče, jsem si napětím okousal všechny nehty. S odstupem času mě krom velmi sexy dvojčat (Playboy Playmates 1970 Mary a Madeleine Collinson) zaujalo hlavně vylíčení dobra a zla, kdy dobro reprezentují krutí inkvizitoři upalující nevinné a zlo představuje sympatický bohémský hrabě a až postupně se Cushingův inkvizitor pomalu polidšťuje a hrabě se ukazuje jako svině. John Hough natočil i mého oblíbeného LESNÍHO DUCHA. ()

JohnnyD

Film je narozdiel od predošlých dvoch dielov výrazne menej erotický, no nemyslím, že to bolo na škodu. Celý film totižto stojí a padá na Petrovi Cushingovi, ktorý je v role zaslepeného inkvizítora absolútne geniálny a rolu si náležite užíva. Príbeh je prekvapivo na pomery neskorého Hammeru celkom originálny, i keď samotný scenár dosť "pokulháva" a zišlo by sa zostrihať aspoň o 15-20 minút. Výraznou slabinou je hlavný upír, byť má skvelý ohoz a bohovské hlášky (pripája si prípitkom "na Satana!"), no špina za nechtom Christophera Leeho má viac charizmy ako on. ()

Bloody13

Hammer v sedmdesátých letech už sice měl to nejlepší za sebou, ale Twins of Evil byl ještě jedním z těch povedenějších kousků. John Hough (The Legend of Hell House, Incubus) sem nasekal všechny důležité ingredience kladivářského studia a navíc přidal trochu explicitního koření. Kromě dua sexbomb s hlubokým dekoltem se tak divák dočká i v detailu odsekávaných hlav, a to zkrátka potěší. Body k dobru si film může přičíst i za neodolatelnou atmosféru a pěkné prostředí tmavých lesů. Pravda, Peter Cushing tu ztvárnil neobvyklou roli, ale jeho upalování nebohých krasavic má něco do sebe. ()

Mariin

Kombinace žánru o lovcích čarodějnic (17. stol.) a upírského hororu (19. stol.) s typickou lehce erotickou přísadou 70. let (20. stol). Pozornost tu upoutávají herecká dvojčata - sestry Collinsonovy, z nichž jedna se dá na cestu zla, okouzlena hrabětem Karnsteinem. Zmatenost scénáře (zejména v principu dobra a zla) u mne však tento brakový produkt sráží jen na slabý průměr. ()