Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Východní čtvrti Los Angeles nejsou žádný ráj. Každý ze sedmdesáti tisíc místních patří k některému z gangů, po ulicích kolují miliony zbraní a proti tomu všemu stojí jen dva muži. Sean Penn a Robert Duvall jako policisté, kteří se ocitli tváří v tvář peklu... (oficiálny text distribútora)

Recenzie (48)

raimi 

všetky recenzie používateľa

Colors jsem chtěl vidět už drahně let. Filmy z prostředí gangů jsou povětšinou dost zajímavý, a Colors se jevily jako ten zdárnější příspěvek do tohohle subžánru. Jenže. Film dodneška nemá český titulky na unrated verzi. Já jsem ji sehnal jen s dabingem České televize z roku 1997, a s otitulkovanýma dodatečnýma scénama (samozřejmě překladačem, meh). No, a tenhleten dabing, to je něco naprosto příšernýho. Když postavy dětí dabujou dospělí herci a šišlají u toho jak mimina, nebo když tam nedejbože někdo rapuje a je to nadabovaný, tak je to směšný a trapný zároveň. Nemluvě o drsným slangu a macho proslovech gangsterů. Takže polovina atmosféry v hajzlu. A film? Bohužel už neskutečně zestárnul. Počínaje dneska už neposlouchatelnou oldskool hudbou Herbieho Hancocka, a nesnesitelnou postavou pozérskýho policejního frajera v podání Seana Penna. Navíc je to prostě takový unylý, zdechlý, bez šťávy. A nemyslím si, že by v té o sedm minut delší unrated verzi byly nějaký scény, který by příběh nějak obohacovaly, nebo by byly už "too much" pro obyčejnýho diváka. Prostě pár scén navíc. Zklamání na plný čáře. ()

Lacike 

všetky recenzie používateľa

Vzhladom na dobu vzniku sa jedna o dost civilny pohlad na pracu policajtov v prostredi plnom roznych gangov. Lenze na dnesne pomery uz dost zastaraly a malo intenzivny. Dnesneho divaka uz nicim nesokuje. Ved aj televizne serialy typu Tretia hliadka alebo Policajny odznak su drsnejsie. Ale raz sa to da pozriet vdaka Pennovi a Duvallovi, ktori odohraju svoj slusny herecky standard. 6/10. ()

Reklama

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Solídny policajný triler z drsného prostredia el-ej. Medzi Pennom a Duvallom to chvíľu vrie, až sa zdá, že scenár bude ťažiť najmä z ich odlišnosti a generačného rozdielu, nakoniec ale všetko ide viac očakávateľným smerom s cieľom boja proti spoločnému nepriateľovi. Človeka až zamrazí, keď si uvedomí, že boj proti tomu, aby desaťročné decká predávali na ulici crack, je len boj s veternými mlynmi, to je ale zrejme to najdôležitejšie, čo som si z filmu odniesol. Taký Boyz´n the Hood je skrátka uhrančivejší a emotívnejší kúsok. Ale je tu poctivejší hip-hop, než začal vznikať od deväťdesiatok, kedy sa vydal smerom k mainstreamu a vrtiacim riťiam. ()

Real Tom Hardy 

všetky recenzie používateľa

Navonok "len" End of Watch o 25 rokov skôr, bez potrebnej intenzity a šťavy, avšak s väčšou porciou pouličnej autenticity a dôveryhodne vykresleného dobového zasadenia. Pri bližšom pohľade však silný pokus o internú štúdiu a sondu do vnútra gangov Los Angeles. Zároveň išlo o vôbec prvý film pojednávajúci o tejto problematike z tohto uhla a v zásade tiež prvý dávajúci do pozornosti crack (zo zaujímavosti: slovo sa v mediálnom priestore prvýkrát objavilo v článku magazínu Rolling Stone v roku 1980) a aj geto samotné (Túžba smrti 4 fakt nerátam), pár rokov predtým, než sa s nimi v ranných 90s roztrhlo vrece. Z historického pohľadu dôležitá snímka (aj z kontextu posolstva) prezentujúca reálie jedného kútu sveta, v tom čase nie príliš všeobecne známeho (film dokonca na svet dorazil skôr ako prevratný album Straight Outta Compton). Berúc vyššie uvedené do úvahy plus kto sedel na režisérskej stoličke – skutočne pozoruhodný produkt. Prítomné je aj typické hopperovské snímanie mestských exteriérov, primárne v priebehu úvodných & záverečných titulkov, ale aj počas celej stopáže. Kamera fenomenálna (efektné záberovanie Watts Towers mi pripomenulo ďalší podobný zabudnutý kúsok Ricochet s Denzelom Washingtonom). Navyše, soundtrack mala pod patronátom jazzová legenda Herbie Hancock. Snímke vyčítam len jedno – neukázala devastáciu komunít po cracku (ústredné duo predsa pôsobilo v jednotke CRASH + epidémia cracku bežala v tom čase už v plnom prúde). Ospravedlňuje možno len výsledné, jednoznačné tematické zameranie. Tak či onak, Colorspovinná jazda pre milovníkov špinavého a drsného Mesta anjelov 80./90. rokov... ♪♫ / ♪♫ (10.2016) (6.5.2018) (22.7.2023) "Vendettas of death back the colors I choose." ()

Klay 

všetky recenzie používateľa

Poutavá a atmosférická záležitost. Dokonce ani nevadí, že tomu dlouhou dobu chybí skutečná zápletka. Výstřižky z každodenní práce ostříleného poldy Duvalla a horkohlavého zelenáče Penna jsou dostatečně zajímavý už jen díky hercům, nesourodým povahám jejich postav a dostatku akce. Škoda scénáristicky nezvládnuté poslední třetiny, kdy se pozornost přesouvá od ústřední dvojice k nezajímavým záporákům, film tak nějak ztrácí tempo a soudržnost, a já zároveň ztrácel zájem o dění v něm. ()

Galéria (51)

Zaujímavosti (6)

  • Označené policejní vozy, které používá LAPD, jsou Chevrolet Impala 1981. (ArthasKarfa)
  • Podľa pôvodného scenára sa mal film odohrávať v Chicagu a pojednávať o drogách. Až prichádzajúci Hopper lokalitu zmenil na Los Angeles a tému na gangy. (Real Tom Hardy)
  • Film se natáčel v Los Angeles v Kalifornii. (rafix)

Reklama

Reklama