Policista Denzel Washington dostal za mříže zločince Johna Lithgowa. Uvězněného muže ale zaměstnává chorobná touha pomstít se a ihned po propuštění začne svůj plán uskutečňovat...
Nick Styles je ambiciózní policista. Podařilo se mu zarazit řádění nebezpečného šíleného zabijáka Earla Talbotta Blakea, zatknout ho a dostat do vězení. Jenže psychopat se ani tam nehodlá vzdát - trpělivě čeká na okamžik, kdy bude moci Stylese zničit a vymyslí si rafinovaný plán. A šance jej realizovat se mu naskytne: nastraží na Stylese past - a on se tak ocitá v pozici policisty obviněného z vraždy. A jediný, kdo ví o jeho nevině, je samotný Blake... V ulicích Los Angeles se jednoho dne osudově protnou životy dvou mužů. Nájemný zabiják Earl Talbot Blake má vyřídit drogové dealery. Ti se však stanou cílem policejního zásahu, jehož se účastní také ambiciózní nováček policejního sboru Nick Styles. V dramaticky vypjaté situaci se Stylesovi podaří duchapřítomně zakročit a Blakea zadržet. Díky amatérskému kameramanovi, který poněkud netradiční zákrok natočí, se mladý policista stane mediální hvězdou dne a díky tomu jeho kariéra nabere rychlý a strmý vzestup. Dostane nabídku na práci v úřadu okresního prokurátora, ožení se s krásnou ženou a má s ní dvě milé dcery a šťastný život. Po celou dobu jeho raketového vzestupu trpí Blake ve vězení a dnem i nocí přemýšlí o svém novém smyslu života, kterým se stala pomsta. Je odhodlán zničit Styles tak důkladně, jak jen to bude možné. Důkladně promyslí plán útěku a po sedmi letech od okamžiku, kdy se ocitl za mřížemi, se pustí do jeho krvavé realizace. Na svobodě se okamžitě pustí do realizace své pečlivě naplánované pomsty. Její součástí je namočení Stylese do dětské pornografie, zneužití a zpronevěra veřejných prostředků, zejména fondu na výstavbu dětského centra. Zavraždí Stylesova partnera tak, aby vše vypadalo jako sebevražda a zanechá u jeho mrtvého těla řadu kompromitujících materiálů. Unese Stylese, nadroguje ho a nafilmuje jeho sex s prostitutkou a potom ho propustí. Jeho plán je až děsivě úspěšný. Média se na Stylese vrhnou, jeho nadřízená Priscilla Brimleigh ho označí za politickou přítěž a dokonce i jeho manželka o něm začíná pochybovat. Styles je nucen obrátit se na svého dávného kamaráda, který se stal mocným drogovým bosem, s prosbou o pomoc a pokud chce Blakea porazit, musí se snížit na jeho úroveň a bojovat s ním jeho vlastními zbraněmi. (oficiálny text distribútora)

choze

Scénář Steven E. de Souza (KOMANDO, SMRTONOSNÁ PAST), režie Russell Mulcahy (HIGHLANDER, SHADOW), produkce Joel Silver (KOMANDO, PREDÁTOŘI, všechny SMRTOSNÉ ZBRANĚ a PASTI, MATRIXY) a hudba Alan Silvestri (PREDÁTOŘI). Úctyhodný tým, který ale vyprodukoval pouze pohodový béčkový thriller. Soubojem árijců na meče ve vězeňské jídelně dá Mulcahy vzpomenout na svého HIGHLANDERA, Silvestriho hudba zase nápadně připomene hudbu z PREDÁTORA (z kterého sem zaskočí i Jesse Ventura ve vedlejší roli) a John Lightgow je prostě úžasný hajzl. ()

Chrustyn

Ze začátku to vypadá jako klasická akční kriminálka o zločinci, který se chce mstít policistovi, který ho dostal do vězení. To však funguje jen do doby než zločinec tohoto policistu unese. Od té chvíle začne příběh hodně zpomalovat a nezachrání to ani slušný výkon Denzela Wahingtona a psychopat s tváří Johna Lithgowa. Ve filmu není takřka žádná akce a ani napětí se zde mnoho nedočkáme. A co se týká Silvestriho hudebního doprovodu tak ten mi zde vůbec nesedl. ()

Slimak

Slušný thriller o dvou chlápcích které nenávist spojí více než přátelství. Skvělá kreace Johna Lithgowa coby zločince Earla Talbotta Blakea s věčně ukecaným podlejzákem Kimem v zádech. S přehledem přehrává Washingtona v roli hrdinného policajta.Film je duelem ve ztemělých ulicích, na který jsou upřeny zraky celého města a jeho představitelů...když připočtu libovej dabing tak je to obstojný film...60% ()

Likan7

Průměrná detektivka s trochu brutálnějšími scénami, než by jste čekali. Denzel je ale ještě moc hladej, nemá to charisma, na který jsme u něj zvyklý a Lithgowův záporák je sice řádnej magor, ale není ničím zajímavý. Po solidní půl hodince se to sveze do občas trapný kriminálky, která mě nudila k závěru čím dál víc. ()

Xmilden

Dozvuk osmdesátek tady je samozřejmě hodně cítit. Stejně jako fakt že film natočil tvůrce Highlandera a skladatel Predátora. Denzel zde hraje docela frajírka, kterému vše prochází pouze do chvíle kdy z vězení utečeho jeho dávný známý. Bohužel film s blížícím se koncem se stává fraškou, která vyvrcholí hodně trapným finále. Kdysi 70%, dneska 50% ()

• Natáčení filmu probíhalo v americkém městě Los Angeles od 28. ledna do 5. dubna 1991. (GASTON73)
  • V českém dabingu se objevuje chyba. Legendární hláška v originále zní „You must have lots of balls to come here“, což samozřejmě znamená „To chtělo pořádný koule sem přijít“. Dle českého dabingu to ale je „Musel si mít hodně míčů, že jsi sem přišel.“ [Zdroj: G.cz] (asdfasdf)