Trpaslík

• angličtina Gnome (festivalový názov)

Obyčejná rodina z Nymburka. Jarda a Katka Staňkovi. Vedou spolu provaznictví v uličce u náměstí. V obchodních i rodinných strategiích se ale, slušně řečeno, dost často neshodují. Jejich patnáctiletý syn Luděk chodí do kvarty místního gymnázia, chtěl by se stát hip-hoperem, ale zatím se cítí spíš nepochopen. Dcera Janička by se zase navzdory všem ráda stala právničkou, jako její strýc Vladimír Novotný, nejobávanější nymburský právník. Vladimírova krásná žena Pavlína by něco moc ráda, ale vůbec neví, co by to mělo být. To děda Václav ví moc dobře. Má nejradši kaši, ovšem ne tu, co dělají v domově důchodců. Staňkovi, jejich příbuzní, známí a sousedé, nejsou, jak už to bývá, se svými životy docela spokojeni. Že by ale nakonec mohlo být i hůř, na to v rozhodující chvíli nikdo z nich samozřejmě nemyslí. (Česká televize)

Recenzie používateľa mh.mail k tomuto seriálu (7)

Trpaslík (2017)

50% — Seriál skončil, tak ho zhodnotíme jako celek. Už jsem to napsal u jednoho dílu — hlavní problém vidím v tom, že tvůrci námět zpracovali do šestidílného seriálu. Tím se to poněkud rozplizlo. Kdyby to byl jeden film, mohla být zápletka víc zhuštěná, odpadla by většina hluchých míst a věřím tomu, že zbytek by autoři dokázali zpracovat do opravdové crazy komedie, neboť samotný námět mi přijde docela dobrý. Dále hodnocení trochu sráží absence opravdu překvapivého závěru, protože obdobný konec jsem očekával už tak od druhého dílu. Nakonec z toho vyšla taková trochu upachtěná moralita. Kobry a užovky se Prušinovskému povedly určitě líp. Jo a bez debaty nejlepší výkon v celém seriálu podal Martin Hofmann. ()

Pondělí (2017) (E01)

40% — No nevím, nevím, po prvním díle jsem takový celkem rozpačitý. Asi jsem od Prušinovského čekal trochu víc. A jestli tohle má být „typická česká rodina“, tak to se mi taky moc nezdá. Ale možná že jenom žiju v trochu jiné sociální bublině. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál, zatím jsme se dočkali jenom toho, že v typické rasistické české rodině se změnil synek na černocha. To je teda humor! ()

Úterý (2017) (E02)

50% — Ten (anti)rasistický prvek je tam samozřejmě přítomný stále, ale už není jediný, takže to začíná být občas i vtipné. V tomto díle dominovala především ta šílená učitelka tělocviku s nechutně hustými drny v podpaží. Jsem zvědavej, jak trpaslík promění toho nekňubu z advokátní kanceláře. ()

Středa (2017) (E03)

40% — Tento díl zase slabší. Šouralovo přání bylo takové nevýrazné a ani nebylo moc exponované. U rodinky se jenom louhovalo již dvakrát vylouhované, takže nic moc. Jediné, co děj posunulo dál, zato výrazně, byla myšlenka „jednoho trpaslíka, který ovládá dějiny lidstva“. Konečně světlo na konci tunelu. ()

Čtvrtek (2017) (E04)

60% — Seriál jede v takových sinusovkách, tentokrát jsme se ocitli poměrně vysoko v kladné části. Už asi tuším, co je jeho hlavním problémem — formát seriálu. 6x40=240 minut, to jsou dva celovečerní filmy. Kdyby se námět zhustil do jednoho 90-100 minutového filmu, věřím, že by to mělo docela grády, neboť nápad to není špatný. ()

Pátek (2017) (E05)

60% — Tenhle díl se udržel na výsluní toho předchozího. Teprve teď to začal být trochu masakr. ()

Sobota (2017) (E06)

50% — Zombie Stáňa byla sice dobrý úlet, ale jinak díl zase trošku spadnul dolů. A to především kvůli od začátku očekávanému konci. Ve 4. a 5. díle jsem začal doufat, že to snad dopadne nějak jinak, překvapivě, ale ono ne. Navíc jsem nepochopil, proč musela mít dcerka k dispozici více přání, aby napravila postupně všechny nesmysly, když i moji dceru napadlo, že stačilo jedno přání „Ať je všechno zase tak jako dřív.“ ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám