Dirk Gently's Holistic Detective Agency

• Veľká Británia Dirk Gently's Holistic Detective Agency
USA / Veľká Británia, (2016–2017), 12 h 49 min (Minutáž: 41–53 min)

Predloha:

Douglas Adams (kniha)

Elijah Wood, Samuel Barnett, Christian Bako, Neil Brown Jr., Aaron Douglas, Fiona Dourif, Michael Eklund, Mpho Koaho, Hannah Marks, Dustin Milligan (viac)

Todd Brotzman (Elijah Wood) vede bezduchý život – dalo se by se říci, že prakticky nikterak odlišný od života kohokoli jiného. Vše se však změní, když se kolem něj začnou dít podivuhodné věci, jejichž pomyslnou třešničkou jsou vraždy. A co víc by si mohl Todd (jemuž se v poslední době příliš nedaří) přát, než být přímo podezřelým? Aby toho nebylo málo, na scéně se objevuje výstřední holistický detektiv Dirk Gently (Samuel Barnett), který, jak se zdá, je nejspíše jedinou nadějí Todda Brotzmana v tomto komicky bláznivém seriálu na motivy knih Douglase Adamse. Nadějí, jaká mu kompletně obrátí život naruby a postaví ho do nových (šíleně vedených) kolejí vedoucích k ještě ujetějším dobrodružstvím. (P. J. D.)

Recenzie používateľa honajz k tomuto seriálu (9)

Horizons (2016) (S01E01)

Nakonec za ten slušně natočený mysteriozní konec prvního dílu pět hvězd dám, ale je to s odřenýma ušima. Tak trochu jsem čekal, že některé děje se uzavřou už v prvním dílu, ale vše se jen rozehrává, a taky vaty je hlavně po půl hodině sem tam trochu. Ale jinak je to naprosto skvělý nářez a zmatek, který doufám, že na konci tvůrci uspokojivě rozmotají, kde jsou hlavní postavy sympatické, a dokonce i Dirka Gentlyho jsem si při čtení knížek takhle nějak představoval. Tak uvidíme, jak další díly, jestli se to nezkazí, protože zatím je to zajímavé, vtipné a divné hodně, tak, jak to mám rád. Trochu mi to připomnělo Interstate 60. ()

Lost & Found (2016) (S01E02)

Po naprosto šíleném prvním dílu přišlo konečně nějaké to vysvětlování toho, co jsme viděli, a nejen, že to začíná dávat smysl, ale  se svým specifickým smyslem pro humor to přechází do tajuplna a sci-fi, což mě baví. Jen po to prvním dílu už to není takový nářez, i když některé hlášky jsou skvělé. ()

Rogue Wall Enthusiasts (2016) (S01E03)

4,5. Když se z toho teď stala čtyřka fakt ulítlých vyšetřovatelů (Todd, Dirk, Amanda a fakt hodně hezká Farah - zvlášť z profilu), tak to šlape už neskutečně skvěle. Trochu jsem nepochopil ty motorkáře, ale třeba i ti budou mít pro celkové děni časem nějaký význam, a nebyli jen vyplňovací vsuvkou. Moc dobré myšlenky o náhodách a směřování v našich životech - podané nenásilně, vlastně mimoděk. ()

Watkin (2016) (S01E04)

Tak dalo se čekat, že se tempo seriálu v jeho půlce zpomalí (zrychlení očekávám zas v posledních dílech nebo dílu), ale přece jen ta cesta labyrintem mi přišla zbytečná, o stroji (strojích) už asi víme dost, vražedkyně se tentokrát vůbec neobjevila a policajti nic moc, navíc mi té fanynky bylo líto, to si chudák nezasloužila. ()

Very Erectus (2016) (S01E05)

Na můj vkus poměrně nečekaně to přehodilo výhybku. Ne že by kotě - žralok nebylo fajn, ale jinak jsme se dostali do vážnějších vod. Hlavní postava se svěřuje se svým tajemstvím, a najednou není tak kladným hrdinou, jak se zdálo (ale je o to lidštější, řekl bych), Dirk také řeší, že není žádný jasnovidec, a objeví se dokonce hodně zajímavé úvahy o životě („napadlo tě někdy, že život je podobným sledem tajných místností, kde musíš pokaždé vyřešit hádanku, aby ses dostal dál?“) Jen škoda, že jedna kladná postava (aspoň pro mne) skončila. ()

Fix Everything (2016) (S01E06)

4,5 *. Je fakt, že se pořád něco děje, ale ta rodinná psychologická vsuvka mi moc nedávala smysl. Je to vrstva, kterou od zábavného seriálu se sci-fi motivem vlastně ani moc nečekám. Ale otázkou je, jestli od začátku mělo jít jen o zábavný seriál, nebo se tvůrci snaží říct víc. Jinak Farah je stále k nakousnutí, setkání vražedkyně a Dirka skvělé, sražený chlap na ulici a dohrání této situace brilantní, spousta věcí se začíná řešit, nu, jsem zvědav, jak to bude pokračovat. ()

Weaponized Soul (2016) (S01E07)

Tohle nemělo hluchá místa a ocenil jsem, že nejenom v prvním, ale i ve druhém plánu měli tvůrci ty cesty časem domyšlené - třeba auta před svatyní v minulých dílech. Víc se asi nedá říct, neb bych spoileroval. Jen se tu neobjeví vražedkyně, asi bude mít velký výstup v posledním dílu. Dobrá myšlenka, že některé věci prostě napravit nelze, jen se s nimi smířit. ()

Two Sane Guys Doing Normal Things (2016) (S01E08)

Tak se nám všechno uzavřelo zhruba ve 25. minutě a následuje 15minutový rozjezd na 2. řadu. Ale jinak fajn, ačkoliv vrcholem 1. řady je stejně předchozí díl. ()

Space Rabbit (2017) (S02E01)

Popravdě ne až tak silný nářez jako u prvního dílu první série. Bart je opět skvělá s těmi svými promluvami a touhou učinit někoho šťastným, ale třeba tu teploušskou úvodní fantasy jsem nějak nepobral. A scén s mučením (teda zkoušením) Dirka je moc, jsou dlouhé a nikam nevedou - opakovaný vtip není vtipem. Svým skládáním příběhu a vrstvením podivností mi to připomíná komediální verzi Twin Peaks - Return. Fiona Douriff tady má celou dobu kšiltovku a přijde mi, že krapet přibrala od minule. ()