Ukrajina v ohni

(neoficiálny názov)
  • USA Ukraine on Fire

Jadro

Aj najskalnejší majdanista musí ustúpiť pod tlakom viacerých faktov. Každú dekádu sa viac menej tí istí pokúsili o prevrat, čo im nakoniec vyšlo za cenu desaťtisícov obetí. Po troch rokoch vládnutia ukázali dostať Ukrajinu na vrchlol rebríčka skorupovaných zemí, na najväčšiu nekomplexnosť akýchkoľvek reforiem (jedinú spravili reformu polície), absolútnu cenzúru médií (blokované sociálne siete, všetky medzinárodné koncovky na ukrajinskej IP končia na .ua, blokované ruské kanály a sieť VK), vyhosťovanie ruských komikov, hercov a umelcov, úplný rozklad a vnietenie nenávisti medzi každým, kto si len dovolí spomenúť, že niekedy bolo lepšie.... Aj keď tento koment číta niekto, kto si stále dokáže myslieť niečo iné - len si stačí naštudovať prípad Sakašviliho, ako sa s Porošenkom obímali, ako sa podporovali a nakoniec ako skončil - vyhostený v Holandsku - len nedávno skúšal vlastný maidan, ktorý bol surovo potlačený, no mal 2 milióny fanúšikov - tak otázka, ako by dopadol maidan bez jeho podpory? Bez podpory gruzínca, ktroý prisahal že vždy bude hrdý na to odkiaľ je a bude vždy bojovať sa svoju rodnú zem až pokiaľ sa nevzdal občianstva, aby mohol byť ukrajinským vrcholným činiteľom? Ojojoooj keby sa ten chaos chcel skončiť... ()

mesiash

Mluvit o tomto filmu jako o dokumentu, je stejně mimo jako mluvit o Putinovi jako o demokratovi. Film je to zajímavý, poutavý, plný spousty informací, ale v čem je nebezpečný? Je značně manipulativní. Tváří se to jako dokument, ale přitom používá formy typický pro filmovou tvorbu, při které diváka staví před hotovou věc a snaží se mu zarýt pod kůži. A to mu jde skvěle. Na první pohled předkládá spousty ověřitelných faktů, ale nenápadně mezi tím protlačuje autorovi domněnky a teze. V době kdy "dokument" vznikal bylo už známo spousty jiných ověřitelných faktů ať už ohledně sestřeleného malajského letadla, nebo uhořených v Sevastopolu, nebo o aktivitách neoznačených ruských vojs na východu ukrajiny, nebo dokonce o hladomoru ve čtyřicátých letech! Nic z toho není v dokumentu zmíněno, naopak, každá kapitola končí tak, že vlastně je chyba na straně západu. Můj text není o tom, kde je pravda. Jestli je západ hodný nebo zlý. Tento text je jen o tomto filmu a jeho potenciálním nebezpečí, které spočívá v tom, že si hraje na dokument a přitom je to je osobní pohled autora zpracovaný na filmový materiál. Lehce divák může nabrat dojmu, že tohle je ten správný pohled na věc, ale dokument nemá předkládat pohled, ale vyrovnaná fakta bez emocí. ()

JaRCii

Pozrel som si tento dokumentárny "masterpiece" a čuduj sa svete, skoro by to aj bol dokument, keby nebol zameraný na jednu stranu, pretože asi zámerne vystrihol pár podstatných faktov - ukrajinský hladomor, referendum o Kryme a jeho autonómia v 1991, to ako dlho sa schvaľovala Eú dohoda a koľkými zmenami a samitmi prešla, to že ju odklepol celý UA parlament alebo to ako ju potom Janukovyč odmietol podpísať, to ako Rusko predtým už párkrát vyplo Ukrajine plyn... Takže podstatný zápalný moment Euromajdanu celý ignoruje, pretože tento moment nespôsobil západ ale samotný proruský Janukovyč.  Inak páči sa mi aj, že 27.2.2014 sa vraj vládnych úradov na Kryme zmocnili proruskí separatisti, o ozbrojených a neoznačených vojakoch (a že existujú zábery o tom ako to tam obsadzujú, navyše sám Putin to potom priznal, že tam išli) ani slovo, rovnako ani tlaky ohľadom referenda, ktoré kontrolovali ozbrojenci 😃, prípadne rozpustenie Krymského parlamentu a dosadenie proruských politikov do vedenia, najviac sa mi aj páči to, že 7.4.2014 vznikla DĽR a LĽR ale o tom, že už tri dni predtým prepadli ozbrojenci a neoznační separatisti a vojaci policajné stanice, prokuratúru na Donbase a vládne budovy ani slovo, to že diverzne a separatisické akcie tam vznikali už v Marci 2014 tiež v "dokumente ignorujeme", rovnako ani slovo o tom, že ešte pred začatím "protiteroristickej operácie" ponúkol zastupujúci prezident amnestiu separatistom ak opustia vládne budovy, ani slovo o tom, že operácia sa pre zaspatosť Kyjeva začala až takmer 10 dní po tom, ako východ Ukrajiny začal kolabovať atď. atď, plus dá priestor napr. Janukovyčovi aby okomentoval udalosti alebo Ruskej strane ale nedáva priestor druhej strane. Ak to mal byť dokument, tak musel pozostávať z faktov a tie fakty dávať z oboch strán, takto je to len prokremeľský pamflet ignorujúci fakty a robiaci klasický cherry picking a isté konšpirácie. Navyše to, že Oliver Stone sa Putinovi napchal hlboko do pozadia je takmer nespochybniteľné, inak by nikdy nedostal ten priestor s ním, nehovoriac o Putinovej reality show, ktorú režíroval Oliver Stone len rok po tomto pamflete, takže odpoveď je úplne jasná. ()

Suggy

Podle mě stojí za to dokument vidět, ale rozhodně ne jako jedinou informaci o začátcích tohoto konfliktu. První část, co se týká Maidanu, je podle mě celkem v pohodě a dá se s ní souhlasit, ale potom ta část věnující se zabrání Krymu Ruskem a konfliktu v Luhanské a Doněcké oblasti už je pouze proruská. Nikdo soudný nemůže věřit tomu, že Maidan zneužili radikálové a byl manipulován USA a zároveň tomu, že takové metody na východě Ukrajiny Rusko nepoužívá. V dokumentu zaznívají rozhovory pouze s "proruskými" politiky. Kázání  Putina o demokracii, to je už fraška. Požáru v Domě odborů, kde uhořeli proruští demonstranti, předcházeli reálné boje mezi oběma stranami demostrace a obě strany také používaly Molotovovy koktejly, autorovi dokumentu je však vina zapálení budovy jasná. V čase 1:18:44 je v dokumentu uváděno, že lidé ve studiu se radují z oznámeného počtu mrtvých a raněných na straně proruských demostrantů, což ale očividně není pravda. Co se týká sestřelení letu MH 17, věřím více nizozemskému soudu, než názoru ruského výrobce zbraní, který je zde prezentován. Při přihlédnutí k těmto věcem, těžko pak věřit dokumentu jako celku a nějak ho hodnotit hvězdičkami. ()

Matrix44

Je jedno či si myslíte či má, alebo nemá Oliver Stone pravdu, ale už teraz sa vie, že chudákom Ukrajincom bude trvať minimálne 50 rokov, aby sa dostali aspoň na životnú úroveň z obdobia pred revolúciou! A to o rozkradnutom a rozpredanom majetku zahraničným korporáciám ani nehovoriac :( ()

Arutha odpad!

Aha takže Putin si zaplatil Olivera Stona, aby sa podpísal pod propagandistický dokument. Jožko Goebbels dáva palec hore a pozdravuje kamošov fašistov v Rusku, sám by to neurobil lepšie. Predpokladám, že scenár písal nejaký politruk v Kremli. ()

frostbite odpad!

Tendenčný, manipulatívny, jednostranný proruský dokument…Stone má rád konšpirácie a Lopatonok zasa kremlinskú propagandu. Tí dvaja sa našli. Takto sa ale seriózna dokumentaristika nerobí. Propagandistické filmy patria do minulého tisícročia. ()

alien6694

zaujimavy dokumet pozrel som ho len 2 dni dozadu a doslova som cakal ze zacnu rozpravat otom co sa deje prave teraz  pretoze toto je nieco ako dokaz ako zapad manipuluje s verejnou mienkou ()

premeny

Oliver  Stone  ukázal  to , čo mali  vidieť  a    pochopiť   v tom čase   všetci .   Čo   však  väčšinu  vôbec  nezaujímalo.  Odhalil   príčiny    i  ciele.    Čas  mu dal  za pravdu. ()