Rande pre šialenú Mary

(festivalový názov)
  • Česko Rande pro šílenou Mary (viac)

„Šialená" Mary McArdle sa vracia do rodného mestečka po polročnom pobyte vo väzení za čin, na ktorý by najradšej zabudla. Teší sa na opätovné stretnutie s najlepšou priateľkou Charlene, jediným človekom, s ktorým si kedy rozumela a ktorý pri nej stál vo všetkých životných situáciách, ktoré nezvládla. A že ich nebolo málo. Charlene sa vydáva a Mary má byť jej prvá družička, dostane však pozvánku len pre jednu osobu, pretože je jasné, že pre svoju komplikovanú povahu si nikdy družbu nenájde. S tým sa Mary odmieta zmieriť a začne sa honba za rande... ktorá prinesie šialenej Mary oveľa viac, než očakávala. (Filmový festival inakosti)

angloumene

Rande pro šílenou Mary se mi ze všech filmů, co jsem zhlédla na letošním karlovarském festivalu líbilo asi nejvíc. Hluboký příběh o hledání sebe sama je tentokrát posazen do velice jednoduché linky, kdy se Mary snaží dokázat své bývalé nejlepší kamarádce, že také dokáže žít dospělácký život. Jenže, jak už název napovídá, tahle tak trochu šílená holka to rozhodně nebude mít jednoduché a tak diváka provede řadou osobních selhání, vzletů ale i opravdu vtipných situací. Celkově mohu všem tohle malé velké drama vřele doporučit, překvapí svou lidskostí, jednoduchostí a lehce načrtnutou hloubkou. ()

Fajla

Rande pro šílenou Mary se řadí mezi nejlepší filmy, které jsem na 51. KVIFF viděl. Zápletka, která je ve své podstatě jednoduchá, svižné tempo filmu a k tomu trocha dobře situovaného vtipu mě okamžitě vtáhly do děje. Hlavní protagonistka hraje skvěle a takřka okamžitě si získá divákovy sympatie. Návrat z vězení a delší odloučení od blízkých způsobuje, že všichni jsou ve svých životech najednou dál a od Mary jsou "vzdálení". Dětské přátelství se tímto ochlazují a Mary hledá, kde je nyní její místo. A při zoufalém hledání doprovodu na kamarádčinu svatbu nachází čirou náhodou útěchu tam, kde by to vůbec nečekala. Jednoduchý motiv, ale velmi poutavě a uvěřitelně natočený. Víc takových sympatických filmů. Lepší 4 hvězdičky = 82%. ()

Matthew01

Neskutečná jízda, jedna hláška střídala druhou a herecký výkon hlavní hrdinky stál za to. A když se do toho všeho ještě vložila hluboká myšlenka přátelství a nových vztahů, bylo dílo dokonáno. Navíc film vůbec nic zbytečně nenatahoval, mělo to správný drive a skončilo přesně v tu pravou chvíli. Pro mě jeden z nejlepších filmů na KVIFF2016. ()

BOURQUE

Neľahký život mladej slečny, ktorá si jednoducho nevie nájsť svoje miesto „v spoločnosti“ (hlavne kvôli svojej povahe). S. Kerslake do toho vložila všetko, no výsledok nie je úplne taký, aký by sme očakávali. Paradoxne, jej výkon miestami prevalcuje T. Lee. Je vidieť, že jednotlivé detaily nie sú dotiahnuté do konca. Osobné hodnotenie: 67% (**) ()

rigby

Sympatický film, i když hlavní hrdinka mi zpočátku moc sympatická nebyla. A vlastně jsem po celou dobu do ní nepronikl. Ale něco na ní bylo. A vůbec na celém tomhle filmečku, něčím se blýskal, něčím, co nedovedu přesně určit a popsat. Díky za příjemně strávený večer. ()

Simbo

Bylo mi opravdu líto, když to skončilo, rázem bych si dal druhé kolo. Na první pohled jednoduché a svižné, takže divák nemusí nad ničím přemýšlet, díky čemuž je během okamžiku dějem pohlcen a jen se jím nechá unášet. Skvěle zpracovaný nápad a úžasný výkon hlavní představitelky! KVIFF16. ()

sasankinbrat

Pôvodne zmiešané pocity zo žánrového mixu, ktorý nepatrí medzi moje obľúbené. Napokon super výkony talentovaných herečiek (s výnimkou lesbických prejavov Mary a Jess, ktoré nepôsobili príliš presvedčivo), veľmi solídny soundtrack, perfektné dialógy, ešte lepšie monológy a priam ideálne dejové tempo. Vec ktorá však robí tento film skutočne hodnotným, je existenčný podtext pripomínajúci pánka s menom Irvine Welsh a jeho kultový Trainspotting. Spoločenské mravy a záväzné dodržiavanie spoločenskej "normality" nie sú pre každého. Niekedy je cena vysoká. ()

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary

09.07.2016

51. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlednout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 tisíc… (viac)