Paul Newman a Julie Andrews vytvořili hlavní role v klasickém příběhu o mezinárodní špionáži odehrávající se v době železné opony. Newman hraje světově uznávaného vědce Michaela Armstronga, který přijíždí se svou snoubenkou a asistentkou Sarah Shermanovou (Andrews) na mezinárodní fyzikální kongres do Kodaně. Tam si Sarah omylem přečte vzkaz pro Michaela a zjistí, že tajně pracuje ve službách východního Německa. Nebo nepracuje? Když Armstrong objeví přísně tajnou informaci, je pár stržen do pulsující honičky s nepřátelskými agenty. (Magic Box)

ClintEastwood

Nikdy bych nevěřil, že mě bude Alfred Hitchcock takhle nudit. Film jsem si pustil hlavně kvůli Newmanovi, ale ten tady nemá prakticky co hrát. Režisérovo tradiční cameo v úvodu filmu a Newmanova lest v divadle, jsou dva nejsvětlejší okamžiky Roztržené opony, ale není to málo na tak dlouhý film? Špionážní nuda a nebýt Paula Newmana, jdu pod tři hvězdy. ()

El Indio

Celá ta základní myšlenka zápletky, tj. mladý méně schopný vědec se rozhodne ukrást jinému schopnějšímu cizímu vědci jeho celoživotní práci a udělat si na tom doma jméno, se mě osobně zdá dost zvrácená a odporná. A s chutí bych za to tenhle film hodil rovnou do odpadu. Kdybych to ale udělal, lhal bych sám sobě, neboť díky Hitchkokově jako vždy perfektní režii a presvědčivým výkonům herců v hlavních rolích, mě ten film i přes řadu scénáristických nedostatků a tu debilní zápletku dost bavil. Aspoň ty tři hvězdy si to určitě zaslouží. ()

cheyene

Na ty čtyři hvězdičky to pro mě ještě bylo. Příběh má nápad, obsahuje pěknou dávku napětí a ústřední herecká dvojice je velmi sympatická. Když si však v zajímavostech přečtu, že mistr Hitchcock měl pro roli profesora Armstronga vytipované jiné herce, musím mu dát za pravdu. Paul Newman je vynikající, hraje tu skvěle, ale na tento typ postavy by mi asi opravdu více seděl Cary Grant. Za scénu v autobuse a v divadle ponechám 4*. ()

Legas

Z americkými filmy staršího data výroby, které popisují události minulých režimů u nás, či v blízkém okolí, byl vždycky problém. Buď jednotlivý tvůrci danou látku zpracovali se značnou dávkou typicky amerického patosu, což vyznělo v porovnání z našimi vlastními filmy o podobných věcech poněkud zvláštně, neřkuli přímo směšně, nebo danou politickou situaci využili jako pozadí pro své typické americké thrillery, detektivky a dramata, což člověka znalého historie docela popudí, protože takový filmoví tvůrci si s evropskými reáliemi dělají, co chtějí. Roztržená opona je právě onen druhý případ. Já osobně jsem k filmu přistupoval s jistou dávkou tolerance a to z důvodu, že vím, jaké Hitch točí filmy, tudíž když nebudu příliš přemýšlet nad tím, kde a kdy se děj odehrává (což je pochopitelně docela problém), tak si film užiju. Vyšlo to jen napůl. První polovina filmu je moc pěkná, hlavně díky nádherným exteriérům a interiérům (tedy nejen díky nim samotným, ale také díky Hitchově práci s prostorem). U scény s nožem, lopatou a kamny jsem se sice trochu smál pod svetr, aby to mistr neviděl, ale i tak se mi líbila. Druhá půle už je pro Evropana hůře stravitelná a její nechtěně vtipný obsah prostě nelze ignorovat. ()

PetrPan

Prý to byl ve své době docela propadák, na jednu stranu se nedivím, realitu života za Železnou oponou se Hitchovi moc vystihnout nepodařilo, ale na rozdíl od tématicky podobného Topazu tu máme slušnou dávku napínavých scén od zabijačky na farmě až po únik autobusem. Přes všechnu naivitu jsem spokojen. ()

• Hitchcock dále toužil po Anthony Perkinsovi, aby hrál profesora Armstronga, ale studio prosadilo Newmana. (Kulmon)
  • Natáčet se začalo v době, kdy ještě nebyla dokončena finální verze scénáře. Původní scénář se Hitchcockovi nelíbil a musel být několikrát přepracován. (ČSFD)
  • "Myslím si, že film Roztržená opona byl špatně obsazen," řekl Hitchcock. "Měl jsem do něj obsadit hrdinu, který by byl zpívajícím vědcem a který by doprovázel Julii Andrews." [Zdroj: Vždyť je to jen film] (Pavlínka9)