Sedm pečetí Karla IV.

Dobrodruh a rytíř (E01)

(epizóda)

Tým historiků z Univerzity Karlovy v Praze se vydává po stopách dobrodružství, snů, tužeb a odkazů největšího českého panovníka středověku. Karel IV. je známou osobností českých dějin, avšak ne každý ví, že prožíval typické mládí středověkého rytíře, plné vojenských akcí, turnajů i dramatických událostí, takže se nám jeho příběhy mohou jevit jako sled dobrodružství. Karel IV. se narodil 14. května 1316 pravděpodobně v dnešní Štupartské ulici v Praze. Pokřtěný byl po svých předcích z rodu Přemyslovců jako Václav. Jeho dětství bylo poznamenané neshodami rodičů. Od útlého věku vyrůstal jako vězeň bez matky. Poprvé jej otec oženil již v sedmi letech. V patnácti unikl pokusu o atentát. Jako šestnáctiletý velel šesti tisícovkám mužů v bitvě u hradu San Felice a slavně zvítězil. V roce 1350 byl Karel několik měsíců upoután na lůžko. Přestože pravé příčiny byly tajeny, jeho záhadné onemocnění, které mělo za následek částečné ochrnutí, bylo zřejmě způsobeno těžkým úrazem, jehož příčinou byla právě Karlova obliba v nebezpečných turnajích. (Česká televize)

Hrajú