Kdesi v pohádkovém kraji leží docela malé, nepříliš bohaté, ale milé královstvíčko. Velký Titěrákov se tam říká. Této zemičce vládne král Valentýn (J. Satinský) a jeho moudrá choť (J. Bohdalová). Anebo je tomu naopak? Každopádně, oba královští manželé by už rádi viděli svého jediného syna, prince Huberta (I. Hora), ženatého a na královském trůnu. On si však nemůže princeznu, jakou si pan otec přeje, vybrat. Královským rodičům se zdá, že budoucí mladá královna je v nedohlednu. Ani jeden zatím netuší, že Hubert si už dávno našel královnu svého srdce – krásnou, avšak chudou Božidaru ze statku (A. Elsnerová). Oba zamilovaní ale svoji lásku tají. Vědí, že sňatku prince s chudou dívkou pan král nikdy nepožehná. Leda by se stal zázrak… (Česká televize)

jungewolf

Na konci pohádky je CHYBA : dvořané+muzikanti odčarovaní ("zmizelí") kouzlem skřítka RumplCimprCampra se po jeho odchodu/zmizení znova objeví, ale střelci z kuší na hradbách (které taky předtím odčaroval), se už zpátky neobjeví ....  . ***Princ/poté mladý král Hubert (I.Hora) je dabovaný hlasem Filipa Blažka. Scénář vznikl na motivy pohádek Jana Wericha "Hrášková princezna" a "Rumplcimprcampr" . ***Natáčela se mj. na severočeském státním hradu a zámku ve Frýdlantu v Čechách. Dále na hradě Bouzov na severní Moravě a také u zříceniny skalního hradu Valečov v Českém ráji u obce Boseň (okr.Mladá Boleslav) . Další - VIZ : Zajímavosti . ***Repríza : ČT 1, sobota 30.12.2023, 12.45 . ()

ostravak30

Pohádka je bohužel spíše chudou příbuznou většiny kvalitnějších pohádek. Navíc kombinuje dvě pohádky dohromady. Otázkou zůstává, zda je to na škodu, či nikoli. Tak jako tak, jak už bylo zmíněno níže, v první polovině se děj ubírá ne úplně vyhraněným směrem. Navíc chybí i záporná postava, kterou se skřítek teprve stane. Zpočátku to dokonce vypadá, že je postavou kladnou. Nejdůležitější a hlavní zápletka opravdu přichází až téměř v závěru filmu. Jako televizní projekt, který by byl o něco kratší, by to stačit mohlo. Na filmovou verzi, která čítá hodinu a půl je to málo. Navíc chybí humor a to i přesto, že ve filmu hraje Jiřina Bohdalová či Július Satinský. Není to špatné, je to spíše průměrné. ()

otík

Strašné postsynchrony. Dialogy zní nepřirozeně, je to buď moc hlasité nebo studiové, rozhodně ne jak namluvené v reáliích, kde se celý příběh odehrává. A nato, že to byla slušně výpravná a exteriérová pohádka, děj byl neskutečně prázdný. Čekání na záporáka trvalo celou hodinu a ještě to bylo těžce přitažené za vlasy. Námět tu byl tak na 20 minut a to jsem ještě moc přející. Neskutečné, jak se mohla pohádka s takovým obsazením nevydařit. Sám jsem překvapen. A mrzí to i proto, že hudba často navozuje moc příjemnou atmosféru a celá pohádka je v lehkých, světlý a radostných barvách. ()

R.Drson

Tvůrci jaksi pozapomněli, že plejáda skvělých herců k dobrému filmu nestačí, natož k pohádce. Na druhou stranu je tato pohádka ukázkou, kam se tato filmová tvorba ubírá. Film se snaží k dětem dostat prostřednictvím pitvoření (zde je ještě přehlédnutelné, ale v následujících pohádkách např. od Z. Trošky dosáhlo maxima). Zdá se mi, že pohádky staršího data byly v podstatě natočené pro všechny generace a dnes už jsou určené jen pro ty nejmladší. * ()

rakovnik

Celkem hezká, zajímavě obsazená pohádka, s pěknými interiéry a především exteriéry, která ale stojí a padá na hlavním záporákovi, jenž je opravdu spíše k smíchu. Pro malé děti je to určitě zábavné, pro větší a dospělé příliš uvřískané. Možná by této Werichově pohádce více slušelo obyčejné, kratší, zhuštěné a zjednodušené televizní zpracování. ()

• Tato česká pohádka se v roce 1997 natáčela mimojiné na severu Čech na zámku Frýdlant v Čechách a na hradě Bouzov. . (EMMY)
  • Příbytek podivínského mužíka se točil u hradu Valečov. (JT19)