Američtí bohové

• USA American Gods
Dráma / Fantasy / Mysteriózny
USA, (2017–2021), 24 h 1 min (Minutáž: 48–65 min)

Predloha:

Neil Gaiman (kniha)

Ricky Whittle, Ian McShane, Emily Browning, Pablo Schreiber, Bruce Langley, Yetide Badaki, Jonathan Tucker, Demore Barnes, Dane Cook, Peter Stormare (viac)

Hlavní hrdina seriálové adaptace stejnojmenného románu Neila Gaimana Shadow Moon (Ricky Whittle) se po letech strávených za mřížemi vrací domů. Noc před jeho propuštěním jeho žena Laura (Emily Browning) umírá. Při automobilové nehodě umírá i její milenec a Moonův kamarád v jedné osobě. Od této noci se Shadow stává osobním strážcem a spolucestujícím charismatického podivína, pana Wednesdaye (Ian McShane). Ten vystupuje jako podvodník, ale ve skutečnosti je jedním ze starých bohů. Začíná tak nepředstavitelná pouť napříč Amerikou s úkolem shromáždit spojence a připravit se na válku proti novým bohům. Těmi jsou fenomény dnešní společnosti, láska k penězům, moderní technologie, média, celebrity či drogy. (geklon)

Tomulka

po shlédnutí první serie docela nuda. Scénář totálně na .... a ten vizuál a hudba mírně dohání, ale všechno nezachrání. Poslední díl dává naději na lepší rozjezd Ostara je boží. Avšak v druhé serii není nic vizuál již nudí a furt se jen kecá o ničem a děj se posouvá velmi ale velmi pomalu a ještě k tomu Media povstane jako něco totálně mimo první Medii. Válka bohů v dnešní době by asi vypadala poněkud jinak a Odin by rozhodně bojoval jinak!!! ()

hesonic odpad!

Je to asi jako když se díváte na obraz od Picasa, vůbec se vám ty čáranice nelíbí, ale všichni okolo říkají, jaké je to "umění"... ()

Colomba666

⭐️⭐️⭐️⭐️Na Hannibala to samozřejmě nemá, ale Fullerova & Sladeova kooperace mne asi nikdy nepřestane bavit. Knižní předlohu jsem bohužel prozatím nečetla, tak nemohu porovnávat; ale nosným faktorem této serie je ono tajemné vizuálno, které je velmi povedené, stejně jako tomu bylo u prvního jmenovaného seriálu. ()

BranuliQ

Nekonečné čakanie sa skončilo! Aj keď som predlohu nečítal, vedel som, že toto bude presne to, čo mi tak dlho v televíznej tvorbe chýbalo. Áno, je pravda, že Fullerov štýl je naozaj ťažko vstrebateľný, no mne osobne netrvalo príliš dlho zvyknúť si. A akonáhle si človek zvykne, seriál si ho získa. Tak skvelá zápletka na poli televíznej tvorby nemá obdoby a keď sa k tomu pridajú skvelé herecké výkony, nádherný vizuál a to výborne vystavané tajomno, ktoré ako-tak tvorcovia vysvetlia až v samotnom závere, výsledok je naozaj viac než len zapamätateľný. Jedinou nevýhodou je občasné pomalšie tempo, za ktoré ani tak nemôžu tvorcovia, ale ako som sa dozvedel, práve predloha. Veľmi sa teším na pokračovanie, keďže to majú po poslednej epizóde Fuller s Gaimanom dokonale rozohrané. 1. SÉRIA: 90% 2. séria je ale sklamaním a rýchlym vytriezvením. Fuller odišiel a seriál na mňa už absolútne prestal pôsobiť tým skvelým dojmom ako minule. Druhá séria mi totiž príde úplne obyčajná, ničím prekvapivá a hlavne hrozne rozťahaná. Prakticky sa postavy stále točia v kruhu, rozprávajú o veľkej vojne, tu a tam si vrznú, no nič dôležité sa nestane. Niekto môže namietať, že prvá séria bola taktiež pomalá, no typickým "fullerovským" spôsobom, ktorý mňa jednoducho baví. Ten sa ale vytratil a aj keď sa nový showrunner občas snaží Fullera napodobniť, zúfalo mu to nejde. Ako keby toho nebolo málo, odišla tiež Gillian a Kristin a seriál na to tvrdo doplatil. Nová Média sa totiž s Gillian porovnávať ani nedá, zúfalá tragédia. Stále však American Gods oplýva neuveriteľným potenciálom a sem-tam sa objaví scéna, ktorá je v skutku vydarená, len ich bohužiaľ nie je toľko, koľko by som si prijal. 2. SÉRIA: 50% ()

proud.loser7

bohové vypadaj fakt moc dobře (a to nemluvím jen o konkrétních modlách, hlavně o jistým irským leprikónovi). stylově je to vymazlená podívaná, ale podobně jako poslední série Hanibala se Bryan Fuller potýká s problémem style over substance. Start je svižný, obsazení výborný (překvapivě zazářila hlavně Emily Browning), ale v půlce se to už láme, road trip je už moc zdlouhavý a víc než strukturovaný příběh jsou zde vyzdvyhovány "momenty", které ať se snaží sebevíc, děj moc neposonují nebo ho jen natahují (ovšem Gillian Anderson jako Bowieho bych se mohla dívat do skonání světa). Vyvrcholení v posledním díle a odhalení "tajné" identity Wednesdaye není zase až tak dechberoucí (ale no tak, to fakt někdo netušil, že je to Odin?!). Na druhou sérii se podívám, ale doufám, že krom vystylovaných scének seriál nabídne i o něco rychlejší děj. ()

Nelenya

Proboha, tohle se vážně někomu líbí? Někomu kdo tu knihu četl? Vždyť je to úplně o něčem jiným. Chápu, že se musí dost zkracovat, ale předělávat děj? Seriously? Stín je černoch? Severský bůh Odin vypadá jako vyžilej Indián? Vydržela jsem do 4. epizody... Hvězdička je za Černoboga se Zorjami. Jinak je to odpad. ()

kratajirka

Audio vizuální zážitek! Ten příběh - no ten příběh je rozpačitý, chaotický- zatím bezsmyslový pro člověka, jenž se v mytologii prostě nevyzná. Ale google každému napoví. Ian je skvělý záporák, jenž dává divákovi obrovský prostor pro vyfantazírování jeho osoby - nakonec vše odhalí v posledním díle. Ale prostě Emily!! Já nevím proč, ale v těch lepších seriálech se vždy zabouchnu do kurvy (Westworld, Fortitude, GoT...). Její role je divákovi jasná a předvídatelná, jenže to jí nic nebere na sexappealu, kterého má po příchodu z hrobu ještě víc!! Naprosto famózní je černá děvka, jenž pojme veškeré své šukáče do své černé vadžajny - chlapci si uvnitř asi moc nepopovídají - who knows. Jak jsem řekl na začátku - po audiovizuální stránce je to bomba. Soundtrack je digitální retro přehlídka s prvky klasické hudby. Co vytknout - možná trochu přiblížit divákovi rodokmen či celou tu famílii mytologie. Za to dávám 80% s nadějí, že druhá sérka bude stejně tak prďácká jako ta úvodní a Emily ještě víc šukézní než nyní. :) ()

9FilMMan9

Perfektné zobrazenie a efekty, sympatickí herci, väčšinou humor pri ktorom nepokrčím nos od Cringu a celkom zaujímavý dej, ktorý sa síce ťahá viac ako je vhodné ale aj tak u mňa za 5. Jediná chyba je že stále nechápem kto je kto, hold treba aj knihu čítať. ()

Ondra.T

Mírně nadprůměrný, ale napínavý televizní seriál o skrytém boji o moc mezi pohanskými a současnými technickými bohy, do kterého se připlete hlavní hrdina. Bohužel první série postrádá konec, takže takže první série je trochu ztráta času. ()

Roach

První 3 díly jsou správnej bizár a wtf, ovšem pak přijde na scénu zombie Emily Browning a celé se to začne točit kolem ní. Příběh pak skoro stojí na místě a ani to množství penisů to nedokáže zachránit.. ()

badmad666

Podlehl jsem nadšení svého okolí a shlédl 1. řadu.Bohužel pro mně. 2 hvězdy dávám jen za soundtrack,jinak je to pro mne plytká slátanina.NEVER MORE! ()

mato331

Spočiatku (zhruba prvé tri diely) neskutočný mindfuck, ktorý však postupne začne dávať zmysel a vy budete chcieť viac a viac. Edit* Druhá séria značne spomalí a nezanedbateľne stratí na kvalite, stále je to však dobré. ()

milos.lacika

knihu mam velmi, velmi rad. preto som sa troska obaval serialu, aj ked podla trailerov to nebolo uplne zle. Fullera ako tvorcu mam tiez rad, najma Hannibal bol uzasny. no americki bohovia mi prisli ako onania nad vlastnou dokonalostou. pozrite sa, ake obrazy vam viem dat, pozrite, kam to viem dotiahnut... akurat ten pribeh to poslalo do uzadia a uplne sa podriadil vizualu. a to mi nesadlo. takze 2/10 ()

Henselt

Neni vubec nutne znat knizni predlohu, serial se ji drzi jen velmi volne. Prvni rada je velmi povedena, at uz jde o remeslne zpracovani, herecke vykony nebo styl vypravovani pribehu. Osm dilu je tak akorat, aby nebyl dej prilis zhusteny a zaroven se netahl umele dlouho. Prvni rada 5/5. Bohuzel druha rada ztraci tempo a je cim dal tim tezsi udrzet pozornost. Skoro jako kdyby se autori zacali vice drzet predlohy, ale ne vsechen dej jde elegantne prenest na obrazovku stranku po strance. Druha rada 3/5. ()

dalia

1. série mne zaujala svou originalitou, velmi zajímavou kamerou, pěknou vizuální stránkou a atmosférou. 2. série mi přišla slabší a především zbytečně rozvláčná, některé scény, kde postavy jen zadumaně zírají, byly k nepřečkání. Scény se starými bohy jsou většinou zajímavé, ale řada scén v Technickým klukem a panem Světem působí zbytečně a zmateně. Seriálu by rozhodně prospěl sestřih. ()

Rough

Velmi zajímavý a dobře natočený seriál, který mi dal trochu něco jiného oproti tomu co běží v Tv. Upřímně jsem po prvním ani druhém dílu nevěděl jestli se mi to líbí...zvláštní pocit. Bylo to dost jiné dlouhé záběry bez střihu, dialogy monotónní, místy bez výsledku, cit pro detail, ale několik hodin se v tom dle mého nic nedělo ani jsem, nevěděl oč jde. Pak přišla druhá série, byl jsem nadšený a zklamaný zároveň. Původní koncept se rozplynul a stal se z toho po filmové stránce další z mnoha seriálu, ale zase mi seděla rychlost druhé série, a že se děj někam posunul. Uvidíme co přinese třetí série. Každopádně to určitě není seriál pro každého, ale kdo hledá něco trochu jiného, tak jedině doporučuji. ()

TaToten

Ja tomu Neilovi Gaimanovi nejak neviem prísť na chuť. Zapozerám sa do super mystického seriálu kde sa vykecávajú bohovia. Je to celé plné zaujímavých myšlienok a tak, a zrazu sa tam objaví /SPOILER/ priateľka našeho hlavného hrdinu, ktorá vstala z hrobu a zrazu je z toho komédia. Ja chápem, že pán Gaiman má rád vo svojich dielach pestrosť, no takto mi to pôsobilo strašne rušivo a nekonzistentne. To isté som mal pri Penny Dreadful - prvý diel super klasický badass lovci upírov a v ďalšom diely riešime frankenštajnovu existenčnú krízu... ()

AJensen

Tohle byla mega jízda! Každá série je tak trochu jiná, což bude způsobené tím produkčním bordelem v pozadí, Gaimanum source materiál a samotní herci jsou, ale naprosto vynikající! Teď se jen modlím (v tomto případě raději k novým bohům (sorry Wednesday)) aby se AG ujal Netflix a ještě jsme se dočkali minimálně jedné série. ()

Falanx

90% Na počátku dynamická vikingská pecka. Krev, brutalita, syrovost. Pak  zpomalení do současnosti. A znovu se to rozjede...Staří bohové v  boji s bohy moderními. Šéfují tomu Ódin versus Mr. World (Pan svět). Filosofie o proměnlivých ideách, moudro o lidském pachtění životem, vtip a nadsázka. Občas i chvilky poetické  s mírně zavánějící romantikou. Přidejme luxusní herecký výběr, vychytanou kameru a muziku co lahodí mým uším. ()

Dvojice z Hannibala opět spolu

Dvojice z Hannibala opět spolu

02.11.2022

Celovečerní režijní debut Bryana Fullera je konečně na spadnutí. Tvůrce Hannibala nebo Amerických bohů si za svůj projekt zvolil snímek Dust Bunny, a jako hlavní hvězdu do něj pak obsadil svého… (viac)

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

01.11.2022

Zatímco poslední celovečerní příspěvek do jedné z nejpopulárnějších hororových sérií všech dob dorazil do kin už před dlouhými třinácti lety a dalšího filmu se kvůli tvůrčím sporům o práva na… (viac)

Hammer s Mansonem přišli o své agenty

Hammer s Mansonem přišli o své agenty

08.02.2021

Herec Armie Hammer (Dej mi své jméno, Rebeka) a zpěvák a herec Marilyn Manson (Zákon gangu, Nový papež) přišli ve víru kontroverzí o své klíčové zástupce. Od Hammera dala pryč ruce agentura William… (viac)

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman