Universum: Levia skala

(TV film)
  • Česko Návrat lvího krále (viac)
Rakúsko, 2014, 52 min

Réžia:

Thomas Rilk

Scenár:

Andreas Laschober (divadelná hra)

Kamera:

Hubert Doppler

Cornelius Obonya (rozprávač), Lilian Klebow (rozprávač), Peter Faerber (rozprávač)

V Južnej Afrike vytvorili v roku 2008 unikátnu prírodnú rezerváciu Lionsrock - Levia skala - s cieľom umožniť návrat levov a iných mačkovitých šeliem do tejto oblasti. Väčšina týchto zvierat sa sem vrátila z Európy. Zo zoologických záhrad, zrušených cirkusov a iných útulkov - ako z azylového útulku Panterabig cat v Holandsku. Odtiaľ sem priviezli leviu rodinu, ktorá sa po prvý raz ocitla uprostred africkej savany. (STV)

mira007

Skupina aktivistů posbírá po Evropě několik vysloužilých šelem z cirkusů a soukromých sbírek a zorganizuje jim důchod kdesi u nějaké skály v Jižní Africe, kde jsou napůl ve volné přírodě napůl chráněni a krmeni. Uniká mi smysl celé akce, která mi přijde jako něco od lidí, kteří oblékají pudly do oblečků než jako něco kvalifikovaného z oboru zoologie. Ještě bych chápal, kdyby dokumentární hodnota byla v možnostech vypouštění zvířat ze zajetí do volné přírody, ale to by tahle bandička důchodců asi nepřežila střet s mladšími divokými soukmenovci do deseti minut a to že se nějakým utrápeným chuděrám udělá v původní krajině dům důchodců mi přijde stupidní. Dvě hvězdy za ty kočičky, ale já tohle nepochopil. ()