Extrémny predsudok

• Česko Extrémní předsudek (viac)
TV spot

Americký akčný kriminálny film, v ktorom nechýba odvážny šerif, podlý zločinec, drogy, vylúpená banka, tajné vládne dokumenty, ľúbostný trojuholník ani tajná špeciálna vojenská jednotka. Šerif texaského pohraničného mestečka Jack Benteen (Nick Nolte) s kolegom Hankom Pearsonom (Rip Torn) bojujú proti pašerákom drog, ktorých riadi Cash Bailey (Powers Boothe), Jackov bývalý priateľ z mladosti. Oboch mužov navyše spája láska k rovnakej žene, atraktívnej mexickej speváčke Sarite Cisneros (Maria Conchita Alonsová). Treťou stranou, ktorá má významne zasiahnuť do života hlavných hrdinov, je komando americkej tajnej služby, ktoré chce tiež zlikvidovať nepolapiteľného Baileyho. Jacka rozzúri, že do jeho boja s Baileyho pašerákmi začína zasahovať tretia strana a čoskoro odhalí jej skryté zámery. Veliteľ tajného komanda major Paul Hackett (Michael Ironside) napokon vyloží karty na stôl a otvorene požiada Jacka o spoluprácu. Ten po dlhom váhaní súhlasí. Napokon sa predsa len ukáže, že skutočnosť je celkom odlišná a všetko je trocha inak... (oficiálny text distribútora)

TV spot

Gilmour93

Boothe, Forsythe, Přeučil Ironside, bachař Clancy Brown, Maria Conchita „Máš smůlu, Predátore, jsem těhotná“ Martinez a spousta dalších povědomých ksichtů zaručí, že obsazení je v rámci žánru a doby vzniku extrémní. Předsudek, že z toho Walter Hill udělá jen další ostře řezané, tvůrčí vynalézavostí neoplývající neo-westernové béčko, které příkladně naplní obsah Internet Movie Firearms Database, nebyl nakonec předsudkem, ale holým faktem. Nolte si hraje na drsňáckého Rangera, ale na stanici Cordella Walkera by to stačilo jen na zvedání telefonů a vaření kafé.. ()

ripo

Podľa mňa , sa tento film len hrá na to, že by sa mal niekedy statť klasikou medzi klasikami. Ani zďaleka sa mu to nepodarilo. Keďže som tento film videl v TV s odfláknutýn CZ dabingom (ktorý znehodnocuje samotné dielo), mohlo to ovplyvniť môj negatívny postoj k filmu ..... Ale nemyslím si, že len dabing je vinný .... Za celých 96 minút stopáže filmu som nepocítil ono klasické napätie, ktoré zatláča diváka do kresla , neuvidel som žiadnu akčnú scénu, ktorá by stála za to. ()

sud

Za všechny scény jsem si nejvíce zamiloval tu, jak Jack za deštivé noci v klobouku, pršiplášti a s puškou v ruce vstoupí do baru a v sebeobraně zastřelí tlustého drogového překupníka. Walter Hill dokázal, že westernové prostředí obstojí i v moderní době a do akčního kabátu navlékl chytrý a ne úplně přímočarý scénář. Přestřelky nemají chybu, stejně tak herecké obsazení v čele s výborným Nickem Noltem, typově přesnými záporáky a rajcovní krasavicí Marií Conchitou Alonso. 85%. ()

Tommassi3

"Nevzdám se svý zbraně, aniž by to někoho kurva bolelo !!" Jak už jsem psal dříve jinde, režijní klasik Walter Hill tyhle netypické westerny opravdu umí, což nejlépe dokazuje jeho jiný parádní kousek Poslední zůstává.. Tady v případě Extrémního předsudku sice schází nějaký superbourák Willisových výšin a charismatu, byť především Nick Nolte se jako Jack Benteen opravdu zatraceně snaží, jeden z něj nemůže spustit oči a uvěří mu prakticky cokoliv, ani Michael Ironside jako major Paul Hackett, ani Powers Boothe v roli lahůdkového záporáka Cashe Baileyho prostě alespoň v mých očích nepatří k té vpravdě akční top class, což ovšem nakonec není úplně na škodu, protože tak nikdo vyloženě nevyčnívá, což spolu s těmi dalšími základními stavebními kameny celého příběhu, v prvé řadě mám na mysli kodex cti vojáka, policisty, ale především cti muže, z Extrémních předsudků činí ryze chlapáckou zábavu plnou neskrývaného násilí, úderných hlášek a opravdovosti podpořené vší tou samozřejmou špínou, potem a krví, které zcela jasně vystupují z toho všeobjímajícího mračna prachu mexického pohraničí, znepokojivě nehezká atmosféra, kterou dokáže se svojí kamerou Matthew F. Leonetti vytvořit, jednoduše nestrpí výhrad !! Za mě se jedná o opravdu, jak tu zmiňují mnozí další, jeden z nejzajímavějších snímků daného žánru s opravdu jedinečným soundtrackem Jerryho Goldsmithe, byť se na něj poněkud pozapomnělo, jemuž k dokonalosti chybí málo, přeci jen bych ocenil silnější scénář, jaký by člověk od takového machra, jakým John Milius bezesporu je, čekal !! [ Dabing 6/10 ] Česká televize si dala tu práci, když původní naprosto odpudivý dabing pro VHS od Smrček production ve studiu Smart Video Film nahradila novým, za což patří velká pochvala Tvůrčí skupině Vladimíra Tišnovského. ()

Mr.Apache

Walter Hill si zahrál na Sama Peckinpaha a zvládl to víc než dobře. Neowestern, který po většinu času působí jako by byl klasickým westernem. Jen místo koltů tu mají hlavní slovo brokovnice, pistole a samopaly a místo na koních se jezdí v autech. Z Peckinpahových filmů mi nejvíckrát přišlo na mysl Getaway (kde je ovšem Walter Hill autorem scénáře) a v závěrečné části pak zejména Divoká banda. Z herců nejvíce zaujala stylová hlavní dvojka z obou stran zákona (Nick Nolte a Powers Boothe). Ve vedlejší úloze drsně zářil William Forsythe a potěšilo vidět opět v něčem i Mariu Conchitu Alonso, známou z kultovního Polibku upíra. Rozhodně bych neváhal zařadit tento Hillův kousek mezi 100 (a možná i 50) nejlepších westernů, které jsem kdy viděl. A to přesto, že (samozřejmě po vzoru IMDb, které je pro zdejší omezené administrátory Biblí svatou) tento žánr zde paradoxně není vůbec uveden. //// Coby doporučení si dovolím nabídnout malý seznam neowesternů, které jsem prozatím viděl, i s mým hvězdičkovým hodnocením (řazeno od nejnovějšího k nejstaršímu): The Devil All the Time (2020) ***, Wind River (2017) *****, Hell or High Water (2016) *****, Cold in July (2014) ***, The Way of the Gun (2000) ****, Gunmen (1993) ***, Extreme Prejudice (1987) ****, Near Dark (1987) *****, Hud (1963) ***, Lonely Are the Brave (1962) ****. PS: V seznamu neuvádím filmy, které sice bývají občas do škatule neowestern řazeny, ale dle mého chápání tohoto subžánru jde buď přímo o westerny (tzn. odehrávají se v dobách Divokého Západu) nebo jsou westernu tématicky i pojetím až příliš vzdáleny. ()

• Ve scéně, kdy v baru u jednoho stolu společně sedí Jack (Nick Nolte), Cash (Powers Boothe) a Sarita (Maria Conchita Alonso), má Cash jinak dlouhé vousy, než když do baru vcházeli. (Fenk)
  • Nick Nolte sa pri stvárnení svojej postavy inšpiroval Joaquinom Jacksonom, skutočným texaským rangerom. (m.a.t.o.)
  • Nick Nolte schudol viac ako 23 kíl, aby sa mohol lepšie vžiť do svojej úlohy. (m.a.t.o.)