LoveTrue

(festivalový názov)
  • Česko LoveTrue (festivalový názov) (viac)

Existuje niečo ako pravá láska? Rafinované hľadanie odpovede na túto otáz­ ku udáva smer rozprávaniu najnovšieho dlhometrážneho filmu izraelskej re­ žisérky Almy Har'el. Počas ciest na Aljašku, Havaj a do New Yorku sa stretáva s troma pármi v rôznych etapách ich životov a vzťahov. Skôr než zistiť, aký má pravá láska zmysel, sa Alma snaží prísť na to, ako sa pravá láska mení. Prostredníctvom nehereckého obsadenia rekonštruuje dôležité momenty z minulosti a predkladá možné verzie budúcnosti postáv. LoveTrue je ódou na nádherný potenciál partnerstva, ktorá diváka zároveň konfrontuje s jeho komplikáciami. Skôr než odpoveďou na otázky, ktoré LoveTrue kladie, je film cestou cez otázky samotné. Cestou, ktorá nám ponúka možnosť preniknúť do podstaty vlastného hľadania – hľadania s cieľom nájsť lásku a pocítiť, ako sa pre nás mení jej zmysel počas toho, ako dozrievame. Hľadania, ktoré máme všetci spoločné. (IFF Bratislava)

G3orgig

Přiznám se, že jsem se o tohoto dokumentu většinu času trochu nudil. Mapování osudu lidí v neobvyklých vztazích se zdá jako super nápad a ze začátku to i vcelku funguje, protože je pravdou, že milostné životy hlavních protagonistů jsou vskutku netradiční. Nicméně postupem času má divák pocit, že již vše podstatné dozvěděl, a že dokument nepřínáší nic nového. Celkové mám pocit, že běham natáčení nastala noční můra každého dokumentaristy - na provní pohled zajímavé téma, zas tak zajímavé není a on (v tomto případě ona) se snaží mermamocí zaplnit stopáž. Navíc mám ještě jednu lehce konspirační teorii, že některé scény (nemyslím flashbacky) byly nastagované a protagonisti jeli podle scénáře. PS. Ocenění za nejlepší dokument od KVIFF poroty mě celkem překvapilo. Asi můžu být rád, že jsem neviděl ty ostatní promítané dokumenty :-P ()