Luděk Říha (Martin Hofmann) nedostal v Chánove poriadnu bitku od Rómov len vďaka kamarátovi Frantovi (Zdeněk Godla), ktorý pohotovo zasiahol a zachránil ho klamstvom. Lož, ktorú Franta narýchlo vymyslel, aby ho vytrhol z rúk rozhnevaných Rómov, ale Luďkovi poriadne skomplikuje život. Fiktívna charitatívna akcia „Snědá tíseň“ sa stane cez noc fenoménom. Navyše, rasista Eda, majiteľ Severky, má na druhý deň veľmi zlú náladu a do jeho krčmy sa večer začnú valiť Rómovia. Situácia sa môže zvrtnúť na globálnu katastrofu... (TV JOJ)

castor

Majitel Severky Eda je na tom zle. Svěřuje se, že miluje Dášu. Navíc mu do knajpy přijdou Romové. Všechno je špatně a kampaň Snědá tíseň sílí. Luďa je ve všem až po uši („Já jsem se včera ožral s cikánama a jsem tak v kurzu, že mi říkají Klekí-petra!“). Jít v českých končinách takhle scenáristicky na dřeň si zaslouží velké uznání. Zdravě kousaví tvůrci i na malém prostoru vykreslují své postavy, nejsou tam pro nic za nic, mají své místo na slunci. Hofmann sice zosobňuje příkladného životního ztroskotance, ovšem autoři neškatulkují, nepoučují, nepodsouvají, nechávají na divácích, aby si vzali to své. Sociální stránku nezdůrazňují, prostě ji předkládají se vším všudy. ()

Autogram

Seriál mi asi trochu zovšednel a aj tie dobré vtipy sa už nejako opakujú. Táto epizôda sa priliš venuje Snědé tísni a na ostatných nezostáva čas, iba na jeden coming out na záver, ten fakt sadol. –––– Víš co Tonda řek?! Že všechny cikány nemůžeme házet do jednoho pytle. –––– Když chceš být bílý otec Kleki Petra, tak musíš... Na medu... ()

Garch

Zdá se, že opravdu MOST! může být mostem i pro část zatvrzelců k přijetí různosti, které je neohrožují. Mají to Prušinovským a Kolečkem geniálně zabaleno do smršti hlášek, které nejsou vycucané z prstu. A někdy i velkých pravd: "Kuře má dvě stehna, a tohle čtyři"! ;-) ... + mě potěšila drobnost: vydolovávání knedlíků z té hrubě namražené lednice (dobový zvyk za totáče). PS "Bych měl se sebou něco dělat - aspoň koupit ty hole." (tak to je mi povědomý:-). ...PS: Zdeněk Godla zvládl TV rozhovory s Martinem Veselovským a především sebestředným Janem Krausem ohromně lidsky a bravurně. Je prostě Osobnost. ()

boni

Díl od dílu méně satiry, naopak více té správné propagandy. Teď už jen aby přišel závěrečný opus magnum, ke kterému to prozatím směřuje, kde všichni nenávistní heterosexuální běloši budou hnáni mírumilovnými cikány a ex-transkami, toho času ženami, až za hranice Mostu, možná i České republiky. __ Celé to je jen panoptikum plochých karikatur „white trash“ jedinců, nahrnutých na jednu hromadu, to celé bez ladu a skladu, a až neuvěřitelně trapně nuceným způsobem, a celkově emočně vyprázdněné jak můj tračník po této epizodě. Nicméně stále věřím, že příští díl bude lépe. Ach, ten hloupý optimismus. __ Dycky Most? Díky, ale už mám dost! ()

Honzíno

Pátý díl zaručeně nejvíce tne do živého. V epizodě se odehrává sociální sonda napříč celou českou společností aplikovaná do malé oblasti, která však dovolí největší extrémy. Koncentrovaná kritika křesťanství a náboženské víry, cikáni se stávají definitivně klaďasy celé série a největším i nejchytřejším charakterem je Fanouš, který se stává i titulním hrdinou se širokou škálou dovedností. Jsem zvědav, co postavám nadělí závěrečné tři díly. Zda se ještě dočkáme podobných zvratů jako v prvních třech dílech, po kterých přišel asi nejslabší (v kontextu série) čtvrtý, aby byl následován nejsilnějším pátým. Ani ne nejvtipnějším, ale nejhustším s nejnaditější rafinovanou parafrází a krutou kritikou. ()

• V čase 42:02 je vidět v odraze skla Luďkova auta mikrofon zvukaře. (rakovnik)
  • Cca v čase 16:04 připíjejí romové na Luďana (Martin Hofman), na jejich bílého otce, na Klekí-Petru. Klekí-Petra je postava z Mayových románů o Vinnetouovi, kde byl označován jako bílý otec Apačů. (Cenobita)