Krajinou domova

Česko, (2014–2021), 13 h 38 min (Minutáž: 26–27 min)

Réžia:

Petr Krejčí

Scenár:

Petr Krejčí

Hudba:

Jan Maxián

Alois Švehlík (rozprávač), Jan Maxián (rozprávač)

Představte si pohádkovou krajinu. Ano, takovou tu za devatero horami a devatero řekami. Zemi plnou rusalek, čertů. vodníků, kouzel a divů. A představte si, že taková krajina opravdu existuje! Mnohem blíž, než si možná myslíte. V osmi půlhodinových filmech uvidíte naši krajinu tak, jak jste ji ještě neviděli. Proletíte se kolem Řípu směrem k siluetě zříceniny hradu Házmburku, jejíž stín je snad ještě impozantnější, než samotný hrad. Jen těsně za letu minete kříž na skále nad Svatým Jánem. Vyletíte oknem zámku v Ploskovicích, proderete se korunou starého stromu, abyste zakroužili nad zámeckým parkem. Proletíte jesenickými mlhami, abyste o kus dál mohli jen tak levitovat nad bělokarpatskými loukami, plnými orchidejí. Budete se vznášet nad prosolenou pánví západočeského Soosu, nad lesy Vysočiny i nad rovinami Polabí. Prozkoumáte velkolepost největších evropských skalních měst, zahlédnete známá města i malebné vesnice. A pak se spustíte k zemi. Tak blízko, že vás omámí jedovaté výpary zemských plynů. V úplném makrodetailu si prohlédnete masožravé rostliny, poznáte vzácné evropské orchideje a uvidíte, co žije v obyčejné tůni. Budete pozorovat nejvzácnější druhy naší přírody, o kterých možná ani netušíte, že zde s námi žijí. Uvidíte kouřit vrchy, které nikdy nebyly sopkami. Spustíte se do hlubin propastí a vstoupíte do podzemního světa jeskyní. Budete žasnout nad velkou nížinnou řekou, ve které teče voda jako z ledovců. Nebo nad řekou, která se tak divoce větví uprostřed lužních lesů, že připomíná Amazonii. To je to správné slovo – budete žasnout. Protože možná teprve teď uvidíte, kde žijete. V zemi s pozoruhodnou krajinou. Krajinou domova. (Česká televize)

Recenzie používateľa Fever k tomuto seriálu (14)

Krajinou domova (2014)

Jednoznačně nejlepší dokumentární seriál české provenience všech dob. Profesionální kamera která předkládá jeden krásný obraz za druhým, světová hudba, lokality. Scénář vrchovatě využívá jak informačního potenciálu zabíraných míst tak i prostoru pro občas patetické filosofování nad naší vlastí. Překvapivě mě to neštve, protože od začátku do konce každé epizody člověk cítí, že to asi není přetvářka. Tudíž to nelze nazvat kýčem. Přijde mi, že je to celé dokonale promyšlené, slovo za slovem, záběr za záběrem, ne však vykalkulované protože nad tím vůbec nestíhám přemýšlet, jelikož to má takovou sugestivní sílu. V podobných světových dokumentech jsou emoce většinou vyvolávány přes zvířata. Mládě uhyne hlady nebo jej skolí dravec, slůně rozsápou lvi a matka pak celou noc bdí nad jeho tělem atd. V Krajinou domova k tomu stačí pár záběrů v dobrém světle a několik přesně volených slov vyřčených do skutečné hudby, nejen do nějaké podkresové náladovky. Na naše poměry prakticky zázrak. ()

Série 1 (2014) (S01)

Po všech křečovitých poloamatérských pokusech natočit dokumenty o naší krajině, kde pobíhá Vladyka v ušmudlaných kraťasech, Cílek ušmudlanej celej, jakejsi santusák s píšťalkou nebo Táborský, na kterýho se nedívá dobře, se najednou objevilo tohle. I když je druhá řada výrazně lepší, tak ta první je důležitá právě proto, že byla první. Dronové záběry a časosběrné sekvence nejsou užívány samoúčelně, celý projekt je režijně pevně vedený tak, aby v diváky nejen informoval, ale hlavně bavil. Je to podívaná, která umí vzít za srdce. ()

Série 2 (2017) (S02)

Nejkvalitnější dronové záběry, jaké jsou u nás k vidění. Režiséři je už dnes využívají hojně, ale málo kdo s nimi potom umí naložit ve střižně. V Krajině domova představují dronové záběry určitě víc než půlku celkové stopáže pořadu, ale nenudí, jsou sestříhané tak, že to dává smysl. Nejde jen o pozlátko jako v jiných případech. Největším překvapením a zároveň přínosem je však pro mne komentář. Mám občas výhrady k tomu, jak je J. Maxiánem namluvený, ovšem text je to na naše poměry luxusní. Maxián vynahrazuje své nedostatky vypravěče hudbou, která je bez debaty světová. Pro mě má Krajina domova větší kouzlo než Planet Earth. Ta mě zatím ještě nedojmula, je to vlastně taková kameramanská exhibice, pořád jako divák vnímám ten štáb za kamerou. U Krajiny ne, tam je to čistá, profesionální práce, která nepotřebuje samu sebe vystavovat na obdiv, prostě jen slouží tématu. Autor navíc vládne dovedností úplést i z hovna zlatý prut, takže se vlastně dívám na místa která velmi dobře znám, ale jako bych je viděl poprvé. Mistrovská práce. ()

Hory Jizery a Labe (2017) (S02E01)

Obrazová báseň s komentářem, který tu krásu nejen respektuje, ale podtrhuje. ()

Vodní země (2017) (S02E03)

Pořád trnu aby to něčím nezkazili, protože tomuhle projektu fandím a byla by velká škoda nevyužít příležitosti konečně natočit o naší zemi něco opravdu výrazného, silného. Myslím že nejen já jsem na podobný seriál čekal strašně dlouho. Tento díl mě přesvědčil, že už nemusím trnout. Na naše poměry nevídaná práce, po všech stránkách. ()

Staré světy mezi kopci (2017) (S02E04)

Filmová záležitost, od obrazu, přes komentář, zvuk a hudbu. Má to i spoustu skrytých apelů, ze kterých běhá mráz po zádech. ()

Labyrinty srdce Čech (2017) (S02E05)

Prvních pět dílů druhé série předčilo všechna má očekávání, která přitom vzhledem ke kvalitám série první nebyla malá. Nové díly jdou mnohem dál než k popisu krajiny. Je to už opravdový život v přírodě, ale přitom podaný způsobem, který dokáže přenést emoce. To se žádnému dokumentárnímu pořadu o naší zemi ještě nepodařilo. Učebnicová záležitost. ()

Hory východu a západu (2017) (S02E08)

Organicky sestavené ze záběrů na plochu. Navíc se autoři čím dál intenzivněji nevyhýbají kritickému pohledu. Má to vlastní názor. Hudba je o dost lepší než v první řadě, vůbec celkově zvuk doznal změn k lepšímu. Ale i obraz a samotný komentář. Autoři vychytali nedostatky a poučili se z chyb první řady. I ta ale byla na české poměry skvělá. Znovu musím vypíchnout práci s emocemi, plus šestá hvězda je za to pravdivé vlastenectví. ()

Jezerní hory (2017) (S02E10)

Královské zakončení. Nové pohledy na Šumavu jako ostatně ve všech dílech na všechny zachycené krajiny. Pro mě je tento seriál vrcholem české dokumentární tvorby. ()

Skály (2021) (S03E01)

Na začátku druhé série jsem se obával, že nedosáhne kvalit té první, která byla ve své době opravdu zjevením. Ale předčila ji. Tvůrci ovšem vyčerpali už všechna CHKO a národní parky, takže na třetí řadu jsem se těšil poněkud opatrně. První díl Skály je plný informací, ale taky zachováním určitého tajemna. To na Krajinou domova miluju. Má to spád, je tam spousta lokalit a informací a zároveň to pořád má to svoje kouzlo, kdy se chvílemi úplně ztrácíte v záplavě obrazů, slov a hudby ve vzájemném souladu. Jednoznačně plný počet hvězd, tohle je the best of czech tv ()

Pahorkatiny (2021) (S03E02)

Natočit skvěle dokument o Krkonoších nebo Adršpachu jistě není takový umění jako udělat stejně dobrej film o Vlašimsku nebo Svitavsku. Dál už bych se jenom opakoval, za mě znovu pět hvězd, protože to zkrátka pořád funguje. ()

Lomy (2021) (S03E05)

Jeden z dosud nejpestřejších dílů. Tvůrci nasazují laťku hodně vysoko, chudáci ostatní dokumentaristi. ()

Stepi (2021) (S03E08)

Krajina zdánlivě monotónní, ale opět skvělá hudební dramaturgie a vůbec dramaturgické poskládání různých příběhů za sebou umožňuje režisérovi hrát si s pointami jednotlivých kapitol, až to diváka rytmicky vtahuje dovnitř, do krajiny. A opět velice emotivní závěr skvělého Aloise Švehlíka. ()

Hornatiny (2021) (S03E11)

Jeden z nejlepších dílů. I když tam nejsou ty velké hory, který byly už v předešlých sériích, tak je to pořád fascinující podívaná. Žádný turistický klišé, má to vlastní pohled na krajinu, bez předsudků. ()