J. R. R. Tolkien

(TV film)
  • Francúzsko J.R.R.Tolkien, des mots, des mondes (viac)

Portrét autora Hobita a Pána prstenů. Proč Tolkienovo dílo, nemající v současné literatuře obdoby, našlo takovou odezvu u desítek milionů čtenářů? Zřejmě proto, že je univerzální, lidské. Překračuje jednotlivé kultury, přesahuje jednotlivá náboženství. Je to lidský příběh, ale člověk je tu zasazen do mytologických souvislostí, které se dají vztáhnout univerzálně na všechny lidi. Mnoho lidí si čte „Pána prstenů" jako by četli Bibli. A mnoho lidí při jeho čtení pláče třeba i ve vlaku, protože ta kniha se dotýká pramene citů ukrytého hluboko v jejich duši. Počátkem jednadvacátého století inspirovaly tyto knihy vznik cyklu velkofilmů, které dosáhly obrovského úspěchu na celém světě. Tato rozsáhlá sága, plná zvuků a zběsilosti, je paradoxně dílem jednoho velice klidného muže, Johna Ronalda Reuela Tolkiena. (Česká televize)

gazogazo

Dokument který moc neví jestli je pro Hard core fans, nebo pro neznalé.. ačkoliv prvotní rozladenost vystřídala spokojenost z pár zajmavych faktů a kontextů! Potěšení mi dodalo především potvrzení do díla promitnute averze vůči industrializaci, která byla předmětem mnoha alkoholovych diskusi :D zajímavy je také koncept promitnuti evropského typu krajiny do knihy, zatimco film nás okouzluje zelandem a nejsem si jist zda my byl tolkien spokojen. .. ()

MajklCZsk

Velmi dobrý portrét o světoznámém spisovateli, který ovlivnil několikero generací. Někdy jsou komentáře a zrovna prostřihávané záběry zcela mimo mísu. Nechápu, kdo to stříhal. Ale jinak povedené dílo. ()

Shakers

Neboli to knihy, ktoré ma zoznámili zo svetom Stredozeme, ale filmy Petera Jacksona. No a od filmov som sa dostal ku knihám a hneď som si ich zamiloval. Úvod, ktorý pojednával o tom ako sa knihy písali a vydávali, pred a aj počas prvej a druhej svetovej vojny ma bavil viac, ako koniec, ktorý je už viac o Tolkienovom živote. Človek, ktorý ma načítané tieto knižné klasiky (Hobit, Pán prsteňov, Silmarillion) a ma skutočne rád túto tvorbu, tak mu tento dokument vrelo odporúčam. Je tu hromada zaujímavosti a dokument pekne zachytáva, kde autor hľadal inšpiráciu, ako sa formoval svet, postavy, jazyk a príbeh stredozeme. 80% - 4* ()