Príbeh o romantickom vzťahu medzi následníkom ruského trónu Nikolajom Alexandrovičom Romanovom a primabalerínou poľského pôvodu Matildou Kšesinskou (Matyldou Krzesińskou) sa začína v roku 1890, kedy 22-ročný cárovič prvý raz stretne 18-ročnú baletku Mariinského divadla v Petrohrade, a končí sa korunováciou Mikuláša II. a jeho manželky Alexandry Fiodorovny v roku 1896... Je koniec 19. storočia a mladý Nikolaj Alexandrovič Romanov (Lars Eidinger), následník ruského trónu, sa má čoskoro oženiť s princeznou, s ktorou si už dlhší čas vymieňa listy. Práve v tomto čase sa Nikolaj zoznámi s krásnou a ambicióznou primabalerínou Matildou (Michalina Olszańska), ktorá je schopná mužov poblázniť jediným pohľadom. Čaru mladej baletky neodolá ani on a začne sa s ňou stretávať. Postupne sa jeden do druhého zamilujú, no Nikolajova matka nekompromisne stojí za tým, že jej syn si vezme nemeckú nevestu Alix. Cár Alexander III. však umiera a Nikolaj má po ňom nastúpiť na trón. Čaká ho korunovácia a dlho pripravovaná svadba, o ktorej nechce ani počuť. Dokáže sa právoplatný dedič ruského trónu vzoprieť starým zvykom a vyberie sa za hlasom svojho srdca? (TV JOJ)

Vesecký

Průměrný a místy nudný film, který by asi vyhovoval spíše ženským milovnicím romantického žánru. Režisér se snažil sice využívat "moderních" postupů ve střihu, a tak se nevyvaroval jisté nepřehlednosti, ve vystupujících osobách, které tvořily pozadí kolem hlavních postav, jsem se občas špatně orientoval. Michalina Olszańska je ovšem nádhernou dívčinou, Olgu Hepnarovou bych v ní nehledal; těžko hodnotit herectví jednotlivých protagonistů,, to bylo spíše průměrné a fádní. ()

Morholt

Rusům se musí nechat, že využili každou kopějku a na vizuálu je to sakra znát. Tak opulentní výprava se v rámci evropské kinematografie hned tak nevidí. Co se příběhu samotného týče, tak to už je na každém, jak mu to sedne. Oproti jiným filmům, kde ivani museli pracovat s romantickou zápletkou, tady nepůsobí neohrabaně, což je plus. Výborní byli i herci, nicméně ten celkový melodramatický tón není zrovna mým šálkem kávy. Jinak příliš nechápu ostré reakce. Mě tohle přišlo jako nekonfliktní romanťárna. 65% ()

dopitak

Spíš melodrama než historické. Filmařské vytažení ničeho do historických souvislostí trochu vadí, pokud ale Matildu pojmete čistě jako romantickou frašku úplně náhodou z nejvyššího ruského prostředí, dopadne na výbornou. Filmařům se mimořádně podařil casting, Michalina (a její další nahé scény) udělá určitě větší díru do světa než v Muzzikantech a jako děvuša fatale je přesná. Přes ní jsem se taky k filmu dostal, obvykle ruskou kinematografii nesleduju. Mnoho povyku pro nic, jako obvykle, nic smilného neukazuje. Ode dneška má můj slovník nový pojem - šeredná jako (Němka) Luise Wolfram. ()

Tom10000

Velice pěkný historický film vyprávějící o lásce mezi carevičem Nikolajem a jeho milenkou Matildou v době, kdy je již budoucí car ve vztahu se svojí budoucí manželkou Alexandrou a čeká ho nástup na trůn. Vše se vyvijí takto: Rok 1890. Spolu se svojí budoucí ženou sleduje carevič baletní představení, a na němž se zamiluje do baletky Matyldy. Ačkoliv se mírně zdráhá, nakonec, po příchodu Nikolaje do její komnaty, ho svede a slíbí mu věčnou lásku. Čas plyne a Nikolaj s Matyldou prožívají šťastné období. Stále zde však je Nikova druhá žena, Alexandra, která o něj velmi stojí, a další muži z blízkosti nástupce na carský trůn. I samotného Nikolaje sužuje touha stát se Carem a následovat tradici Romanovců, a přání zůstat s Matyldou. Jak si vybere? Velice půvabná herečka Michalina Olszańska v roli Matyldy a děj u mne získává plný počet bodů, a tedy i film. 100 procent, velmi doporučuji! ()

Jehova

Nechápu, co se na tom filmu pokryteckým černoprdelníkům z RPC tak nelíbilo. To že byl Mikuláš II taky jenom člověk? Jestli se skutečná Matilda jenom trochu podobala herečce, která ji ztvárnila, tak ho docela chápu... Kromě toho, nepřijde mi, že by ve filmu byla Ruská říše vykreslována jako země šibenic, alkoholismu a smilstva, což RPC filmu vytýká. Nic z toho se tam téměř nevyskytovalo. ()

• Ještě před dokončením se filmem zabývala komise ministerstva kultury, která hodlala jeho závadnost posoudit na uzavřené projekci. Na velkofilm, který stál v přepočtu asi 630 milionů korun, si stěžovali především pravoslavní strážci morálky a ctitelé památky posledního ruského cara, který byl v roce 2000 svatořečen. (Kaufman)
  • Niektoré skupiny ortodoxných veriacich sa vyhrážali vypaľovaním kín, ktoré tento film premietnu. (d-fens)
  • Ruská poslankyně Natalja Poklonská o filmu řekla: „Rusko je ve filmu ukázáno jako země šibenic, opilců a smilstva. Nemůžeme dopustit, aby se do kin dostal film, který záměrně falzifikuje historii a diskredituje, pomlouvá a vysmívá se jednomu z nejvýznamnějších svatých naší církve - caru Mikulášovi II. a členům jeho rodiny." (Kaufman)