Príbeh o romantickom vzťahu medzi následníkom ruského trónu Nikolajom Alexandrovičom Romanovom a primabalerínou poľského pôvodu Matildou Kšesinskou (Matyldou Krzesińskou) sa začína v roku 1890, kedy 22-ročný cárovič prvý raz stretne 18-ročnú baletku Mariinského divadla v Petrohrade, a končí sa korunováciou Mikuláša II. a jeho manželky Alexandry Fiodorovny v roku 1896... Je koniec 19. storočia a mladý Nikolaj Alexandrovič Romanov (Lars Eidinger), následník ruského trónu, sa má čoskoro oženiť s princeznou, s ktorou si už dlhší čas vymieňa listy. Práve v tomto čase sa Nikolaj zoznámi s krásnou a ambicióznou primabalerínou Matildou (Michalina Olszańska), ktorá je schopná mužov poblázniť jediným pohľadom. Čaru mladej baletky neodolá ani on a začne sa s ňou stretávať. Postupne sa jeden do druhého zamilujú, no Nikolajova matka nekompromisne stojí za tým, že jej syn si vezme nemeckú nevestu Alix. Cár Alexander III. však umiera a Nikolaj má po ňom nastúpiť na trón. Čaká ho korunovácia a dlho pripravovaná svadba, o ktorej nechce ani počuť. Dokáže sa právoplatný dedič ruského trónu vzoprieť starým zvykom a vyberie sa za hlasom svojho srdca? (TV JOJ)

Marius

S výnimkou hrubých rysov deja je Matilda doslova rozprávkou, v ktorej platí okrem tých najznámejších historických medzníkov len to, že cársky balet bol zásobárňou mladých mileniek romanovských elít. Sama Kšešinská bola skôr než nešťastnou romantičkou zlatokopkou, ktorá mala v posteli pol Petrohradu. Každopádne ruská kinematografia je dnes v porovnaní s ostatnými úplne inde pokiaľ ide o temer manieristicky krásne obrázky, k čomu v tomto filme prispievajú aj interiéry katarínskeho paláca a iných známych romanovských stavieb a ostatné zložky výpravy. A ako som už povedal pri Já, Olga Hepnarová, Michalina bude raz superstar, to dievča nielenže je krásne ale hrá jej to ako máloktorej. 8/10 P.S. Nechápem ten povyk zo strany pravoslávnej cirkvi a Natalie Poklonskej. Ten film bol k Mikulášovi II. až prijemný. ()

Dzeyna

Jeden obrosvký kýč. Nicméně mně se to líbilo a hodně! Balet s milostným dramatem byl opravdu povedeně natočený a konec sice neuspokojivý, ale co už. ()

eLeR

Matilda .. žena, ktorej v životopise Mikuláša II. patrí jedna veta. Film mal veľmi peknú výpravu a ešte krajšie kostýmy. Páčila sa mi hudba, aj kamera ... a príbeh? trošku divadielko, ale dôležité historické momenty nechýbali. ()

dopitak

Spíš melodrama než historické. Filmařské vytažení ničeho do historických souvislostí trochu vadí, pokud ale Matildu pojmete čistě jako romantickou frašku úplně náhodou z nejvyššího ruského prostředí, dopadne na výbornou. Filmařům se mimořádně podařil casting, Michalina (a její další nahé scény) udělá určitě větší díru do světa než v Muzzikantech a jako děvuša fatale je přesná. Přes ní jsem se taky k filmu dostal, obvykle ruskou kinematografii nesleduju. Mnoho povyku pro nic, jako obvykle, nic smilného neukazuje. Ode dneška má můj slovník nový pojem - šeredná jako (Němka) Luise Wolfram. ()

Marze

18 letá polská baletka Matylda měla pohybový talent a byla pohledná. Byla zlatokopka? Prý zemřela chudá. Film měl rozpočet 25 milionu, tedy 25 krát větší než průměrný český film a je to na něm vidět. ()

Arsenal83

Michalina je krásna, ale film nič moc. Z tých osudov cára Mikuláša je najzaujímavejšia a najmrazivejšia jeho smrť. Vlastne smrť jeho a celej rodiny pod boľševickou paľbou. Tento romantický príbeh je taký celý bez šťavy. Chýbala mi vášeň aj reálny smútok. A to mala byť predsa podstata tohto filmu. ()

ARI50

No tohle je prostě doba ble, vlaková akce byla slušná ale toje asi tak vše, herecky budiž, ale příběh mě prostě nebral. ()

Morholt

Rusům se musí nechat, že využili každou kopějku a na vizuálu je to sakra znát. Tak opulentní výprava se v rámci evropské kinematografie hned tak nevidí. Co se příběhu samotného týče, tak to už je na každém, jak mu to sedne. Oproti jiným filmům, kde ivani museli pracovat s romantickou zápletkou, tady nepůsobí neohrabaně, což je plus. Výborní byli i herci, nicméně ten celkový melodramatický tón není zrovna mým šálkem kávy. Jinak příliš nechápu ostré reakce. Mě tohle přišlo jako nekonfliktní romanťárna. 65% ()

Lokutus

Téměř dokonalá audiovizuální lábuž, který člověk (skoro) odpustí i některý logický nesmysly a místy typicky ruskou přestřelenou melodramatičnost... ()

slunicko2

Nudné a suchopárné melodrama. 1) Milostná aféra svatořečeného cara mě nezvedla ze židle, natož abych šel vypalovat kina, kde se promítá._____ 2) Jako alternativu k místními heterosexuály opěvované Michalině Olszanské doporučuji 31letého Grigorije Dobrygina (velkokníže Andrej). ()

PP66

Výpravný film, krásné kostýmy, Příběh nedospělého následníka trůnu a jeho zmítání se mezi vzplanutím a povinností. ()

Aljak

Veľkolepá výprava a úžasný vizuál! Kulisy a kostýmy naozaj očarujúce, rovnako aj vynikajúca kamera. Čo sa toho príbehu týka, nie som síce žiadny odborník na dejiny cárskeho Ruska, ale mám pocit, že tu dosť zaúradovala hyperbola (jednoducho, je mi akosi ťažko uveriteľné, že by sa tak velevážená postava akou bol Mikuláš II. takto verejne netajil náklonosťou ku kontroverznej baletke). Každopádne, ten románik medzi budúcim cárom a 17-ročnou baletkou Matildou, sa naozaj odohral a údajne to trvalo až 3 roky. Zaujímalo by ma ako to medzi nimi bolo v skutočnosti. Musím uznať, že na tento film sa mi pozeralo veľmi dobre - popri spomínanom vynikajúcom vizuále a výprave zaujali aj vydarené herecké výkony a celkové prevedenie tohto filmu. Škoda, že si rovnako nedali tvorcovia záležať aj na kvalitnejších dialógoch, ktoré si film z takéhoto prostredia priam vyžaduje. ()

Johnny.ARN

Takže Hepnarová si spravila výlet do cárskeho Ruska, kde svojimi malými kozami zvádzala Mikiho vol. 2, na ktorého si ale prúsila zúbok špatná nemka. Neriešim historicitu, tá mi je u ruských filmoch fakt u prdele, nakoľko strana a vláda veľmi rada filmy prikrášľuje a nedovolí vypustiť niečo, čo by matičke Rusi poškodilo. Aj kontroverzie okolo tohto počinu boli viac na hrané ako myslené vážne. Šak Mikino mal asi pol miliona detí, prečo by nemohol vo volných chvílach ešte ako miestodržitel obšťastnovať nejakú baletku? A že je to národ alkoholikov? Šak je, to platí do dnešných čias. Natočené to je veľkolepo, výpravne, s bohatými kostýmami a dlhou minutážou. A asi do polky je to aj veľmi pozeratelné. Potom ale prídu nejaké podivuhodné strihy, scény, ktoré do seba nezapadali a korunovácia, ktorá nebola zvládnutá tak v deji ako aj vo filme. Ale aspon vieme, prečo bol Rasputin na dvore varený pečený. 2 z 5 ()

woodsman

vau na rusko fakt skvele natocene ta Matylda bola fakt rajcovna nedivim sa ze kazdy ju chcel dostat neskutocne co sa potom odohralo v roku 1918 skurveny fasisticky komunisticky zmrdi lenin stalin a spol banda kokotov zabila celu rodinu cara neskutocne spiny ()

mira007

Historické ruské melodrama o vztahu cara a mladičké baletky nebyl úplně filmový zážitek dle mého vkusu, ale dám tři hvězdy za: 1) čarokrásný vizuál - kostýmy, lokace, výprava 2) skvělá Michalina Olszańska ( opět komplet nahá ) 3) "reality show " Jak žijí bohatí a mocní 19/20. století. ()

Vesecký

Průměrný a místy nudný film, který by asi vyhovoval spíše ženským milovnicím romantického žánru. Režisér se snažil sice využívat "moderních" postupů ve střihu, a tak se nevyvaroval jisté nepřehlednosti, ve vystupujících osobách, které tvořily pozadí kolem hlavních postav, jsem se občas špatně orientoval. Michalina Olszańska je ovšem nádhernou dívčinou, Olgu Hepnarovou bych v ní nehledal; těžko hodnotit herectví jednotlivých protagonistů,, to bylo spíše průměrné a fádní. ()

mira.l

Nezná-li člověk o Romanovcích zhola nic, jako třeba já, tak se toho přísně vzato ani moc nedozví, ale výprava, kostýmy jsou famózní. No a Michalina ... ta taky:). ()

husak_k

Ruská romantická pohádka z carského prostředí, která se za každou cenu snaží být dramatem, ale moc jí to nejde. Má to ale opravdu náramnou výpravu. 60% ()