Ako básnici čakajú na zázrak

• Česko Jak básníci čekají na zázrak (viac)

Štěpán, Kendy a Karas zostali aj po dvanástich rokoch sami sebou a nerozlučnými kamarátmi. Ich nevyčerpateľný zmysel pre humor a schopnosť sebairónie, možno už s ľahkým nádychom skepsy im pomáha sa vyrovnať s ich neusporiadanými životmi. Komédia opäť prináša obyčajné ľudské príbehy, milý humor a poteší skvelými dialógami z pera Ladislava Pecháčeka. (Continental film)

Karlos8

Že by poslední díl básníků? To si netroufám říct, i když to možná tak vypadá. Celá série si prošla svým neskutečným vývojem (zejména první díly na vysoké škole jsou nezapomenutelné), aby došla až sem? Zde už je to tak trochu trápení a čekání na smrt. Je tu jedno ale. Ať je tento snímek jakýkoli, já jsem se po celou dobu solidně bavil, což se u českých filmů dá říci jen zřídka kdy. Tak trochu je to už příběh o ničem, ale někteří herci jsou natolik přesvědčivý, že to svými výkony v těch nejhorších momentech zachrání (nejméně přesvědčivý zde byl naopak Josef Abrhám, který vždy ve chvilkovém záběru na jeho postavu pronesl skutečně vtipnou větu) . A pokud se ptáte, co bude dále s vaším životem, tak vězte, že se může ubírat lecjakými směry, ale mějte na paměti, že zazdít ho můžete vždycky. ()

blondboss

Tento novodobý diel básnickej série sa mi celkom pozdával, nakoľko som čakal dosť strašné divadlo. Naopak som sa dočkal príjemnej komédie s plejádou starej gardy českých hercov, ktorá pohladí dušu každého diváka. Herci ako Somr, Lábus, Zedníček, Abrhám a ďalší sú pokladom českej kinematografie a vidieť ich spoločne s už ostrieľanou dvojicou Kříž-Matásek je celkom slušný filmový zážitok. Nádherným bonusom Linda Rybová. Celkovo teda relatívna spokojnosť a silné tri hviezdy. 65 % ()

carl.oesch

Koukám, že nejsem sám, koho potěšil "návrat ke kořenům". První tři díly byly super, pak to šlo strmě dolů, protože na někdy až primitivní komunální satiru se vesměs nedívám, nicméně tady je to návrat v opravdu velikém stylu. Básníci se vrátili tam, kde byli před těmi cca dvaceti lety (myslím stylově) a nazval bych to až zázrakem. Prakticky všechny podobné vícedílné série klesají strmě dolů, čtvrtí a zejména pátí Básnicí se toho zdály být důkazem a najednou - je to zpátky....nic úžasnějšího si člověk nedovede představit. Skvělé dětské postavy a Linda Rybová, která se před časem "u Šípa" svěřila, že komediální role ji baví a chce je hrát, tady podala konkrétní důkaz, že komediální herečka nemusí být monstrum typu rozkřáplé a vlezlé Bohdalky nebo uřvaně rozplizlé Janžurky, ale může to být pohledná a milá stále ještě mladá paní, která si komediální roli může vybrat jako jednu z možností a není na ni vázaná díky obskurnímu zjevu a někdy až dementnímu projevu. No a Pavel Kříž (který mně mimochodem velmi překvapil jako velmi autentický Hitler v Renčově životopisu Lídy Baarové) má u mně navždy velké plus za to, jak po třetích Básnících radši utekl do Kanady, než aby se "zaprodal" v trapnosti zvané Chlapci a chlapi. Inu, i takoví herci mohou být a jsou. Problém je, že je jich zlomeček z těch, co se i dneska tváří jako elita národa a nositelé té jediné správné pravdivé pravdy.....ale to už je někde jinde. Hlavní zde je, že šestým Básníkům můžu dát s radostí pět hvězd. ()

karmisa

Upřímně řečeno, čekala jsem to daleko horší, jelikož je to již několikátý díl, tak bývá většinou pravidlem, "čím víc dílů, tím horší", ale musím říct, že na sobotní, nudný večer jako komedie dobrý. Ve snímku nechybělo slavné Štěpánovo veršování, které po něm zdědil i jeho syn ale ani nějaký občasný vtípek a typická chlapská domácnost, ve které muž tápe a neví, co si počít, jak ve vaření, tak ve výchově. Nicméně film hodnotím jen 3 hvězdičkami, ale klidně ho doporučím, na zahnání nudy. ()

Kunderion

Poslednímu dílu básníků nejvíc ze všeho chybí filmová kamera. Placatý hádéčko a některý dekorace upomínají na seriál Ulice a hází to tenhle jinak docela milej film do úplně jinejch vod. Příšerný je i to "rodinný balení" - roztomilý dětičky a infantilní závěrečná píseň pod titulky - a taky ti tři věhlasní starci (Abrhám, Lábus, Hrušínský). Ale aby nezůstalo jen u mínusů - Linda Rybová je dle mýho soudu nejsympatičtější a nejženštější ze všech Štěpánových partnerek, a dcera Vendulky Utěšitelky, masérka Majka, to je teda taky něco. Básníci čekající na zázrak jsou teda koukatelní, ale chybí jim ten zmiňovanej celuloid a "zrno"... ()

Parabot

Rád bych napsal něco ve smyslu, že básníci reflektují českou společnost a její proměny, ale to by nebyla pravda. Spíš jsem během filmu měl takový ten pocit, jako když sledujete premiéru stand up komika, kterému to ale vůbec nejde. Chápete ten vtip, který říká, ale dělá to tak špatně, křečovitě, že se stydíte za něj. A vše ostatní, co v posledním pokračování básnické ságy není vyplněno nefunkčními vtipy, je product placement. Co mě přišlo zajímavé, tak nechtěná paraela s pokračováním Trainspottingu (výpovědí pro změnu mé generace). Tam děj zabalili tak, že ze Spuda udělali autora knihy. Zde z Kendyho režiséra, alespoň, prvního dílu básníků. Jenže Dušan není Danny a tím bych jakékoli paraely ukončil. ()

Alden_Larson

Za mě je tohle nejhorší díl, to ale neznamená, že je to špatný film. Děj opět není moc originální a místy trochu nudný, navíc mi přišlo, že spousta jeho částí byla zbytečná. Tohle je taky nejméně vtipný ze všech šesti filmů, pokusy o humor mi zde většinou přišly trapné. Prezentace a hudba na tom jsou pořád stejně, takže aspoň něco zůstalo pod dobu všech filmů kvalitní i když ne zrovna výrazné. 5/10 ()

fafejt001

A mně se to ááj , celkem líbilo . Sice bomba to není , ale občas vtipné dialogy , krásné holky , humor , někdy i pohlazení . Samozřejmě pan Somr opět výborný , jen škoda , že tam opět nehrál Ondra Vetchý . ALE i Vaculík dobrý . Taková oddechová podívaná po náročném pracovním dni . Pane Klein , je to vcelku vydařené . TOŽ pěkně děkujeme . . .JO ovšem ten sponzoring je nechutnýýýý, to jo , dost okaté až trapné .Jinak také ta Linda Rybová , se na to vůbec nehodila , taková neslaná . CHybělo jí hlavně kouzlo - Borůvky , Jeskynˇky , i Píštˇalky . TADY o sáááhy trefili klucííí vedle . K velké škodě . ()

Crowus

Film je fajn, milej, svěží, úsměvnej. To jsou pocity, který jsme měl když jsem se na něj díval. Nechápu hatery, kteří tu dávají odpad a podobná hodnocení. Ano je tam reklama, ale ono se dá asi těžko u nás natočit film bez peněz. A žádný strach, rozhodně to není reklama se slogany jako v Ordinaci v růžové zahradě. Film doporučuji. ()

redfoxik odpad!

Prázdný trapný scénář o ničem, šperkovaný sadou reklam. Nudný film bez rytmu a výrazné hudby. Hlavně, že vím, že je na prodej nová Mazda s úložným prostorem a bezva leasingem, prostata se léčí za pět dnů, Preventan je jen za tři stovky, Max je levná lékárna....To je teda básnická poetika. ()

ALchemik

Já patřím do básnické generace a to znamená, že se na každý díl těším. Z tohoto dílu jsem vycítil něco jako zakončení celé série. Takovej happy end. A myslím, že to je důstojný happy end. Díky. ()

tomashinka odpad!

Je mi moc líto, ale tento "pokus" ode mne nedostane ani jednu hvězdu. Nic nepřinesl a ze setrvačnosti dostal alespoň nějaké "za účast" už předchozí díl. "Tohle" už prostě ne ! Bylo mi jasné, že film bude vykrádat předchozí díly, byl jsem ochoten smířit se se stále opakovanou nostalgií Štěpána, který stále hledá a básní a kouká a váhá a pak se diví, se stále se opakujícími postavami předchozích dílů, které stárnou a díl od dílu jsou senilnější a nudnější a nakonec bych přivřel oko i nad nenásilně vloženými reklamami. První hodinu jsem ještě vydržel, ale pak se ucho otrhlo. Štěpán, jehož neustálé váhání a přemýšlení, absolutní odpor ke kapitalismu a podnikání byl v předchozích dílech snad roztomilý se naprosto nikam neposunul a naopak, je se svou neustálou nedospělostí už neskutečně otravný. Strýčkové Kendy a Karas jsou sice "na place" celý film, ale vůbec nic nepřinesou - jednotvárné, nezajímavé pokusy o vtipy, u kterých jsem se dvakrát ze slušnosti v duchu pousmál. Plejáda dalších známých postav se ve filmu postupně objeví a zase zmizí, aniž by kdokoliv zapůsobil a rozesmál. Naprosto jsem nepochopil, proč se ve filmu objevila trojice Lábus - Hrušinský - Abrhám v roli senilních dědečků - to snad herci jejich formátů opravdu neměli zapotřebí. Linda Rybová byla ze všech Štěpánových "bond girls" nejnudnější, nejméně sexy a jediné čím zapůsobila byly (údajně) výborně uvařené šunkofleky. Film bez nápadu, s přiblblým nezajímavým dějem a co nejhůř, plný reklam, které se už ani nesnaží tvářit jako náhodná mimoděk zmínka. Ve filmu jsou normálně vložené plné reklamní spoty, které trvají desítky vteřin. Reklama na lékárnu a léky s Terezou Brodskou v hlavní roli, reklama na značku automobilů, ve které sekretářka procházející mezi nablýskanými vozy jen tak mimoděk vypráví o výhodách které máte, pokud si auto dané značky koupíte (to vyloženě do filmu jako jsou "Básníci" patří !!!) a zlatý hřeb - reklama na jisté centrum nukleární medicíny, kde se jen tak mimoděk dozvíte, že prostatu zvládnou za pět dní... Fuj, fuj, fuj !!! Nedám ani jednu ! Už jsem viděl jako promítač v kině stovky filmů, ale tak vlezlé reklamní vložky umí snad jen český film ! Jediné, co se mi docela líbilo, byly písničky pana Uhlíře a Svěráka a scénická hudba Ondřeje Brzobohatého. Ale film je tak špatný, že se pánům skladatelům omlouvám, ale ani jejich hudba mě nezlomí. Pánové tvůrci - špatná práce ! ()

Rian_witcher

Nejsem skalním příznivcem básníků, ale ani mi nijak nevadí. A totéž jsem dostal i od filmu. Klidné 2 hodiny, ničím nerušené (ani pláčem ani hlasitým smíchem). Někdy až "nucené" obsazení postav z předchozích dílů (viz. Ringo Čech), někdy naopak příjemné (Václav Svoboda a Josef Somr). ()

erpe

Průměr. A možná úplně zbytečnej film...ale aspoň se tímhle celá xlogie zakončuje :-) A hvězdička navíc za snahu ten nutnej product placement trochu zlidštit ;-) ()

r007

Nedávala jsem si žádné naděje, a tak jsem ani nebyla zklamaná po shlédnutí filmu. Myslím , že kvalita každé filmová série jde díl s dílem rapidně dolů, jenom u básníků se zázrakem podařilo všechny 3 díly vytáhnout na stejnou úroveň. Potom už to šlo jenom z kopce. Ono asi nadstavovaná kaše nebude nikdy jako ta normální...Ne že by hrdinové nebyli milí i teď ve středním věku, jenom tam přibylo jaksi víc scén, které by tam být nemusely. Fatální chybou bylo už dřív obsazení Terezy Brodské, která se prostě mezi ty blondýnky ( a zrzečku ) nehodí. Neustálá podbízivá reklama, opakující se scénky s důchodci v hospodě ( myslím, že by stačila jedna ) a Eva Holubová kopírující scénu z filmu Někdo to rád horké, to byly věci, které mi vadily nejvíc. A když přivřu obě dvě oči a nechám si z filmu jenom jenom příběh stárnoucího Štěpánka, tak se na to dívat dá. Jen ten příběh už není tak zajímavý jako básníci za mlada. ()

rigby

Až moc odkazů na předchozí filmy, až moc vložené reklamy. Málo originálních nápadů, málo romantiky. Film uteče jako nic a v hlavě toho moc nezůstane. Zbytečná linie domova důchodců, nepochopitelný vtip se slepicí, pár věcí si mohli autoři odpustit. Na druhou stranu mohl dostat více prostoru vztah obou hlavních hrdinů, Lindě Rybářové role neskutečně sedla a je radost se na ni dívat. Třeba by šlo trochu ubrat Lukáši Vaculíkovi, kterého je tam najednou až moc plno. Ale jinak se jedná o důstojné pokračování, i když kvalita šla opět dolů. V případě této tendence budu muset příště sáhnout už jen po dvou hvězdičkách. ()

zigy

Vskutku milý film. Kříž se do téhle role narodil. Oproti ostatním básnickým dílům z let po roce 89 je tady víc humoru a netlačí se na pilu s kritikou společenských poměrů. Naopak je tady spousta romantiky - kde to ladí s Rybovou jedna báseň. Ta ale není zdaleka můzou číslo jedna, která se zde objeví, a není jí ani Vendulka, která vypadá skoro jako chlap....je jí Denisa Nesvačilová, její filmová dcera, která může v budoucnu směle nahradit Vicu K. coby sexsymbol soudobých českých filmů. Vaculík s Křížem kralují tomuhle filmu po herecké stránce, jejich výstupy jsou hrozně vtipné, Matásek trochu zaostává. Potěší odkazy na předchozí díly ze série, včetně krátkých návratů některých postav (Ringo). Doufám, že je tohle poslední díl, bylo by to důstojné zakončení. Hvězdičku srážím jen za nehodící se "poledňákovské" pojetí dětských postav, míchat film pro děti a lehkou erotiku mi nepřijde úplně nejlepší. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám

17.05.2022

Zemřel režisér Dušan Klein

Zemřel režisér Dušan Klein

10.01.2022

Ve věku 82 let zemřel oblíbený režisér Dušan Klein. Kvůli svému židovskému původu byl jako dítě internován v koncentračním táboře Terezín. V 50. letech se objevil v dětských rolích ve filmech Můj… (viac)