Poprvé se potkali v příšeří biografu a hned si omylem vyměnili tašky. Podruhé se „našli“ u okénka Ztrát a nálezů, kam slečna Petra (L. Šafránková) přišla Tomášovi Krchňákovi (J. Abrhám) připomenout, že podle jeho ztraceného diáře by právě v tomto okamžiku měl sedět v zubařském křesle. V témže duchu pokračovala známost stále ještě svobodného, pětatřicetiletého, značně roztržitého vědeckého aspiranta Krchňáka a romanticky založené slečny Petry až do dne, kdy se Tomáš odjel podívat za rodiči na venkov. Doma jej uvítala bábovka a dobře míněné rady, začínající u jeho kandidátské práce a končící u maminčina povzdechu, že vnoučků se už asi nikdy nedočká. O to větším překvapením byla pro rodiče Tomášova reakce: „Já se budu ženit“. Rodinný rozhovor mžikem nabral jiný směr. „Člověk by se měl ženit s rozmyslem“, varoval před zbrklostí otec. „Toho druhého nejlíp poznáš, když s ním cestuješ“. Oni dva s maminkou například jeli na svatební cestu do Jiljí. Když Tomáš půjde v jejich šlépějích, nemůže nic zkazit. (Česká televize)

kritiklon

Výborná česká romantická komedie s osvědčenou hereckou dvojicí. Je to vtipný a má to hloubku. Kam se hrabou některé ty tucty americkejch romantickejch slátanin. Takové filmy už se dnes u nás netočí. Vřele doporučuji. 4* za 81% ()

mira007

Tahle manželská dvojka je absolutní top , co vyprodukovala československá filmografie, a němění na tom ani tenhle slabší snímek. ()

ArthasKarfa

Krásná komedie o předsvatební cestě, která by měla ukázat zda se k sobě dva lidi hodí, nebo ne. Kromě toho Vás však film ještě neskutečně pobaví a připraví nevšední zážitky z jedné ideální cesty do manželství. ()

Greg25

Tak tohle je už dneska (2009) komediální klasika. S neskutečně přirozenou dvojicí Abrhám - Šáfránková, jedna z nejlepších televizních komedií. 100% ()

agathaa

Som sklamaná. Dve hviezdičky sú adekvátne (za väčšinu hereckého obsadenia, úvodnú scénu, a Libuškino "dobrý den")... Knihu som čítala snáď 20x... a keď už nie je čo čítať, prečítam si ju znova a znova a vždy sa smejem. Pri tomto filme som sa zasmiala od srdca snáď dva krát... Aj keď chcem hodnotiť vyššie, nemôžem. Hoci Šafránková je skvelá herečka, zrovna tu by som si do ženskej úlohy predstavovala inú... Asi som sa príliš upla na knihu. A nemôžem odpustiť vyhodenú scénu s tetou Vilmou. Tím, ktorí ešte nevideli odporúčam najprv prečítať knihu... a neodporúčam film :( ()

waits

Malý televizní klenot spisovatele a v tomto případě i scénáristy Miroslava Skály (mám rád i jeho Cestu kolem mé hlavy za 40 dnů). Dlouho jsem si myslel, že jde o Svěrákovo dílko, nahrávalo tomu i obsazení Svěráka a Smoljaka v epizodních rolích, tak je Skálův rukopis Svěrákovi blízký. Abrhám se Šafránkovou jsou prostě úžasní, jednotlivé gagy mě vždy znovu spolehlivě rozesmějí - je jich tolik, že se ani nebudu snažit je vypisovat. Nádhera. ()

Vesecký

Roztomilá veselohra o tom, jak se dva mladí lidé (vzápětí skuteční manželé Abrhám a Šafránková) rozhodli provést předsvatební test snášenlivosti v zátěžových situacích - od vysokých hor po říční koryto. Ten příběh mne kdysi hodně bral, zvlášť v době, kdy jsem byl v patřričném věku, jako mnozí jiní do Libušky zamilován... Film má výborné herecké obsazení, ale Abrhám i Šafránková (a snad ještě více ona) mu dominují. Její hra úst a očí hraničí s koketností. Dnes po letech tomu spíš dávám výrazně dobré čtyřhvězdičkové hodnocení než "pětku", i po letech je to velmi dobré. ()

dee.n

Velice příjemný, poněkud starší snímek. Milá komedie, s nádherným prostředím Krkonoš a sympatickými hlavními představiteli. Abrhám a Šafránková? Tam už může člověk jít skoro na jistotu a ví,že to bude dobré. Vtípky veselé, úsměvné. Byla radost tento film vidět. Tyhle malé starší české komedie by rozhodně neměly upadnout v zapomnění. ()

Haniczka

Výborný film podle skvělé knížky, co víc říci. Živelné scény s Libuškou a Pepíčkem střídají romantické chvilky, atmosféra 80' čiší z každé plastové skleničky včetně hudby. Tuhle komedii prostě můžu vidět stokrát a neomrzí. ()

xargos

Literární i filmový skvost, na jehož počátku je spisovatel Miroslav Skála a na konci dva protagonisté filmu Josef Abrhám a Libuše Šafránková (podobnou větu s jinými jmény na konci mohu napsat i o knize Cesta kolem mé hlavy za 40 dnů). Svatební cesta do Jiljí je krásné humorné dílko, plné lehce zapamatovatelných hlášek, které se z literární do filmové podoby podařilo beze ztrát převést. Skvělá kniha, skvělý film! ()

mh.mail

80% - „Den je plný netopýrů a ropuch!“ Ne však tato komedie. Skvělí Josef Abrhám a Libuše Šafránková, kterým zdatně sekundují ostatní účinkující, z nichž bych vyzvednul typicky svěrákovského Zdeňka Svěráka a typicky kodetovského Jiřího Kodeta. Výborná hudba Petra Skoumala. Moje nejoblíbenější televizní komedie. „Eine television Antenne! Farbe television Antenne!" ()

Everyone

Dovolím si tvrdit, že nejen Menšík nebo Hrušínský, kdyby se narodili v Americe, ale i Abrhám a Šafránková, tak by o nominaci na Oscara neměli, alespoň jednou, nouzi. ()

Brtniik

V neděli jsem (po kolikáté už!) viděl film Svatební cesta do Jiljí. Tento, co do délky mini film, hodnotím velmi velmi vysoko. Vždy jsem z něj až dojatý. 5 hvězdiček je málo! Pravda, nejspíš to bude subjektivní soud, protože jednak „Abrhámovi“ mám moc rád, druhak velmi mi konvenuje prostředí do kterého je děj zasazen (vzpomínky z mládí). Scénář byl sepsán mistrně a ač se promakaný děj nese v poklidném a příjemném duchu, divák musí byt pořád ve střehu, aby mu neutekl žádný fórek či dokonce některý „plán“. Bylo by zajímavé přečíst si předlohu, ale na duševním ekranu by mi stejně běžel onen film a zněla perfektní hudba... Nebudu vyzvedávat hlavní protagonisty (i když mi to dá hodně přemáhání), protože i další role (včetně vodáků) byly přesně obsazené a zahrané s chutí a bravurou. Dokonce i ten Vašek Vydra ujde. Jako kontrast uvádím velký „kultovní“ průser – kdy perfektní předloha Zdeňka Šmída byla „ztvárněna“ v naprosto trapném seriálu Proč bychom se netopili... Už nyní se těším, až to zase budou dávat (rozuměj "Cestu") i když myslím, že toto roztomilé dílko máme na DVD. ()

zdeny99

Šafránková s Abrhámem perlí v této televizní komedii o dvou lidech, kteří se mají za pět dní brát. A tak vyrazí na předsvatební cestu do Jiljí (fiktivní vesnice), aby zjistili, zda se k sobě vlastně hodí. Na cestě musí zdolat horu Portyš (fiktivní název, ve skutečnosti je to Zlaté návrší v Krkonoších), Abrhám umíněně na horu nese trám jako Ježíš kříž a na cestě dolů bojuje se zmijí či spadne do bažiny. Pak si hraje s Kodetem na kohouty a v závěru se Šafránkovou rozbije kajak při sjíždění splavu. To jsou ty hlavní situace, které víceméně dávají základ tomu, proč je tahle televizní komedie tak dobrá. Samozřejmě plyne ze skvělého scénáře a celá stojí na hereckých výkonech obou představitelů, kteří byli a stále jsou v civilu manželé [7568. hodnocení, 269. komentář, 84%] ()