Fauda

všetky plagáty
Izrael, (2015–2022), 32 h 52 min (Minutáž: 32–53 min)

Lior Raz, Tsahi Halevi, Samer Bisharat, Neta Garty, Yaara Benben, Doraid Liddawi, Laëtitia Eïdo, Johnny Arbid, Salim Daw, Tomer Capone, Yaakov Zada Daniel (viac)

Vrchní izraelský agent se vrací z důchodu, aby dopadl palestinského bojovníka, kterého považoval za mrtvého. Uvede tak do pohybu řetězec chaotických událostí. (Netflix)

Recenzie používateľa deLaFere k tomuto seriálu (2)

Fauda (2015)

Velmi autentický seriál sledující izraelsko-palestinský konflikt. Tvůrci se s tím příliš nemažou a bohužel umírají i oblíbené postavy (aspoň pro mě oblíbené). Shlédl jsem obě série v kvapíkovém tempu a skvěle si u toho odpočinul. Casting je vysloveně fackou Hollywoodu, postavy jsou civilní a celkem snadno uvěřitelné s perfektním vykreslením obrovské psychické náročnosti práce u zvláštních jednotek. Nemohu nezmínit dvě scény, kdy se hrdinové dostanou do pasti, obklopení hromadou Palestinců, kteří vytahují nože s takovou samozřejmostí, že máte pocit jako by to byl jejich denní chleba. Obrovská vzájemná nenávist naznačuje bezvýchodnost konfliktu, druhá série je dobře okořeněná vlivem IS a lehkými političtějšími vsuvkami, které prudce zvyšují autenticitu. Skvěle zobrazený náboženský rozměr (ani moc, ani příliš), no, prostě je to dost dobrý! ()

Season 3 (2019) (S03)

Jeden a půl hvězdy dolů. Přibylo akčnosti, ubylo logiky. Asi klasika s přibývajícími sériemi. Druhým negativem je motivační stránka jednání hrdinů. V určitých fázích seriál popírá první dvě série, viz třeba Steve. Velmi rozporuplná je postava Bashara, často jsem jeho jednání nevěřil. Bohužel jsem se i jednou ironicky zasmál, příjezd sanitky na poslední chvíli je naprosto tuctový DEUS EX MACHINA. Doronovo jednání v kontextu vztahu se Shirin v prvních dvou sériích bylo uvěřitelné a dávalo seriálu emoce (nejenom se Shirin, třeba i s jeho manželkou). Vztah k Basharovi mi připadá ambivalentní. Hrdinům jste prostě fandili a chápali je. Třetí série je bohužel v tomhle ohledu výrazně slabší. Jinak se stále jedná o velmi slušný počin, s přetrvávající atmosférou a jednoduše rádi vidíte své oblíbené postavy. ()