Donbass

všetky plagáty

Nezávislá novinárka Anne-Laure Bonnel z Francúzska prichádza do oblasti Donbass, aby zmapovala život tamojších obyvateľov počas vojnového konfliktu. Celému zverstvu predchádzal prejav prezidenta Ukrajiny Porošenka, ktorý pred svojimi stúpencami emotívne prehlásil: “My budeme mať prácu, oni nie! My budeme mať dôchodky, oni nie! My budeme mať dávky pre dôchodcov a deti, oni nebudú! Naše deti budú chodiť do školy a škôlky, ich deti zostanú v pivniciach, pretože nemôžu nič robiť. A presne tak vyhráme vojnu!” Tento odkaz smeroval všetkým obyvateľom východnej Ukrajiny. Všetko ostatné, čo nasledovalo, je “história v budúcnosti, ktorá nás dobehla v prítomnosti.” (*CARNIFEX*)

*CARNIFEX*

Dokument ako taký sa príliš nezaoberá dôvodmi či príčinami konfliktu na Donbasse. Viac menej poukazuje na život tamojších ľudí, ktorí sú bezradní zo životnej etapy, v ktorej sa nachádzajú. Občasne náznaky “kto za všetko môže” sa objavujú zriedka, v minimálnych náznakoch, no signál do sveta je viac než jasný. Bohužiaľ, dlhodobo ignorovaný a asi práve preto je tento dokument viac menej zapadnutý prachom .. ()

Cooller

tento dokument nijak zvlašť nepojednává o přičinách vzniku rusko-ukrajinskeho konfliktu a krom (zaražejiciho) projevu tehdejšího prezidenta Poroshenka tam skutečně neni nic politickeho, nejedná se tak o propagandu ani jedne strany, byť vzhledem k obsahu to nehazi přiliš dobre světlo na Ukrajinu. Dokument je z meho pohledu skutečně nezavisle pojatý a pouze ukazuje tu druhou stranku věci a sice, moralku a dopady občanske valky na obyvatele Donbassu, kterých se tato situace týká nejvíce. Je opravdu hrozně smutne pozorovat jak se vlastni vlada chová k vlastnim občanum a vzhledem k dnešnímu stavu věcí je opravdu až děsivé, že od roku 2016 ohodnotilo tenhle snimek na csfd jen 16 lidi... To informační embargo a jednosměrný tok informací je zřejmí a to osobně považuji za neuvěřitelně špatně pro něco co se označuje za demokratickou společnost. Nehledě na to co si kdo o teto valce personalně mysli, nelze přece šířit jen jeden pohled a tvrdit že je "ten spravný", protože nic nikdy není tak zřejmé jak nam druzí prezentují, je třeba udělat si hlavně vlastni usudek. Jak jedna babuška v dokumentu hezky poznamenala "tak dlouho jsme čekali, až bude lip a ono bylo pořad huř a huř, až jsme skončili ve valce". Doufám že jako češi nebudeme taky pouze čekat až skončime kvuli hlupakum ve vladě ve válce. Zanechavam tomuhle dokumentu, byť to neni vyloženě muj oblibeny format zaslouženě vysoke hodnocení a velky respekt pro Anne Laure Bonnel že měla koula na to jit do valečne zony a informovat svět o zvěrstvech co se tam skutečně dějí. Každý kdo agituje nebo přispiva na tuto valku, by se měl podivat kde vlastně ty peníze končí. https://www.youtube.com/watch?v=ldYsrofygn8 ()