Mafiáni - Mafiáni (2015) (séria)

Juraj „Piťo“ Ondrejčák – mafián nového typu (S01E10)

(epizóda)

Podsvetie má prirodzenú základňu v podnikoch a baroch všetkých kategórií. Tam sa stretávajú, kujú plány, oslavujú ich úspešnú realizáciu, tam po sebe aj strieľajú. V tomto prostredí v 90. rokoch v Bratislave kraľoval Jozef Surovčík. Spolu s Jánom Takáčom patrili po roku 1989 k zakladateľom nového typu organizovaného zločinu. Jeden bol bojovníkom a druhý tzv. ekonómom podsvetia. Ján Takáč, tak ako väčšina mafiánskych bossov, bol pôvodne špičkovým športovcom - zápasníkom. Zápasníci a karatisti boli vôbec prví, ktorí sa v nových pomeroch rozhodli silou dostať k novým možnostiam zbohatnutia. Ich obeťami sa stali začínajúci podnikatelia, ale aj bežní občania. A nepoznali zľutovanie. Meno Jozefa Surovčíka figurovalo v spoločnostiach s celou škálou podnikateľských aktivít: od prevádzkovania hazardných hier cez pohostinské služby, až po rôzne poradenstvá. Keď ich polícia rozprášila a takmer všetkých členov bandy pozatýkala, čelili 19 rôznym obvineniam - z drogovej kriminality, nedovoleného ozbrojovania, podvodov, obchodu zo zbraňami, výpalníctva i plánovania vrážd. Špecializovaný trestný súd väčšinu obžalovaných odsúdil na dlhoročné tresty, Najvyšší súd nakoniec potvrdil tresty celej skupiny v úhrne 139 rokov. (RTVS)

Hombre8

Tak jako my máme zpívajícího právníka Jahelku, tak měli Slováci střílejícího právníka Ondrejčáka. Údajně mu policajti zabavili největší arzenál v historii Slovenska. Zajímavostí u tohoto člověka taky dále je, že se snažil získat titul JUDr a jako rigorózní práci si zvolil téma "Úkladná vražda". :-) Na rozdíl od většiny svých "kolegů" Piťo přežil a tráví svůj život ve vězení. Nakonec dostal 23 let a ne jak se ve filmu uvádí že 16. ()