Láskavá komédia o jednej inventúre dokazuje, že aj také neprívetivé miesto, akým je obyčajný sklad tanierov, sa môže stať dejiskom úsmevného príbehu. Jeho hrdinkami sú ženy a dievčatá pracujúce medzi stohmi tanierov vo veľkom sklade istej továrne na výrobu porcelánu. Do skladu nastupuje nová sila, 16-ročná Maruška (Lenka Kořínková). Jej vedúca, paní Světla (Míla Myslíková), ako už mnohokrát predtým, sa opäť vyhráža, že so všetkým sekne a pôjde pracovať inam. Aj napriek tomu, že vytúžený nový skladník, ktorý práve nastúpil, je ochotný prevziať sklad okamžite, Světla trvá na inventúre. To však netuší, akým pedantom je predseda inventúrnej komisie, istý pán Rybička (Mnislav Hofmann). Inventúra pred odovzdaním skladu sa mení na grotesknú nočnú moru, ktorá zaskočí všetkých zainteresovaných aktérov. Naruší nielen pracovný režim zamestnancov, ale dôkladne rozvráti aj súkromný život každej z „dievčat z porcelánu". (TV JOJ)

Kontryhelka

Pěkný oddychový film na nedělní odpoledne. Dobré herecké obsazení, holky správně střelený, vtipný předseda inventurní komise a donchuán a elegán pan Langmiler. Milá komedie, která určitě neurazí a své příznivce si jistě najde. ()

shinlove

Kdysi jsem se u tohoto filmu smál, nyní mi už přijde především jako všudypřítomná vzpomínka na komunismus... Přesto dobové filmy prostě tehdy byly takové...no však víte...2* ()

julie_mie

Nechápu nízké hodnocení filmu. Ta komedie má úžasný šmrnc a všichni účastníci inventury, včetně Jirky Krampola, jsou velmi vtipné figurky. Ráda si ho pustím zas a znova. Je to "prostě tooooooo". ()

iveta234

Myslím fakt dobrý. Dnes jsem si připoměla děj a nezklamal ani po letech. Dáša to ztvárnila na jedničku, nemám co vytknout. Dobrý, dobrý. ()

bishi1

to jsou zase fundované názory těch nejerudovanějších odborníků. Takhle rozebírat veskreze oddychovou komedi své doby, to se jen tak nevidí. ()

baron156

CESTA KOLEM SVĚTA, TO MŮJ CÍL A VETA! Milá komedie z prostředí skladů porcelánu. Nejvíce pobavila M. Rosůlková co zabalila všechno! Ikdyž je to jeden ze slabších filmů J. Herze, je to i tak dobrý počin. CO ŽE MÁ V HUBĚ? NO PŘECE RYBIČKU NO! ()

KarolMalina

Deficit zaujímavých filmov z prostredia prostého robotníka je výrazným znakom súčasného spoločensko-politického zriadenia, v ktorom prakticky robotník neexistuje alebo je zatlačený do absolútneho úzadia. Ak sa objaví v súčasnom filme, tak len ako nútená a nechcená periféria hodná len postmodernistického výsmechu. Z toho pramení potom nerovnováha zdravej ( chorej) atmosféry v spoločnosti, čoho sme dejinní svedkovia.  V tejto milej a úsmevnej komédii je použí opäť inteligentný a prirodzený jemný humor, ktorý je soľou každého dobrého jedla, a tu určite nechýba, ba dokonca má sladkú chuť a vôňu krásnych kvetiniek, či chuť jahôd na šľahačke.  Krehkosť porcelánu, nádherne prenesený dvojzmysel mladých dievčat ( kvetiniek ), zapúšťajúcich prvé korienky v pracovnom kolektíve v priestoroch skladu.  I keď sa to zdá neuveriteľné pre dnešnú generáciu, ale príbeh nemá ďaleko od zobrazenia reality. Pracovné vzťahy za socializmu boli uvoľnenejšie ako dnes, čo je fakt, ktorý ja môžem, a mám aj právo, potvrdiť. Prehovory a dialógy vo filme sú trefné, majú úžasný logický a situačný spád a každé slovo pasuje ako riťka na šerbel. Najväčšiu zásluhu na tom má nesporne adekvátny výber hercov na jednotlivé roly. Herdegbaba Míla Myslíková, skvelá komediálna herečka v roly vedúcej pracovného tímu nemá chybu. Dáša, pracovníčka skladu, ani nehovoriac, a dobre zapadla do kolektívu i slovenská herečka, v rámci zbližovania národov i filmom, nariadené z hora. Malý kontrolór, ktorého ani nie je vidno od zeme svojou dôslednosťou atď atď... Výkony hercov sú zžité s pracovným prostredím a robotníckou, voľakedy oveľa sebavedomejšou, vrstvou spoločnosti. Proste herci sa v rolách priam vyžívali a pôsobia ako reálni pracovníci v sklade. Z filmu priam sála vôňa toho skladu a vzrušenie z krásy porcelánu. Dej, napriek statickosti prostredia, je až nadmieru dynamický a o humorné scénky založené na dialógoch a situačnosti nie je núdza. ()

valisimek05

Film, který se mi vždycky líbil. Když jsem se potom podívala ČSfd, tak jsem byla překvapena nízkým hodnocením. Mě se vždycky líbily písničky, vtipné hlášky i celkový děj. Hudbu od Petra Hapky není nutné ani komentovat. ()

demorens

Ačkoliv se to nemusí někomu zdát, je to velmi zdařilá komedie. Pro mě jedna z nejlepších. Některé situace a dialogy jsou k popukání ("aký jemný mláděnec", "píšete? píšete?", "jak dlouho to už nikdo ne-to, je to celý to"). Především pak postava Dagmar Veškrnové jako takového malého ufňukaného "trdla" je výborná a dovolil bych si říct skvěle zahraná. Scéna, kdy se po potopě šourá ve vytahaném oblečení a zpívá si, nebo scéna s instalatérkou ("a jíst vám chutná?") jsou ukázkové. Ostatně i jiné postavy a postavičky jsou velmi veselé, ať už je to Rybička, Ctirad Andrejs, Stáníček nebo požárník. Ani hudební vložky mi zde moc nevadí, i když si myslím, že do nemuzikálových filmů vůbec nepatří. Celý film jako komedie funguje bezvadně, vždy se na ni podívám rád znovu. K pobavení, zvednutí nálady a k příjemnému strávení času jako dělaná. (100/100) (23.03.06) ()

rozalia1

"My sme holky z porcelánu, život máme těžký, nelétáme v eroplánu, my chodíme pěšky." Milujem tento film. Neriešia sa v ňom žiadne vážne problémy a dievčatá sú správne bláznivé. Páči sa mi ten kolektív, ich správanie aj tie reči. Osobne u mňa boduje Míla Myslíková, ako ich usmerňuje a stará sa o ne. Taktiež Veškrnová je úžasná, správne pobláznená a bezprostredná. Nemám čo tomuto filmu vytknúť. ()

Jurge

Fakt výborná komédia, ktorá ma vždy dokáže spoľahlivo pobaviť. Až sa nechce veriť, že takýto vtipný film natočil ten istý režisér, ktorý natočil aj Spalovača mrtvol. V tejto komédii sú perfektné hlášky ( "Jak dlouho to nikdo neto, je to celý TO!" ), akurát tie pesničky to trochu kazia ( obzvlášť rozťahaná prvá a potom uvrieskaná Svatební cesta kolem světa ). Všetko ťahá brilantná Míla Myslíková ako pani Světla a obzvlášť potreštená ( ale výborná! ) Dagmar Veškrnová, do ktorej by nikto vtedy nepovedal, že sa raz stane prvou dámou Českej republiky. Milujem české komédie a táto patrí medzi moje naj. ()

Juraj Herz 1934 - 2018

Juraj Herz 1934 - 2018

09.04.2018

V neděli zemřel režisér, scénárista a herec Juraj Herz. Jeden z hlavních představitelů československé nové vlny vystudoval fotografii na bratislavské UMPRUM, následně režii a herectví na loutkářské… (viac)