O Urbexu v Čechách

Krátkometrážny / Dokumentárny
Česko, 2015, 11 min

Réžia:

Boleslav Kerouš

Slovo URBEX je zkrácená verze anglického sousloví „Urban Exploration", což lze do češtiny přeložit jako městský průzkum. V poslední době se tato adrenalinová aktivita stala velmi populární a spousta mladých lidí (často také fotografů) začala cíleně vyhledávat tato opuštená místa. Dokument se zabývá URBEXem v Čechách, jedním z jeho hlavních představitelů a jeho aktivitami v tomto směru. Také se snaží priblížit základní pravidla, myšlenku a ideu URBEXu samotného. (oficiálny text distribútora)

Radko

Kto z nás, keď sme boli deti, rád nenavštívil opustené, tajomne pôsobiace budovy, rozpadávajúce sa domy, fabriky? Myslím, že opustenosť stavieb, v minulosti dýchajúcich spolu s jej obyvateľmi čulý život, chlapcov i dievčatá láka. Vábi niečím nepomenovateľným, azda snahou zachytiť zvyšky niekdajšieho života. Ústrižky dobových novín, dizajn kúpeľní, kachličiek, schodov, interiéry fabrík, popukané dlaždice, zdemolované rozvodné skrine, vytrhané káble a tak. Poéziou rozkladu, dokladmi minulosti. Dokument rozpráva pohľadom jedného z nadšených prehľadávačov opusteného o tomto všetkom zrozumiteľne s prehľadom i presahom - vďaka fotodokumentácii a výstave v jednom z opustených kostolov sa naštartovala zbierka pre jeho obnovu. Nedávno prebehol Českou televíziou seriál Kmene. Takmer všetky pôsobili ako namachrovanci dneška. Neviem či medzi nimi boli aj urban exploreri (seriál som nedopozeral). Ale ak nie, chyba. Tí ako jedni z mála majú čo povedať. Sebe aj iným. Okrem iného aj o dieťati v nás. ()

Duoscop

Díky tomuhle kousku jsem si vzpomněl, jak jsem jako kluk vlezl do jedné chátrající hospody a podařilo se mi otevřít dveře, které byly zamčené (našel jsem klíč) snad po celou dobu. Vzpomínám to napětí, co tam asi všechno najdu... A teď k filmu: Film měl být rozhodně delší. Chtělo to víc fotek, videí i rozhovorů. Ukázat nám víc chátrajících budov a jejich průzkum. To ale režisér neudělal a tak tu máme slabých 11 minut. ()