RozpoR - Vlk

všetky plagáty
Krátkometrážny / Hudobný
Slovensko, 2015, 3 min

Radko

Rozpor, street panková kapela, už roky patrí k zaznamenania hodným bratislavským záležitostiam. Z pozície zdola si všíma rozpory a debilóznosti spoločnosti v konkrétnom čase a hlasno na neupozorňuje. Zaujali pred rokmi spojením veselého poňatia panku a spoločenskej kritiky. Z tejto doby pochádzajú songy vyzývajúce napr. pankáčov aby viac jedli a mohli sa tak brániť útokom náckov či song o diskotékach, teda miestach kde sa zadržujú prdy a dominujú fúzatí alfa samci. Neskôr Rozpor prešiel k zvážneniu polohy, čo osobne príliš nesedelo. No i v tomto období sa našlo pár ďalších zaujímavých piesní, napr. o exekúciách ako o forme štátneho výpalníctva alebo o sebareflexii kapely, ktorá sa sama seba pýta, či sa nestala len vyvetranou pózou a či naozaj úprimne bojuje za spievané ideály. No a teraz podpora prírody v jej ničím nerušenej podobe. Jednoducho Rozpor je stále in! Z poslednej doby je známy koncert na čierno vo Viedni, kde prišli koncertom na ulici trochu utešiť utečencov v uliciach mesta, v mieste ich zhromaždiska. Fyzicky disponovaní členovia kapely sa zrejme inšpirovali naťahovaním sa a inštalovaním koncertnej aparatúry a povynášali bubony a gitary do hôr aby rozozvučaním divočiny pankom podporili ochranu prirodzeného rastu zelene, prirodzeného vývoja živých tvorov. Ja viem, že to je kontroverzné, veď stačí počúvať prírodu samu, no ale od toho je to Rozpor. A okrem toho, ľudia od pradávna utiekajú do lona prírody, aby si tam mohli schuti z celého hrdla zabékat. ()

BlackTom

Rozpor si to idú presne podľa svojho mena, majú svoje silnejšie (Ja som ja, Až do konca života, Skeptik) i slabšie momenty (WTFoidná Skinhead O'Connor; Nestala sa z nás už pi*ovina?, skladba, pri ktorej som bol na vážkach, či nevezmem Rumunovi mikrofón a neodobrím mu to). Týmto pro-animal a pro-enviro promo songom si však chalani z Blavy znovu získali moje rozporuplné srdce antifanúšika a veselý podmaz a vtipný text sa mi už nadobro zavŕtali v hlave. Spomedzi zväčša primitívnych skladieb je táto príjemným spestrením, no nejakú extra genialitu v tom radšej nehľadajte :) Len tak ďalej! ()