Krkonoše

Česko, 2017, 90 min (televízna verzia: 48+50 min)

Dokumentární film Viktora Kuny a Martina Krále, zachycující Krkonoše, nejvyšší české hory, jejich geologický a geomorfologický vývoj, flóru, faunu, historické a kulturní souvislosti činnosti člověka v Krkonoších. Film Vás mimo jiné zavede do nejkrásnějších míst Krkonoš, jako je např. Obří a Labský důl, Sněžné jámy, Sněžka, Malý a Velký rybník nebo Labský, Pančavský a Mumlavský vodopád nebo pramen Labe. (oficiálny text distribútora)

juta

Dostal jsem úplně něco jiného, než jsem očekával. Doufal jsem, že zde najdu nějaké památky, místa, která nejsou tak známá, která bych mohl navštívit a tak dále, jenže tady jsou spíš takové hlavní "atrakce" jako Sněžka, vodopády a různé boudy a vrcholky. Stejně tak se tu až příliš zajíždí do historie a o tom, jak byly tyto hory vytvořeny a to není příliš zajimavé. Působilo to na mě, jakoby to bylo tvořené pro školy do hodiny dějepisu, či přírodopisu. Taky to působí strašně staře, jako dokumenty vytvořené před dvaceti lety a na rok vzniku 2016 bych to teda rozhodně nehádal. Aspoň to je tedy trochu naučné, jako že boudy nikde jinde nenajdeme a naštěstí se tu našla i chvíle na "pro mě" neznámou památku - vikingský kostel Wang na polské straně, který budu chtít jednou navštívit. ()

sskrblik

Kérkonoše jsou bezesporu moje malá, ještě tolik neobjevená, avšak srdeční záležitost v rámci naší vlasti. Nejsou to sice Alpy, ale člověk je doma a připadá si malý mezi těmi óbr kopci (hory). Navíc je tam božský klid, tedy pokud se vyhnete turistickým Václavákům. Nyní se k nim nacházím daleko více nablízku a těším se jak s rodinou procestujeme všechna možná zakoutí. Dokument jednoznačně inspiroval k další toulkám, ale je pravda že neukázal vše, což by ani 90 minut logicky nemohlo pokrýt. Mnohdy profi záběry se střídají s těmi jako z toulavky nebo od amatérů - proto skromnější hodnocení. ()

blezg

Většina přírodovědných nebo naučných filmů je zajímavá tím, že ze zajímavého tématu vybere pár jednotlivostí a ty pěkně poutavě a detailně rozebere a předvede. A to tady není, nebo aspoň povětšinou. Tady se hrnou data a obrazy v rytmu quickstepu pro roboty, pročtyvole? Jsem snad robot nebo je to test na závratě pro budoucí studenty letectví? Přitom Krkonoše jsou tak krásné, že je opravdu těžké zkazit dokument o nich. Úvodních patnáct minut je úplně katastrofických, jeden obrázek střídá druhý po dvou vteřinách, je to jak sledovat vnitřek hlavy epileptika při záchvatu, to vše za nevábného vypravěčského hlasu při přednášce o vzniku pohoří, kterému by pro představivost slušela lépe jednoduchá animace. Naopak příspěvky o botanice, boudách a hornictví jsou zajímavé. I tady by to chtělo ale informace tak nehrnout a nechat je trošku plynout a vyniknout. Méně je někdy více. Kdybych byl sám, nikdy bych to nedokoukal... ()

jfilaa

Film je skutečně nádherný (záběry i hudba), v Krkonoších jsem vyrůstal a většinu míst docela dobře znám. Ale chápu, proč je o film nezájem ze strany škol, on popis každé kytičky a nebo geologického procesu je únavný i pro dospělejšího diváka, natož pro nezbedné děti. Ale vím, že někteří z těchto dětí si cestu do hor oblíbí a lásku k přírodě také. Jsem rád, že film vznikl a že jsem mě tu možnost ho shlédnout. ()

ArthasKarfa

1. Díl: Kdo čeká hezké putování po Krkonoších tak bude zklamán. Je to spíš přírodopisecká záležitost plná různých odbočení k fauně a flóře. Občas se tam objeví nějaký hezký záběr, ale spíš budete stále poslouchat jak se kde utvářela jaká skála a jak se to tam před XX milióny let tvořilo. Což je podle mě zajímavé tak pro 2% lidí. Uvidíme co bude druhý díl. 2. Díl: Už trošku víc putování. Hlavně se mi líbily ty části, kde se hovoří o turistických cestách a také o Boudách, které slouží v těchto horách lidem už od nepaměti. ()