Streda 4:45

(festivalový názov)
  • Česko Středa 4:45 (festivalový názov) (viac)

Stelios je majiteľom džezového klubu v Aténach. S pomocou bývalého partnera Vassosa sa pred niekoľkými rokmi dostal k pôžičke od rumunského úžerníka, aby mohol klub zrenovovať. V dôsledku hospodárskej recesie sa Stelios v roku 2010 ocitne na pokraji bankrotu a nie je schopný pôžičku splácať. Rumun ho vyhľadá a dá mu jeden deň na to, aby prišiel s nejakým riešením, inak pohrozí, že mu klub vezme. Aby pre svojho starého priateľa získal nejaký čas, Vassos Steliosa požiada, aby zašiel za Omerom, albánskym majiteľom striptízového baru, ktorý je tiež Rumunovým dlžníkom. Životy Omera a Steliosa sa čoskoro pretnú tým najnečakanejším možným spôsobom. Vo víre nevery, drogovej závislosti, násilia, pocitu viny a sebaklamu ostáva Steliosovi iba niekoľko hodín na to, aby pokrstil dieťa svojho zamestnanca, zachránil klub, spasil svoje rozpadajúce sa manželstvo, odrazil mafiánskych vymáhateľov a dorazil do školy, aby prevzal synovo vysvedčenie ako vzorný otec. (IFF Bratislava)

sebii53

Alexis Alexiou nakoukal spoustu filmů a dokázal to prodat. Jen je to trochu přeplácané. Přišlo mi jako kdyby atmosféru budoval Fincher, hudební scény natáčel Chazelle a závěrečnou přestřelku Tarantino. Bylo toho až moc v jenom. I tak je to pro mne největší překvapení Varů a práci tohoto pána budu sledovat. ()

J*A*S*M

(50th KVIFF) Zatraceně stylový, metaforický, existencialní thriller s jednou z nejkrásněji natočených přestřelek posledních let. Škoda, že trvá hodinu filmu, než tento thriller začne. A taky jsem měl bohužel trochu maglajz ve vedlejších postavách - kdo, co, jak, proč. Tři hvězdy s potenciálem růstu, uvidím, jak se to rozleží. 65 % ()

dopitak

Je to takovej řeckej Kill BIll, ale dost roztahané, nudné. Perfektně nasnímané, s visáží si vyhráli. Technicky fajn, zápletkou slabší. Komu fandit, když hlavní postava zabíjí... ()

Anderton

Štýlová gangsterka s "vážnym" posolstvom o stave súčasnej gréckej spoločnosti. Ja som si myslel, že tak v prdeli sú vzťahy iba na Slovensku a že inde je to síce stále zle, ale nie až tak. Kríza je kríza, respektíve je to kurva a vyvoláva v ľuďoch nepríjemné reakcie. Alebo iba ich charaktery skutočne odhaľuje. Takže spočiatku skôr vážna dráma, na samotnom konci čistá, formalisticky sebestredná žánrovka. Tieto dva prístupy síce k sebe na prvý pohľad nepasujú, ale v Strede mi to bohvie prečo vôbec nevadilo. Film asi mohol byť kratší, mal rýchlejšie vygradovať, to sú už ale len také malé bezvýznamné pripomienky. Prekvapením je formálna spriaznenosť s Blade Runnerom, asi bude napísaných zopár štúdií na tento postreh, ktoré sa ho budú snažiť v rámci príbehu zmotivovať. ()

Hafran

Majitel jazzového klubu, kterému pomalu dochází, že časem přijde o všechno, se snaží pochopit co vlastně to všechno je. Čeho ještě je schopen se vzdát a kdy už je čas se okolnostem postavit? Ač je film řecký a je spojen s krizí nedochází k žádným srdceryvným, přeexponovaným výlevům, ale spíš s nadsázkou a skromnou realističností neustále připomíná, že až do konce je člověk pánem svého osudu. Navíc body za naprosto geniální jazzovou hudbu, kameru a stylovost. ()