Ostrov plný ďáblů

• Česko Ostrov ďáblů (viac)

Ďábel medvědovitý je vzácný vačnatec ohrožený smrtící infekční rakovinou. Naděje na záchranu druhu spočívá v jedincích narozených v zajetí. Vědci vyberou 15 kusů, které chtějí vysadit na ostrově Maria u Tasmánie, kde nikdy nežili. Vypustit predátory do delikátního ekosystému je riskantní plán. Podaří se zachránit populaci? Nepříznivé okolnosti vyženou pět tasmánských čertů z jejich bezpečného útočiště. Místo přívětivého prostředí australské rezervace skončí jako trosečníci na ostrově, kde se o sebe musí sami postarat. Zvířata plná života nemají ani tušení o tom, že se jejich druh stal obětí smrtící rakoviny, která už vyhubila 80 procent populace. Jejich vyhnanství je ve skutečnosti ambiciózním plánem na záchranu a pokusem založit „náhradní" populaci tasmánského čerta na ostrově u pobřeží Tasmánie. Tento dokumentární seriál zachycuje riskantní experiment, jehož protagonisté nikdy sami nelovili, nehledali si úkryt ani nezažili setkání s jiným dravcem. Při sledování jejich dobrodružného zápasu o život čekejte nervy drásající napětí a vzrušení. (TV Prima)

Vančura

Za sebe nemám problém napsat, že mě naprostá většina dokumentů o zvířatech a o tom, na jaké žijeme nádherné planetě, blá blá blá, k smrti nudí - o to víc je zázrak, když v telce náhodou narazím na něco, co mě zaujme. Zrovna tento dokument mě chytnul hodně - asi je to kvůli nesmírné zajímavosti samotných hlavních hrdinů (och, teď a tady vyhlašuji ďábla medvědovitého za mé nové oblíbené zvíře - jsou to strašně roztomilé obludy, které si nejde nezamilovat, už jenom jejich zvukový projev je něco neuvěřitelného), a poté kvůli tomu, že neméně důležitou roli zde hrají i lidé. Sledovat vývoj jejich ambiciózního experimentu, kdy na izolovaný ostrov vypustili 15 zvířat s tak neuvěřitelným jménem, aby sledovali jejich vliv na tamní ekosystém, osobně shledávám zcela fascinující, a každý díl mě strašně baví. Naprostá pecka, která vám navždy změní zvuk slova "ďábel" - po zhlédnutí tohoto dokumentu si už nebudete moci pod tímto slovem představit nic jiného, než tyhle vzácné vačnatce, ruku na to. ()