Veterinár Jan (Jiří Bartoška) má toho akurát tak dosť. Poslednou kvapkou v mori je smrť svokra, ktorému tiež došli sily a trpezlivosť. Babička (Iva Janžurová) totiž vždy rozhodovala o jeho živote, starobe, a nakonec ešte aj o tom, ako a kde bude pochovaný. Nerešpektovala žiadne jeho priania a túžby, v dobrej viere, že ona sama vždy a lepšie ako on vie, čo je pre neho najlepšie. A tak sa, na jeho nešťastie, o neho starala podľa svojej predstavy o jeho šťastí. A Janovi začína byť jasné, že je na tej istej ceste ako bol jeho svokor...  Jeho žena Olga (Eliška Balzerová) má totiž rovnakú stratégiu „výchovy" – je presvedčená, že za šťastie svojho muža je zodpovedná výlučne len ona. Jano už takto ďalej nevládze, nechce, ani nevie žiť. Keď nič neurobí, skončí ako svokor.  Jedného dňa mu napadne spôsob, ako sa oslobodiť a získať späť vládu nad svojím životom. Ten spôsob je ale dosť netradičný. Už len tým, že prvou inšpiráciou mu je jeden z jeho pacientov, papagáj s podozrením na Alzheimera. Jan sa tak aj vďaka nemu vydáva na cestu za naplnením toho, čo považuje za svoje sny. Keďže táto cesta nemôže byť ľahká, stáva sa jej súčasťou tiež stádo kôz a neskôr i kráv, psychiatrický ústav, plavba na plti a život na lodi. Janova cesta za slobodou ovplyvní aj životy jeho detí a ich partnerov. Dcéra Olga (Táňa Vilhelmová) totiž prevzala matkinu metódu, zatiaľ čo nevesta Alena (Pavla Beretová) zatiaľ dokázala tlaku rodovej tradície odolať a volí si vlastnú cestu, liberálnějšiu, modernějšiu, ľudskejšiu. Dôsledky ich činov sú badateľné na ich polovičkách (Jiří Havelka a Jakub Kohák). (Cinemart SK)

Cuffini

Klasická česká Máňa bez věkového omezení, která se svoji štěrbinou a domnívá se svým feministickým slepičím mozkem, co je pro jeho muže to nejlepší a jak skvěle se o něj stará. Ha. Skutek utek, vztah je úplně o něčem jiném, než mít absolutní kontrolu nad druhým a hrát si na partnerského diktátora a ještě se stavět se slzami v očích do role oběti. To umí fakt jen ženská plánovat a počítat bez druhého! Kdyby takových Máňiček mlátiček bylo méně, bylo by méně alkoholiků, gamblerů a záletníků. I v mém okolí se nestačím divit, kolik statných chlapů si nechává od svých suchých děr diktovat kdy maj přijít domů, kdy kam pojedou, ač jemu se nechce a jak to třetí pivo za večer snad už stačí. To vám mám vždycky takovou chuť těmhle svým kamarádkám plesknout bičem do zad a vyrvat jim pár kilo tuku i se zarostlýma chlupama. A jednoho dne se mi třeba tento sen splní, až začnou organizovat i mě... Takže tento film naprostá trefa do všech takových vejdžan, který by si místo omezování druhých měly třeba sáhnou na své špeky a začít cvičit, aby se jim tyhle roupy vypařily z hlavy, nebo vylezly ven z jejich princeznovského anusu... ()

dunbar

Je to pozerateľné vďaka Bartoškovej charizme. Príjemná oddychovka, ale inak nic moc - predikovateľný vývoj, ašpiratívne lokácie ale najviac nasrala náhla, nevysvetlená zmena postoja dcéry hlavného hrdinu na konci filmu. ()

Nezral

Kdybych mohl dal bych 3,5. Kamera příšerná, příběh dobrý a herecké výkony na česko taky fajn. Jelikož je to český film u kterého jsem si nemusel rvát vlasy, dávám 4. ()

Evosheek

Velmi pěkný film s vynikajícími výkony představitelů. Dokonce i Kohák se mi tu líbí, a to je co říci. Scénář i režie Radka Bajgara mají vysokou kvlatitu. ()

Dítě

Jako je běžné v českém filmu, i tady se řada postav chová divně, ale je třeba ocenit, že to většinou není příliš trapné. Občas ve filmu funguje logika, scénář není úplně dementní, nějaké vtipy by se také našly, takže hodnotím dvěma hvězdami. Jak už napsal v komentáři Tosim, divně se chovají především ženy, které jsou v tomto filmu odsouzeny do podoby despotických meger a během filmu se stávají spíše karikaturami.Pravděpodobně je to myšleno jako kritika určitého typu chování, tento typ nadsázky mi ale není blízký, spíše bych to očekával v nějaké bláznivé komedii. Problém je, že mužská polovina filmu naopak reaguje celkem přirozeně (pokud vynechám útěk Bartošky do blázince, což je taky dost scénaristický úlet). Naštěstí film zachraňují dobří herci. ()

Aleksak

Pánové, nebaví Vás být vězněm ve vztahu a přejete si od své drahé polovička utéct, ale nevíte jak? Mrkněte na tuto komedii, ta Vám určitě vnukne pár nápadů. Úžasná komedie Radka Bajgara díky naprosto senzační herecké dvojici Jiří Bartoška, Eliška Balzerová Vás dostanou do kolen. Příběh, kdy ženy jsou ve vztahu dominantní potvory, co mužům organizují život a nedají jim ani krapet volnosti, je absolutně dokonalým zobrazením toho, co v dnešním světě vidíme. Nevyvážených vztahů, kdy ani jeden nechce přistoupit na kompromis, je v současnosti opravdu moc. Proto i pro ženy je tento film dokonalou ukázkou toho, kam až to může zajít, pokud nebudeme schopni ustoupit. Jinak za mě mimořádně vtipná podívaná. ()

Flexis

Vzdor. Přesně tohle slovo vystihuje celý film. Tento snímek velice skvělým a autentickým způsobem pojednává o soužití mezi mužem a ženou, jak ženy dokážou velice rafinovaným způsobem manipulovat s muži. A ti, kteří začnou postrádat volnost, hledají způsob, jak se jim vyhnout. Za mě velice povedený a oddechový snímek se skvělými herci. 75% ()

Shellou

Myšlenka tohoto filmu je naprosto úžasná a pro mnoho lidí a “šťastných” manželských párů ninimálně k zamyšlení... skvělý výkon Vilhelmové a Bartošky! Skvělá hudba od tradičně skvělého Muchowa!! Stojí za nejedno shlédnutí ;-) ()

Jirkacek

K tomu, abych se podíval na snímek Teorie tygra z roku 2016 jsem využil nabídku společnosti NETFLIX a tak se jednoho večera tato česká a poněkud hořká komedie objevila na obrazovce naší korejské televize. Na začátku jsme se seznámili s veterinářem Honzou (Jiří Bartoška), který měl už své práce až po krk a to stejné s vlastní ženou, která mu dosud řídila celý jeho život. Poslední kapkou byla smrt tchána, kterému taky došly síly a trpělivost. Babička (Iva Janžurová) totiž vždy rozhodovala o jeho životě, stáří, a nakonec i o tom, jak a kde bude pohřbený. Nerespektovala žádné jeho přání a touhu, v dobré víře, že ona sama vždy a lépe než on ví, co je pro něj dobré a správné. A tak se k jeho neštěstí o něj starala podle své představy o jeho štěstí. A Janovi začalo být jasné, že je na té samé cestě. Jeho žena Olga (Eliška Balzerová) se totiž řídila stejnou teorií malého dvorku a dlouhého biče a přesvědčením, že za štěstí svého muže je zodpovědná výhradně ona. Janovi došlo, že už takto dál nemůže dál a že když nic neudělá, skončí jako tchán. Jednoho dne jej napadl způsob, jak se osvobodit a získat zpět vládu nad svým životem. Tato revolta ale byla hodně netradiční. Začal předstírat, že trpí na Alzheimera, což vyvolalo řadu komických situací a nakonec se nechal dobrovolně zavřít do ústavu, aby nebyl nebezpečný sobě i svému okolí. Janova cesta za svobodou ovlivnila i životy jeho dětí a jejich partnerů. Dcera Olga (Táňa Vilhelmová) totiž převzala matčinu metodu, zatímco snacha Alena (Pavla Beretová) zatím dokázala tlaku rodové tradice odolat a volí vlastní cestu, liberálnější, modernější, lidštější. Důsledky pro jejich protějšky (Jiří Havelka a Jakub Kohák), byly v obou případech odpovídající. Právě tato naposled zmíněná dvojice sehrála jakési druhé housle v rámci pobavení diváka, nicméně i komplikované vztahy mezi zbytkem rodiny mne paradoxně dokázaly rozesmát, takže jsem se až do konce 101 minut dlouhého filmu nenudil. I když to vlastně mělo být spíše k pláči. A jak to celé dopadlo ? Samozřejmě dobře, ale podrobnosti si nechám pro sebe. Na závěr bych ocenil i mnoho atraktivních záběrů u řeky a dalších exteriérech. Suma sumárum, snímek Teorie tygra ode mne získal čtyři teoretické hvězdy ****. ()

Tafee

... Jen malou poznámku - po přečtení množství příspěvků - některým "dámám" tento film opravdu leží v žaludku a nejsou schopny jej absolutně pobrat... A protože se u něj mírně pobavila i moje tchyně (a to je, páni, raketa jak se patří), tak si opravdu nedovedu představit, jak "podivuhodný" život mají "dámy", které tento film tak strašně sepsuly... :) ()

Somewheres

Teorie tygra je zajímavý film, který nabízí nový pohled na manželství a vztahy. Varuje před takovým svazkem, ve kterém by jeden z partnerů (ať už muž a nebo žena), kontroloval a řídil 100% volného času nejen sobě, ale i tomu druhému, upíral druhému svobodu a svobodnou vůli. Veterinář Jan si kdysi vzal za ženu Olgu, přednášející na vysoké škole. Olga zastává názor, že žena má ve vztahu řešit technické věci, plánovat a řídit všechen volný čas, určovat co se smí a co ne a hlavně, že muž musí poslouchat a neprotestovat, protože ona mu obětovala celý život a vše dělá pro jeho dobro. Jan po mnoho let skutečně mlčí a poslouchá, jelikož nechce potíže a konflikty a hlavně chce mít klid. Po smrti jeho tchána, o kterého matka Olgy pečovala stejným způsobem jako Olga o Jana a přivedla ho do hrobu, se všechno změní. Jan se již nechce tvářit, že je všechno v pořádku a že mu to takto vyhovuje, proto vymyslí plán, jak se od své ženy dostat hodně daleko - bude předstírat, že má Alzheimera a nechá se zavřít do Ústavu pro duševně choré. Stejnou strategii používá i Janova dcera Olga na svého manžela Erika - kontroluje ho, vydírá scénami a dokonce mu napíchla telefon, aby jí hlásil Erikovu polohu. Tohoto moderního vynálezu využije, když Erik odjede a neřekne jí kam, takže ho vystopuje a nechá hledat policií. Po tomto trapasu, už toho má Erik dost a od Olgy odejde. Jediný, kdo má šťastný vztah, je Pepa, syn Jana, který si vzal Alenu. Alena se rozhodně neztotožňuje s názory své tchýně a švagrové a nechává Pepovi volnost a svobodu - což je možná klíč je spokojenému vztahu. Film má parádní obsazení - např. Jiří Bartoška, Tatiana Vilhelmová, Eliška Balzerová a Iva Janžurová. Tatiana Vilhelmová zvládla svojí roli nad moje očekávání dobře a Eliška Balzerová je perfektní v rolích starších žen, které vědí všechno nejlíp. Film má rozhodně pointu, nad kterou stojí za to zauvažovat. Každý z nás jistě chce, aby mu vztah vydržel co nejdéle a nikdo si nepřeje být svým partnerem ovládán. Já osobně bych takový vztah nechtěla. Film se mi moc líbil a za mě slabší 4 hvězdy. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

14.07.2016

Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádá od 14. do 20. července tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů první… (viac)