Jedná se o dobrodružný film pro děti, ve kterém hlavní roli ztvárnil v té době velmi populární Michael Hofbauer (známý především jako Oswald z Lucie postrach ulice). Tento patnáctiletý hrdina v době prázdnin spolu se svým kamarádem pátrá po rakouském obchodníkovi, který jezdí pravidelně do Čech na výstavy holubů. Ovšem Vašek Zeman (přezdívka major), přichází na záhadu výměny poštovních holubů za holuby výstavní a odhaluje tajnou skupinu zaměřenou na pašování briliantů na západ.

Mírně tendenční době ve které vznikal, nicméně bez cílené propagandy ala Major Zeman. (ČSFD)

Pitryx

Já nevím. Mně se celý film zdálo, jako by někdo mladého Michala Hofbauera do toho hraní tlačil. Jeho partner je o to horší. Vůbec je celý film herecky absolutně nevýrazný. O tom, že je to stejně celé blbina nemá ani smysl psát. Vůbec se mi to nelíbilo a dost jsem se u toho nudil. Kdo dělal tu písničku po začátku filmu?? Ta byla děsná. No, ostatní taky. Měl to být pokus o muzikál? Je zde uvedeno jméno Michael Hofbauer, v titulcích je však napsáno Michal. ()

javlapippi

"Proč po nich ty imperialisti pasou?" "Protože to jsou bejci!" Hlavný pubertálny hrdina tejto detskej detektívky rozhodne bejk nie je, má síce šumnú pubertálnu frajerku, ale spomenie si na ňu, len keď potrebuje jej pomoc pri svojich hlavných aktivitách. Tým sa venuje s rovnako orientovaným kamarátom a jedná sa konkrétne o špehovanie, špiclovanie a udávanie esenbákom. V tesnom telesnom kontakte jazdia na motocykli pionier po česko-rakúskom pohraničí a ostrým zrakom posilneným ďalekohľadom sledujú a fotografujú podozrivých cudzincov aj s nimi sa družiacich našincov, aby nakoniec nejaké to zločinné sprisahanie predsa len odhalili, konkrétne sú mierové symboly zneužité na obchádzanie colnej povinnosti. Nesmierne úspechy na poli kriminalistiky sú bohužiaľ vyvážené neúspechmi v oblasti citovej, kedy sa ohrdnutá frajerka najprv spustí s Vaculíkom, aby o pár rokov morálneho zostupu neskôr vrieskala na ulici s futbalovými chuligánmi "co je, co je, co je?!" Príbeh jednoduchý, herecké výkony obstojné, atmosféra prázdninová, celok nijako zvlášť zapamätateľný, ale za jedno pozretie určite stojí. "Přišel sis se mnou zaplavat, nebo fackovat malý děti?" ()

route60

Tento dětský film nepatří k nejlepším ale co bych za to dal kdyby vznikali takové filmy pro děti dnes kdy se netočí buď vůbec prý že není o ně zájem a to jsou jenom jak všichni vědí jen keci a nebo draze kupuje zahraniční produkce, zápletka je jednoduchá kluk příjde na spiknutí jak jinak ze západu a nakonec má pravdu, ano je to poplatné tehdejší době ale tak to prostě bylo a já se tomu můžu jedině usmát. ()

racing666

Dávám 4* protože tam, kde se to natáčelo (Trhové Sviny), tak bydlím kousek odtud a moc dobře to město znám. Jinak je to na slabší 3* co se týče děje. :-) ()

Riker

Major Zeman junior se moc nepovedl, námět odpovídá době a lehce agituje na mládež, ale to není hlavní problém. Film zabíjí utahaný spád a příšerná hudba. ()

Zahir

zaprvé: proč ten jeho fotr za ním na ulici dycky běžel a hulákal? zadruhé: Mourková nevypadala nejhůř.. zatřetí: to uživatel Mickey Stuma udělal v první větě čtyři pravopisné chyby schválně? ()

Peabody

zápletka j ehodně minimalistická (chci říci blbá), vyšetřování a všechno se vleče jako léto v jizních Čechách, Režie pana Hanibala je jako obvykle nevalná, herecký ansambl až na pár vyjímek třetí liga a navíc to všichni flákají. Michal Hofbauer není tak roztomilý a drzý, jako jinde, ovšem co rozhodně stojí za vidění, je šestnáctiletá Pavlína Mourková, nejen pro svou ofinku. Jen škoda, že hned ta úvodní scéna ze sprchy je špatně /nedostatečně) nasnímaná nebo nastříhaná, rozhodně to mohlo být zajímavější. . ()

Vites

Je škoda, že se podobné bijáky pro děti netočí dnes, jako náctiletý jsme chtěl taky zažít podobný příběh jako kluci z filmu. Dnešní mládeži už to ale asi bude připadat jako z jiných časů... ()

Udet odpad!

..další perla poplatná době vzniku.. ..aneb film o tom kterak soudruzi již od dětství učili své následovníky udavačskému řemeslu, vše ve jménu rudých zítřků.. ..škoda slov.. ()

raininface

Hezká holka pozve puberťáka do kina, ale on jí řekne, že nemůže, protože musí sledovat Rakušáka, který pašuje přes hranice brilianty po poštovních holubech. Reálné asi jako celý tehdejší socík. ()

M.Fish

taková komoušská blbost, ale bavilo mě to a je tam jeden skvělej song :) ,,kam pak jde tenhle pán ? jaký má asi plán ? "  😁 ()