Čo žerie Gilberta Grapea

• Slovensko Čo trápi Gilberta Grapea? (viac)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiálny text distribútora)

Oxy

Citovka! Příroda, příběh i všechny postavy mají své kouzlo. Snad nejlepší film o osudu nějak postiženého dítěte, co jsem viděl. Možná proto, že i když je to příběh o smutném lidském osudu, rozhodně na mě smutně nepůsobil. A pokud by mohla existovat pro mě ideální dívka, byla by to Juliette Lewis, která by i se všemi vlastnostmi a vzhledem utekla z tohoto filmu.. 100% ()

reditelka

Přestože Depp a DiCaprio nepatří k mým oblíbencům, tady byli oba skvělí. Především mladý Leonardo ukázal, že umí hrát. Jediné, co bych vytkla, je přehnaný údiv a posměch kolemjdoucích a dokonce fotografování obézní matky, která si šla na policii pro svého syna. Není snad v Americe takovýchto lidí spousta? To by čumilové asi nevycházeli z údivu. Ale to je jen detail a nepatrný flíček na čistém a výborně zpracovaném filmu. ()

Kamiiik

Jako jeden z prvních filmů Leonarda DiCapria bych tento vážně nepovažovala. Podal zde tak excelentní a věrohodný výkon, že snad nelze ani nic jiného hodnotit. Neznat Leonarda, myslela bych si, že do filmu obsadili vážně postiženého chlapce. ()

farfalla

Úžasně úpřimný film o rozpolcenosti mladého Gilberta Grapea (Johnny Depp), který se cítí už dost starý na to, aby začal žít svůj vlastní život, ale zároveň cítí povinnost zůstat a postarat se o rodinu. Gilbert pracuje od nevidím do nevidím v místním obchůdku se smíšeným zbožím. Obchody moc nejdou, protože celé městečko Endora chodí nakupovat do nového místního supermarketu. Gilbert vidí, jak se život v městečku mění, každý se o něco snaží. On však nic zvláštního nemůže, protože celé dny má u sebe mladšího, mentálně postiženého bratra Arnieho (Leonardo DiCaprio). Ten je jako neřízená střela a dělá jenom, co ho právě napadne. Nejčastěji by chtěl vylézt na vodárenskou vež. Jenomže to se seběhnou lidé, zavolají policii a Gilbert má hned problém. V práci mu to ještě komplikuje jedna zákaznice, Betty Carver (Mary Steenburgen), která chce udržovat vztah s Gilbertem, ale on po takovém vztahu netouží. Doma to Gilbert nemá o moc jednodušší. Po sebevraždě Gilbertova otce se jeho matka Bonnie (Darlene Cates) projedla do morbídní obezity a stěží se vůbec pohybuje, a tak jenom sedí na gauči před televizí, jí a komanduje děti, aby se lépe starali o Arnieho a o dům. Gilbertův osud sdílejí i jeho dvě mladší sestry Amy (Laura Harrington) a Ellen (Mary Kate Schellhardt). Také musí chodit do práce, aby všichni tři dali dohromady dostatek peněz na jídlo pro matku. S Gilbertem si však sestry nejsou blízké, protože každý z nich žije ve svém každodenním kolotoči a ve svých snech. Jejich nejstarší bratr tuto situaci nezvládl a od rodiny už odešel. Gilberta strašně štve, že se stydí za svou mámu a že chvílemi je naštvaný na Arnieho a na všechny kolem, že očekávají, že se obětuje a o všechno a o všechny se postará. Bere to jako nespravedlnost a cítí, že by měl mít nárok na svůj život. jeho problém je, že je má příliš rád na to, aby je ponechal jejich osudu. Všechno se však změní, když přes Endoru tak jako každý rok projíždí kolona karavanů. Gilbert a Arnie je každý rok čekají a zdraví u cesty. Pro Gilberta je tento rituál jako spojení se světem. Letos ale jeden karavan zůstane, protože Becky (Juliette Lewis) a její babička čekají na náhradní díl do jejich rozbitého auta. Mám ráda Hallstromove první filmy v Americe až do roku 2001, ale tento překonal všechny ostatní, jednak svým závěrem, ale i konzistencí charakterů postav. Také je zajímavé, že když lidé nic nemají a nic nemůžou soustředí se na něco ze svého okolí. Tady je to krajina, příroda a pozorování ostatních lidí kolem. Johnny Depp táhne a drží pohromadě celý film a je velmi dobrý, moc se mi nelíbí jeho záliba v pitvoření se v jeho pozdějších filmech. Ale Leonardo DiCaprio je tady výborný, skutečně skvěle, oscarově zahraná postava. ()

Stružák

Inu, pěkné to bylo. Skvělá hudba, suprově zahraný (Juliette Lewis velmi sympatická, DiCapriovi jsem tu roli žral i s navijákem, ale Johnny Depp byl, dle mého soudu, ještě lepší – a to zdaleka nepatřím mezi jeho fanoušky). Ale plnýho hodnocení se u mě tenhle film nedočká. Zaprvý je místy trochu utahanej a zadruhý si umím představit trošku jinačí finále. ()

aquiver

Jedno z těch nejlepších, nejkrásnějších a nejhlubších sociálních dramat. Hallströmovo mistrovské dílo má úchvatnou režii i scénář, především však obsahuje tolik lidskosti, jako žádný jiný film... filmové pohlazení po duši, pocit něčeho opravdového, co se skutečně děje a na co často zapomínáme... 100 % ()

Miller

Asi tak čtvrtina požitku z filmu čpí z Leonarda DiCapria, který zahrál "pomalejšího" dobráka na oscara (Tommy Lee Jones mě kvůli tomu štve). Ale stejně mi tam troška něčeho chyběla, možná mě nedojal konec (spoiler: myslím smrt matky, pálení domu dojemné bylo). Slabších pět hvězd, ale v počítači si to ponechám :-) 85% ()

patrikus

Tenhle film mě v dětství hodně oslovil a když jsem se na něj podíval po dvaceti letech, jenom jsem se utvrdil v tom jak je geniální, čistý, atmosfericky a dramaticky naprosto vyrovnaný a emočně silný. A vlastně tak chytře jednoduchý a lidský. Stále v této době nenacházím podobné filmy. ()

Ještěřák

Ústřední osa Depp - DiCaprio - Lewis výborná, jinak ale typický Hallström se všemi klady (LH s tím svým stylem nikdy, ani za milión let, nemá šanci natočit vyloženě špatný film) a zápory (typická vleklost, místy přehnaná melancholie, apod.) s tím spojenými. Což mi připomíná, že bych natvrdlého spratka v podání DiCapriova jako cholerik dříve nebo později něčím utloukl, omlouvám se. Každopádně film k zamyšlení, ale na rovinu - čekal jsem, že Gilbert Grape provede během filmu něco důraznějšího než že zajede se svým jeepem někam za kopeček. Vždyť měl na to 118 minut. ()

Wishkah

Zajímavý příběh o o tom co pořád žere Gilberta Grapea. Vynikající režie a herecké výkony podtrhují takovou zahloubanou atmosféru amerického maloměsta. Johny Depp tu předvádí výborný výkon ale zcela ho zastiňuje Leonardo DiCaprio. Ten totiž předvádí výkon naprosto brilantní a musí dodnes vyrážet dech všem, kteří Leonarda považují jen za toho maníka z Titanicu ()

Schuldiner

Leonardo DiCaprio hraje tak, že se musim smát... Smát tomu, že jde o dokonalost.. Že skoro nevěřim... Skoro bych nevěřil, že je to on, skoro bych tvrdil, že se opravdu jedná o nějakého retardovaného hocha! Naprosto skvělý herecký výkon! Skvělý film. Skvělý příběh. ()

DannyBoy80

70%. Nejlepší herecký výkon DiCapria jak jsem viděl. Depp klasicky. Film jak otakový špatný nebyl, ale příliš mě to nevtáhlo. Problém byl jasně daný, ale dle mého soudu ne až tak silný, aby utáhnul celý film. Každopádně Depp s DiCapriem táhnou celou káru, ale i tak bych dal více prostoru zbytku rodiny a více bych rozebral část po matce. Film který mě až tak nenadchnul, ale ani neurazil. ()

lucijelucije

Gilbert obyčejný kluk, s neobyčejným životem a s neobyčejnou rodinou. Johnny Depp určitě svou roli odvedl báječně, odvedl ji přesvědčivě. Ovšem začínající herec Leonardo DiCaprio byl naprosto famózní. Nevěřila jsem, že už v tak mladých letech dokázal předvést neskutečně těžkou a přesvědčivou roli. Ten tomuto filmu dodal šmrc a šťávu. Ono totiž vzájemné propojení těchto dvou umělců udělalo z filmů naprostou barvitou pestrost. ()

Jorge-Z

Zklámání jako blázen a to film nezachránil ani výjimečný výkon Leonarda DiCapria, který podle mého překonal roli Dustina Hoffmana v Rain Manovi. ()

unagi

Krásny príbeh o človeku, ktorý robil všetko pre všetkých čo potrebovali, len na seba zabúdal. Krásne vykreslený vzťah so svojim vlastným bratom a tak trošku nenávystný vzťah ku svojej vlastnej matke kôli jej správanie sa voči celej rodine! Do tretice - krásny herecký výkon v podaní Leonarda DiCapria a jeho úloha mentálne postihnutého Ernieho, mladšieho brata Gilberta Grapea ( Johny Depp ). Najviac ma dostala scénka, kde Gilbert ráno stáva a vo vani nájde Ernieho. Veľa citových chvíľ sprevádza film a celý film má smutný nádych. ()

shimpy(CZ)

Moc pěkný film. Opravdu mě překvapil výkon DiCapria, už takhle mladý byl opravdu talent. Johnny Depp hrál taktéž dobře, od toho se to tak nějak dá čekat. Ale ten DiCaprio... ten DiCaprio... :-) ()

Normální festival

Normální festival

18.11.2006

Od 21. do 24. listopadu 2006 se v pražském kině Aero uskuteční přehlídka hraných a dokumentárních filmů, jejichž společným tématem jsou lidé, kteří se v běžném životě orientují trochu pomaleji,… (viac)