Expanze

• USA The Expanse
Sci-Fi / Dráma / Mysteriózny
USA, (2015–2022), 46 h 56 min (Minutáž: 40–63 min)

Tvorcovia:

Mark Fergus, Hawk Ostby

Predloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Steven Strait, Dominique Tipper, Wes Chatham, Shohreh Aghdashloo, Cas Anvar, Frankie Adams, Cara Gee, Thomas Jane, Shawn Doyle, Nadine Nicole, Florence Faivre (viac)

Děj se odehrává za 200 let v budoucnosti, kdy lidstvo plně kolonizovalo sluneční soustavu, ale ještě nedosáhlo ke hvězdám, na pozadí vyostřujícího se konfliktu mezi Zemí, Marsem a koloniemi v Pásu asteroidů. Detektiv Miller, narozený v Pásu, dostane úkol najít nezvěstnou mladou ženu, Juliettu Andromedu Mao. Jim Holden je prvním důstojníkem z nákladní lodě - tahače ledu Canterbury, která těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu, když se svou posádkou narazí na opuštěnou loď Scopuli. Aniž by o to oba stáli, jejich osudy se protnou a zjistí, že pohřešovaná dívka je klíčem ke spiknutí nepředstavitelného měřítka. (jaaara)

Recenzie používateľa MasterD k tomuto seriálu (9)

CQB (2015) (S01E04)

Připomíná mi to Battlestar Galacticu (tedy horší..) s politických nádechem Man in the High Castle. Třeba přestřelka na mostě v tomto díle byla pořádná kravina (že je netrefili a všude kolem nich to pálí jedna radost). Policajtův kamarád by taky nepřežil. Seriál mě ale baví, třeba jen díky cestování sluneční soustavou. Vesmírné lodě jsou jak z videohry Freespace. 71% ()

Leviatan se probouzí (2016) (S01E10)

Dobře natočeno, ale je to příliš prvoplánové. Všechno "příliš dobře" vymyšleno předem (přesný opak G.R.R. Martinova zahradničení a to je práce architekta, je jí tu až příliš): to, že se hlavní borci setkají (minulé epizody); to, že si spolu sednou; to, že se všichni dostanou ze šutru a potkají; to, že jim všechno prostě vyjde. Absence vedlejších dějových linek. Zejména u druhé půlky epizody jsem se doslova nudil (všechny postavy, které nejsou hlavní, museli zabít, že ano; už jsem se skoro těšil, že tam random potkají nějakého člověka, který se přidá do party – i stalo se! – a ono ne, oddělali je). Oddělali těch lidí až moc, chtějí snad opravdu ukázat, jaký je bývalý policajt gangster a řezník? Přehánějí. U "emoční" výměny a přestřelky Holdena a týpka s VR kontaktními čočkami jsem se jen smál (tomu, jak to bylo trapné; ale co já vím, třeba by se tak fakt zachovali). Stejná situace navíc byla, když kapitánka přesvědčovala malou holku, ať se k nim přidá: jen jsem se tomu skoro vysmál. Vesmír a jeho chlad zobrazen bravurně (stejně přemýšlím nad tím, jak se taková grafika vůbec vytváří, aby vypadala tak dobře). Musím ocenit myšlenku "oživení" Julie. 64%, zato předchozí epizody byly TOP. Tam jsem už chtěl věřit tomu, že se Amazonu na podzim 2015 podařilo rozjet i další stejně dobrý seriál jako Man in the High Castle, bohužel ne.. Nevím, jak je to v knize, možná lépe (já bych lepší scénář asi nenapsal), ale stejně jsem čekal něco víc. ()

Série 2 (2017) (S02)

Zdá se, že si seriál z knih bere opravdu jen ty nejdůležitější okolnosti charakterového vývoje postav – až chirurgicky přesně & do děje dává výčet toho nejdůležitějšího – a spěchá posunout děj zase dál. Každá věc, která se stane, má nutně nějaký další smysl nebo je extrémně důležitá; nejsou tu žádné maličkosti, díky kterým bychom se toho o postavách dozvěděli víc. Vlastně nás seriál nenechá vydechnout, což zde jako v akčním seriálu je sice efektní, ale narušuje to přirozenost postav postav a dojem z jejich skutečného života. To, co G.R.R. Martin přehání a protahuje, tu tak zoufale chybí. l S02E05 zakončila první knihu Leviathan Wakes, S0213 je teprve půlkou druhé knihy Caliban's War. ()

Domov (2017) (S02E05)

"You are gonna negotiate with a girl who thinks she's a space station?" Takhle přikovanej k židli jsem dlouho nebyl. Vrchol tvůrčího & filmového sci-fi mistrovství 21. století. 100% ()

Kalibánova válka (2017) (S02E13)

Tato epizoda byla strašná nuda. Musím ovšem ocenit charakterový vývoj Gunny, to bylo zde asi nejzajímavější: nikdy bych netipl, že na 'první pohled tupá vojanda s exoskeletonem na Marsu' epicky podá (právě v tom exoskeletonu) pomocnou ruku 'naší' Madame Undersecretary. I Finále tomuto seriálu fakt nejdou, ale naštěstí se tu nehraje na seriálové řady ale na knihy. :) A toto je teprve půlka Caliban's War. ()

Abaddonova brána (2018) (S03E13)

Strašně uspěchané, stejně jako finále předchozích sezón. Vůbec nenechají děj pořádně vybudovat, žádný prostor pro uvěřitelný vývoj postav. Zfilmováno jako typické Hollywoodské Bčko podle generalizované šablony, která je bohužel plná samých klišé. Konec třetí knihy, snad je v ní na vše více prostoru než tady v seriálu. ()

Série 4 (2019) (S04)

Mnohem lepší než třetí série (respektive než zfilmovaná třetí kniha) a moc fajn podívaná. Na New Terra to kromě filmů zmiňovaných v jiných komentářích mně připomínalo hlavně Interstellar (pustina a také široký záběr kamery) nebo Prometheus (2012). Přál bych si, aby bylo víc seriálů, kde by budoucnost lidstva byla vyobrazena více vědecky-důvěryhodně jako zde (Star Trek je už moc přitažený za vlasy a fantaskní). 85% ()

Série 5 (2020) (S05)

Tato sezóna se vám může zdát nudná, a ona možná i je, ovšem Amazon za to může jen z části. Ani v knize se toho tolik dalšího, než je zde vyobrazeno, neděje. Dobře, děj je v něčem jiný, ale ani v předloze toho skutečně není o moc více. ()

Hry Nemesis (2021) (S05E10)

Docela fajn, konečně něco zajímavého. Zrovna jsem se pustil do čtení Babylon's Ashes, protože se mi nechce čekat na další řadu. A jsem docela překvapen, některé věci se v knize skutečně udály docela jinak :) PS: Lépe. II Snad některý z herců nebyl obviněn ze sexuálního obtěžování? (byl) https://screenrant.com/expanse-season-6-alex-cas-anvar-controversy-exit/ ()

Amazon chystá God of War

Amazon chystá God of War

08.03.2022

Společnost Sony to s adaptacemi svých herních sérií myslí vážně a po The Last of Us, Uncharted nebo Ghost of Tsushima nás tak čeká oficiálně také fantasy řežba God of War. K té se nakonec přihlásilo… (viac)

Amazon chystá Mass Effect seriál

Amazon chystá Mass Effect seriál

24.11.2021

Streamovací služba Amazon pomalu ale jistě začíná rozjíždět svoji vysokorozpočtvou televizní produkci. Před pár dny si tak odbyla premiéru seriálová adaptace fantasy ságy Kolo času, kterou příští rok… (viac)

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse

28.05.2018

Brooklyn 99 se nakonec neruší

Brooklyn 99 se nakonec neruší

14.05.2018

V posledních dnech zažívali seriáloví fanoušci jednu ránu za druhou. Nedávný konec Ash vs Evil Dead totiž doprovodilo zrušení Exorcisty, The Expanse, Designated Survivora, Lucifera, Posledního chlapa… (viac)