Labyrint

Krimi / Dráma / Thriller / Mysteriózny
Česko, (2015–2018), 20 h 24 min (Minutáž: 57–60 min)

Réžia:

Jiří Strach

Scenár:

Petr Hudský

Kamera:

Martin Šec

Jiří Langmajer, Zuzana Kanócz, Stanislav Majer, Miroslav Donutil, Michal Dalecký, Zuzana Kajnarová, Michal Dlouhý, Jana Štěpánková, František Němec (viac)

Nález mŕtveho tela krajského politika Karasa, ktorého vrah zabil v duchu stredovekých mučiacich praktík a telo dôkladne naaranžoval do nezvyčajného prostredia, rozpúta policajnú honbu za sadistickým páchateľom. Ten stavia vyšetrovaciemu tímu do cesty zložitú sériu vrážd, ktoré svojou krutou obradnosťou otriasajú miestnym regiónom i samotnými kriminalistami. Korene zložitého prípadu siahajú až k vražde mladého dievčaťa zo Slovenska, ktoré zomrelo podobne záhadným spôsobom ako Karas. Prípadu sa ujíma dvojica vyšetrovateľov. Na konci série vrážd, lúpeží a naaranžovaných nehôd, nájdu policajti cestu na koniec „labyrintu“ a uveria nádeji na chytenie páchateľa. Dôležitou pomocou je im paradoxne obraz Hieronymusa Boscha: Posledný súd, ktorým sa vrah v páchaní svojich krutých činov zjavne necháva inšpirovať. (STV)

Recenzie používateľa regentor k tomuto seriálu (5)

Labyrint (2015)

Česká televize se mnohé z nás opět snaží přesvědčit o tom , co už dávno víme, že účel světí prostředky.Dante má své peklo,Hieronymus Bosch zase poslední soud a diváci pokus o mystery/thriller . Nebyl by to Jiří Strach aby nezabrousil do historie s tvůrčí snahou o prolnutí nějakých tajenek z minulosti se současností.Prvek slovenské policistky je zase evidentní pokus o "bratrství" s důrazem na zájem oslovnit především diváky na východ od řeky Moravy.Nesympatická Zuzana Kanócz,to jen umocňuje svých chováním.Naplnění jakési msty či odplaty formou rituálních vražd je vcelku vděčné téma a pokud by zůstalo jen u toho a tvůrci snímku se soustředili na tento motiv a na jeho filmové propracovanosti určitě by to byl záslužný i zajímavý počin. Bůhvíproč však zase musíme řešit politiku, korupci ,nevěru a X dalších prvků které však nevytváří celek ale jsou nějakým přívěškem na zpestření děje...Už tradičně to dělá dojem nadstavované kaše se snahou vytvořit 60 minutovou stopáž na 7 dílů.Pak se nemůžeme divit , že vznikne produkt jako od pejska a kočičky.Když už se tvůrci rozhodnou ,že ne všechno sdělí divákovi během pátrání , mohli by se obtěžovat alespoň takto učinit v nějakém závěrečném sumáři.Skutečně nejsem sám koho by zajímalo, jak vrah soudce ,Klíma, dostal kvér až do soudní síně. Proč hacker který při odblokaci notebooku nemá vynuté wifi a není mu jasné , že se dá notes najít on line.Jak je možné, že zastavárník se v pohodě dovolá z velmi hlubokého sklepení když i v mnoha restauracích na povrchu je nejen problém s účtenkou ale i připojením.Méně bývá někdy více , komorní drama to sice není ale drajv se tam vytváří uměle, výbuchy madony ve sklepení která se tam objeví ale nikdo nezkoumá jak a proč....no je tam těch úletů mraky .Langmajer,Majer,Donutil i většina dalších jsou kvalitní ale s takto spíchnutým scénářem se to po herecké stránce zachránit nedá.Jako klad pak ještě vidím hudbu jinak opravdu žádné veledílo i když Čt disponuje tradičně rozpočtem o kterém se jiným ani nezdá. ()

Série 2 (2017) (S02)

Labyrint 2. série je dalším počinem režiséra Jiřího Stracha v uvedení na obrazovku mystery/krimi /thrilleru s prvky nerozulštěných tajenek našich dějin převedených do současnosti. Myšlenka jistě nosná a filmařsky i vděčná ovšem provedení podstatně slabší. Už z úvodní znělky je zřejmé , že půjde o jakousi alegorii na nešvary našich předků i nás současných. Faleš, pokrytectví ,smilnost, nevěra ,kariérismus ,krádež a celá řada dalších necností se prolíná celou sérií jako červená nit.Problém začíná v tom, že ke každé necnosti je potřeba vytvořit postavu a svým způsobem i zločin což dělá ze seriálu až účelově roztahanou záležitost.Přemíra snahy popsat toto a skloubit do jednoho celku se míjí účinkem a naopak se stává kontraproduktivní.Už úvodní záběry prvého dílu 2. série dávájí tušit , že budeme mít co do činění s černou ovcí ve vlastních řadách(policejních) což svým způsobem směřuje zápletku od samého počátku .Velké množství postav,mnohdy naprosto zbytečných jako třeba zbohatlík v mercedesu ,jeho žena i blond milenka kteří zaviní nehodu lobisty Kříže jsou jen matoucím prvkem pro diváka a natahováním stopáže bez jakéhokoliv efektu.Bohužel zde tvůrci honí příliš mnoho zajíců najednou a rozvíjejí až příliš motivů a pak je z toho bramboračka bez brambor.Sledování postupů vyšetřovatelů je rovněž někdy prvek mystéria to co je očividné nesledují ale honí se za známým Osvalda který ho sice nezná , zato však ví , že jej někdo sledoval...Rovněž vsuvka s kopáčem hrobů prahnoucím po 10.000.000 milionové odměně je až komická . Způsob jakým Policie najde hrob Osvalda pak raději komentovat nebudu.Samotný závěr pak dělá dojem parodie na to , co jsme sledovali dříve.K událostem v kryptě chrámu řádu si dejte raději velkého panáka , protože tak pitoreskní záležitost plnou blábolů a klišé jste asi dlouho neviděli.Samotný závěr je pak "samozřejmě" opatřen prvky tajemna a vyšších vlivů , takže máme zaděláno na třetí sérii. ()

Epizoda 1 (2018) (S03E01)

Přeplácané, nevěrohodné a klišoidní. Těžko říct, jaké jsou touhy a očekávání českého diváctva. To, co nám servíruje Jiří Strach (už poněkolikáté) je silně mimo realitu.Zbohatlík vlastnící svůj temný hrad, no budiž ale už jsme to viděli dříve, třeba v minulé sérii..Neschopní policajti kteří se evidentně honí za špatnou kostí, tohle už známe rovněž.Ovšem snaha šokovat diváka nebere mezí a tak tady máme mord jak z Texaského masakru.V našich končinách silně přitažené za vlasy .Samozřejmě se objeví několik bizarních postaviček ,snad jako oživení fádnosti seriálového přednesu pana režiséra.Maskovaný zabiják číhá evidentně na další oběti, uvidíme s čím přijde dál , třeba nějaké veřejné rozčtvrcení mezi autobusem a tramvají v Brně.Jsme na startu a tak se necháme překvapit s čím tvůrcí dorazí v dalších dílech, žádnou zvýšenou mrazivost a hlavně kvalitu nečekám ,spíš sledování různých dějových liníí které to celé naředí v selanku aby se z závěru střetly a zcvrkly v banální finále. ()

Epizoda 5 (2018) (S03E05)

Pátý díl série sice sešlápl plyn, ovšem skřípe to velmi. Rozebírat věrohodnost a uvěřitelnost jednání mafiánského synka v našich končinách..nehodlám.Ovšem logických lapsů je až přespříliš.Policie dojde k závěru, že je potřeba prověřit hrady a jejich podzemí , no ovšem způsob provedení je jak z příručky pro choromylslné.Především divák,alespoň jako moje maličkost , těžko chápe proč poldové z obce kde se stal první mord vejdou do hradu přes vchod který je pouze založený deskou ale po nicotné prohlídce odcházejí z vrat které zamykají...Na hradu pachatele se navíc svítí jak na Silvestra ale nikdo nic neví..nevidí...Proč policajti prověřují jen hrady pod státní kuratelou a né ty v soukromých rukách je další kaňka na logice vyšetřování.Samostatou kapitolu bludů je "útěk" dvojice mladých z podzemí kdy pachatel na ně číhá u vrat..Je sice možné se domnívat ,že vrah má komplice ale až tak svižného a stejně oděného v daný okamžik , no pane režisére?!? Manželé Stolařovi jistě vědí víc a zřejmě i jejich soused , dá se tušit , že mají souvislost s neznámými osobami.Jeden v léčebně,druhý ve vazbě a třetí na marách ale těch neidentifikovatelných je až příliš což už dělá pořádný chaos nejen policajtům ale i divákům.Co nabídnou zbývající dva díly se necháme překvapit , jen se obávám aby z toho nezbyla trapná truchlohra. ()

Epizoda 7 (2018) (S03E07)

Labyrint -3 nevybočil ze zavedených schémat.Režisér Strach se evidentně shlédl v jakési tajemnosti časů dávno zašlých s naší všední realitou, kterou se snaží propojit v mysteriozní thriller .Inu , řemeslně to špatná práce úplně není .Kamera se vesměs netřese , občas je hercům i rozumět co říkají a když to doplníte záběry z dronu na naší stále ještě krásnou zemi,potom v pohodě vznikne i Labyrint X a možná další....Od začátku bylo zadání producenta (ČT) jasné, natáhnout stopáž,tedy vysílací čas na maximum .Problém celé série tím byl zadán od začátku.Nelze se potom divit , že celé tohle dílo je z logického hlediska naprostým blábolemSnímek je sice fikcí ale měl by se držet reality naší současnosti. Pokud by policajti postupovali takto, nevyšetřili by ani ztrátu třídní knihy..Pochopení jednání některých postav je úžasným mozkovým výplachem.Pomatený policajt (Jonáš)se občas najde ,ovšem debilní šéf kriminálky(Donutil) už je na hraně reality.Třešinkou na pomyslném dortu scénaristické stupidity je uvědomělý mafián(Rímský).Pane Strachu, takto postavy opravdu nejednají ani v komiksech! Celá zápletka se snaží být tak, ale opravdu tak tajemná ,až to skončí fraškou s úspěšným soukromým očkem a vykládačkou karet.Nekomformní krimi , no budiž ale možná bychom si jako diváci zaloužili v závěru, místo oslavy policajtů i některá vysvětlení.Postava únosce kterou pronásleduje Jonáš u kostela byl kdo??? Asi nepodstatná tvůrčí fikce na kterou měl divák v rámci přestřelené stopáže urychleně zapomenout. Když jedou policajti ke Stolařovým tak je to kolona aut která nebere konce, při zadržení falešného novináře máme special komando aniž vědí o co jde ale když mají vraha na talíři tak je tam jenom Langmajer s Vlasákovou..aha,asi aby divák pochopil kdo je hlavní hrdina.V několika dílech jsme viděli, že Adam obrázky kreslil "živě" a to i v přítomnosti policajtů,závěrečný pokus o vysvětlení toho u výslechu Srncové je totální mystifikace pro diváky. Co tam dělal trouba fotbalista o kterém byl skoro celý díl a který v dalším průběhu děje neměl na vyůstění vůbec žádný vliv ,asi slepá cesta .No stane ..se. Rozebírat všechny "boty" v podstatě nemá smysl , poněvadž by to byla sysifovská práce. Poučen z předchozích Labyrintů jsem nečekal příliš a rovněž jsem téměř nic nedostal,takže zklámání to není.Mnohým zdejším ..uživatelům to jistojistě stačí a kdyby si náhodou pustili třeba "Sedm" tak se poserou a nebudou mít sílu , tenhle silně podprůměrný seriál dotlačit do červených čísel.Howgh ()