Labyrint

Krimi / Dráma / Thriller / Mysteriózny
Česko, (2015–2018), 20 h 24 min (Minutáž: 57–60 min)

Réžia:

Jiří Strach

Scenár:

Petr Hudský

Kamera:

Martin Šec

Jiří Langmajer, Zuzana Kanócz, Stanislav Majer, Miroslav Donutil, Michal Dalecký, Zuzana Kajnarová, Michal Dlouhý, Jana Štěpánková, František Němec (viac)

Nález mŕtveho tela krajského politika Karasa, ktorého vrah zabil v duchu stredovekých mučiacich praktík a telo dôkladne naaranžoval do nezvyčajného prostredia, rozpúta policajnú honbu za sadistickým páchateľom. Ten stavia vyšetrovaciemu tímu do cesty zložitú sériu vrážd, ktoré svojou krutou obradnosťou otriasajú miestnym regiónom i samotnými kriminalistami. Korene zložitého prípadu siahajú až k vražde mladého dievčaťa zo Slovenska, ktoré zomrelo podobne záhadným spôsobom ako Karas. Prípadu sa ujíma dvojica vyšetrovateľov. Na konci série vrážd, lúpeží a naaranžovaných nehôd, nájdu policajti cestu na koniec „labyrintu“ a uveria nádeji na chytenie páchateľa. Dôležitou pomocou je im paradoxne obraz Hieronymusa Boscha: Posledný súd, ktorým sa vrah v páchaní svojich krutých činov zjavne necháva inšpirovať. (STV)

Recenzie používateľa swinevenca k tomuto seriálu (4)

Labyrint (2015)

Jsem rád a docela tvůrcům blahopřeju, že z české mysteriózní kriminálky udělali solidní pojem, ale bojím se že jediná výzva, se kterou by si při případné čtvrté sérii byli schopní poradit, je předělání plakátu na L4byrint. To ostatní bych už prorokoval na solidní pojeb, kterým by riskovali pověst a fanoušky. ()

Série 1 (2015) (S01)

Trochu moc mrtvol, nic neřešících návštěv do soukromí a zbytečná slovakizace případu. Neboli bych zrušil scény s Langošovou dcerou, konec 6.dílu (kvůli kterýmu tam ta dcera je), Donutilovy opakované výstupy, GIBS sezení a jiskření se Slovenkou (jiskření i Slováky obecně). A bylo by to pro mě parádní a pětidílný. Jenže já nemám koule ani um, abych to udělal podle sebe, takže tvůrcům děkuju za poctivou mysteriózní kriminálku, nemůžou se zavděčit všem. Někomu nevonící ale pro mě originální hudba, řemeslně skvělá práce, pozitivní i negativní zapojení médií, mravokárná epizodka s foticím děckem na začátku, Majerův výkon a cílená hra se záporáckým kultem Michala Dlouhého v závěru. To jsou zase ty dobrý věci přidaný k tomu, že mě taková krimi baví obecně. Strach si zkrátka podržel svůj čtyřhvězdičkovej standard, jen čekám, až mě někdy konečně odpálí za plnej počet. ()

Série 2 (2017) (S02)

Další věc veřejná, která měla zadání na víc večerů, než kolik je schopna utáhnout. A tak nastupuje na scénu spousta vedlejších epizodek a postav (i s prsama), výškových záběrů a nekonečných policejních opakovaček ve stylu trumfů Miroslava Donutila s překvapivě nežádoucím hostem Tatianou Wilhelmovou. Finále bylo tragický, jak aranžmá v hrobce, tak vypointování lobbistovy linky. Ale hrubý motiv mysteriózní zápletky, dvojaký policajt, herecké výkony i technická stránka mě dotáhly až do konce. ()

Série 3 (2018) (S03)

Ono to má pořád svoji kvalitu, najmě hereckou, výpravnou nebo hudební, a jistou dávku atraktivity nebo napětí, ALE! Linky se už potřetí sbíhají rychlostí křečka na vycházce, takže divák ví až do půlky série víc než detektivové. Jejich vyšetřování je účinné jako prohlídka krčních mandlí na proktologii a neobejde se bez opakujících se porad, kterým má jakože dodat jiskru Donutilova divně našroubovaná profesní žárlivost. Vůbec celá scénáristova práce strašně smrdí horkým šitím, je tam nasekaná kupa okatých nelogičností a účelovostí, vrah je z okruhu podezřelých vyloučen tím nejsprostším detektivním faulem, který se v závěru odbude zmínkou o jeho haluškách, a nakonec zjistíme, že i ta detektivní zápletka je opsaná od Agathy Christie, jen se vyměnila abeceda za zázraky. To je velká slaBOTA. ()