Muž z Vysokého zámku

• USA The Man in the High Castle
USA, (2015–2019), 36 h 6 min (Minutáž: 45–70 min)

Tvorcovia:

Frank Spotnitz

Predloha:

Philip K. Dick (kniha)

Alexa Davalos, Rupert Evans, Luke Kleintank, DJ Qualls, Rufus Sewell, Michael Rispoli, Carsten Nørgaard, Conor Leslie, Rick Worthy, Hank Harris, Ron Roggé (viac)

Recenzie používateľa Foltest k tomuto seriálu (45)

Muž z Vysokého zámku (2015)

Na Muži z vysokého zámku si především cením jeho extrémně zajímavého zasazení do alternativní historie a perfektní vykreslenosti tamního světa. To celému seriálu dodává autentičnost a atmosféričnost. Myslím, že čtyři série jsou na téma tak akorát. Všechny postavy jsou zdařile prokresleny a líbí se mi, že se v průběhu děje charakterově vyvíjí. Hlavním tahounem celého díla je jednoznačně John Smith, jenž je postavou nejzajímavější a je mu věnováno i njevíce prostoru. Kromě politiky a boje o přežití je do seriálu velmi zajímavě zapracován i prvek alternativních realit, což jistě muselo být velmi náročné, věřím ale, že se s tím filmaři popasovali úspěšně. Jsem nesmírně rád, že jsem Muže z vysokého zámku zhlédl protože mi připravil dlouhý čas kvalitní zábavy, jíž rozhodně nelituji a vřele jej doporučuji ke zhlédnutí. ()

Série 1 (2015) (S01)

Seriál se mi zatím moc líbí. Je plný napínavých momentů a skvěle se v něm pracuje s hudbou. Některé díly sice možná byly trochu utahanější, ale výsledný dojem to rozhodně nezkazilo, protože šlo o opravdové minimum. Závěr, kdy už děj konečně zabrousil do vysoké politiky, pak byl opravdu grandiózní. Především poslední epizoda je pak jistě klenotem celé série. Alternativní realita je popsána zajímavě a uvěřitelně. Taktéž se mi líbily různé politické a špionážní machinace. Za nejzajímavější dějovou linku série ale rozhodně považuju Smithův příběh v New Yorku. Ten bližší pohled do jeho rodiny a obecně do jeho života ho pro mě dělá jednou z hlavních postav celého seriálu. Nějakou hlubší ideu pak série získává skrze Wegenerovův příběh, který seriálu dodává patřičnou hloubku. Děj v odboji je pak mírně slabší. Protagonistka se ne vždy chová úplně rozumně a obecně mi celé to hnutí připadá dost amatérské. Tady by tvůrci mohli v 2. sérii trochu přitvrdit. Jednoznačně nejlepší momenty série jsou Smithova rodinná oslava a Wegenerovo setkání s rodinou. Napříště by pak tvůrci také mohli rozvést smysl těch filmů. Nevím, jestli jsem hloupý, ale nepochopil jsem to. Seriál tedy rozhodně doporučuji ke zhlédnutí. ()

Nový svět (2015) (S01E01)

Dobrá první epizoda s překvapivým závěrem. Zajímalo by mě, jak se celý příběh vyvine. Svět je originální a vidět, jak vy mohl svět vypadat, je zajímavé. ()

Úsvit (2015) (S01E02)

Zatím jsem se seriálem velmi spokojený. Líbilo se mi především nahlédnutí do osobního života nacistů. Taktéž celá část s dějem ve vězení byla napínavá a bavila mě. Její vyústění bylo uspokojující. ()

Ilustrovaná žena (2015) (S01E03)

Tahounem této epizody byl jednoznačně děj v Canon City. Po konci dílu jsem byl v silném nutkání si okamžitě pustit další epizodu. Zajímalo by mě, jestli se Frank nakonec odhodlá k pomstě. ()

Odhalení (2015) (S01E04)

S dílem jsem byl velmi spokojen. Asi nejvíce mě baví newyorská linka s obergruppenfuhrerem. Ta má zatím v sobě nejvíce z politického dramatu, na který jsem u tohoto seriálu čekal. Taky se hezky vyřešila zápletka v Canon City. Opravdu jsem velmi spokojený. ()

Nový normál (2015) (S01E05)

Opět povedená epizoda. Zde jednoznačně dominovalo dění s Baynesem a s jeho předávkou. Také by mě zajímalo, jak se bude vyvíjet Joeův příběh. ()

Tři opice (2015) (S01E06)

Další skvělý díl. Celá nacistická sešlost byla skvěle pojata, stejně tak vyúčtování pro Webenera. Jediné, co mě mrzelo, bylo, že jsem se trochu ztrácel v hledání té místnosti v Nipponu a nepoznal jsem, koho to tam vlastně na konci Juliana uviděla. ()

Pravda (2015) (S01E07)

Zatím asi nejslabší díl celé série. Byl takový utahaný a nic moc se v něm nedělo. Také moc nevidím, kam by se mohl nyní děj posouvat. ()

Konec světa (2015) (S01E08)

Všechny dějové linky byly povedené. Bar Jaluzy byl výborně ztvárněný. Líbí se mi, že je značná část věnována i Smithovi. ()

Laskavost (2015) (S01E09)

Tak to s tím filmem jsem moc nepochopil. Jsem rád, že se do seriálu díky Heydrichovi konečně dostává vysoká politika. ()

Cesta ven (2015) (S01E10)

Skvělá epizoda, kde nám tvůrci konečně ukázali Hitlera. Díl je plný osudových rozhodnutí, navíc politické šarády tentokrát opravdu vedou až do těch největších pater politiky. Díl si čtyři hvězdy ale zaslouží za skvělé monology Wegenera a Kida, kdy především Wegenerovo setkání s rodinou bylo skvostné. Jako zakončení série díl funguje perfektně. ()

Série 2 (2016) (S02)

Tato série byla poněkud povedenější než série předchozí. První půlka byla sice pomalejší, ale respektuji to, protože aspoň díky tomu mohla být nachystána půda pro perfektní závěrečné tři díly, po kterých jsem konečně trochu pochopil, jak fungují ty filmy. Ze Smithe se prakticky stala hlavní postava, divák jeho chování asi nejvíce chápe a rozumí mu, protože ze všech charakterů je nejdůkladněji prokreslen. I ostatním postavám byl ale věnován dostatek prostoru, což se mi líbí. Od první série navíc všichni vystřídali prostředí a jde sledovat, jak se každá postava poměrně smysluplně vyvíjí. Asi nejslabší dějovou linkou byl Joe v Berlíně, kde se nakonec odehrály velké věci, to ale nijak neospravedlňuje Joeovo neustálé brečení, že je z Lebensbornu. Berlínský děj nijak nezachránila ani Joeova nová kamarádka, protože tvůrci na vybudování jejich vztahu neměli příliš času a ten kvůli tomu působí tak uměle, až si myslím, že v budoucnu se ukáží právé důvody, proč ta dívka Joeovi tak nadbíhá. Odboj taktéž konečně ukázal, že je tam i na více věcí, než jen na pašování filmů. Stejně tak mě bavil detailnější pohled do života prominentních nacistů, především Smithovy rodiny, což pomohlo nejvíce samotné Smithově postavě. Jako nejlepší ale jednoznačně hodnotím závěr série. Poslední díl byl takřka božský. V každém díle se vyskytoval nějaký skvělý moment, například vystřílení jakuzy, a pod., v posledním díle se to ale vše pospojovalo a vznikl skvost. Všem doporučuji a už se těším na další sérii. ()

The Tiger's Cave (2016) (S02E01)

Druhá série se pořádně rozjela. Intro dílu bylo naprosto geniální. Stále moc nechápu ten děj okolo filmů, ale doufám, že se to vyjasní. Joe se konečně vyprofiloval, těším se, kam nás jeho příběh zavane. Škoda jen, že odboj se stále chová trošku iracionálně. Celou dobu se tam všichni řídí rozkazy a najednou by je porušovali? Díl byl ale každopádně dobrý. ()

The Road Less Traveled (2016) (S02E02)

Skvělá epizoda, kterou na čtyři hvězdy vytáhl konec. Ta závěrečná scéna byla úžasná. Ta hudba, kamera, naprostý skvost. Stejně tak se mi moc líbí ty prostřihy, například když Juliana psala dopis. 2. série si opravdu zatím drží tu nejvyšší úroveň. ()

Travelers (2016) (S02E03)

Opět vynikající epizoda. Velmi se mi líbí ten vývoj hlavních postav, které se v průběhu děje někam posunují. Jsem rád, že se konečně přetrhl vztah Juliany a Franka. Aspoň tak do konce série by mě potěšilo, kdyby šli každý vlastní cestou. Smith byl, jako obvykle, výborný. Scéna u jezera byla zvládnutá perfektně. Když ten jeho syn začal mluvit o té dívce, jež se mu líbí, a pak ten prostřih na Smithův obličej, když už byl rozhodlý. Zajímaloby mě, jaké to pro něj bude mít následky. Zaujala mě také nová ženská postava, která se objevila v Berlíně. Doufám, že její příběh bude ještě nějak rozvinut. Už se těším na další díl. ()

Escalation (2016) (S02E04)

Seriál si drží svou vysokou úroveň. Frankův vztah s Japonkou byl na můj vkus trochu moc rychlý. Tvůrci ho mohli zkusit budovat déle. Všechny dějové linie jsou zajímavé a obecně je zatím tato série lepší než předešlá. Akorát moc nechápu to Tagomiho mizení. Snad to bude vysvětleno. ()

Duck and Cover (2016) (S02E05)

Opětovně dobrý díl. Možná jen Joe se chová až trochu moc impulzivně. Líbí se mi, že odboj konečně dostává trochu více prostoru. Ty Tagomiho alternativní reality se mi ale zdají obskurní. ()

Kintsugi (2016) (S02E06)

Tentokrát jsem cítil mírný úpadek v ději, který úplně opomíjel Franka. Obecně se nic důležitého nestalo a epizoda nebyla nijak zlvášť napínavá. Tagomiho sekvence mě nudí. Doufám, že se už brzy vrátí zpět, stejně tak mě moc nezaujaly Joeovy LSD zážitky. Především v Berlíně by se už děj mohl trochu pohnout dopředu. Také nechápu, proč je Joe tak strašně rozhozený z toho lebensbornu. ()

Land O' Smiles (2016) (S02E07)

Povedený díl, který se drží sandardu. Už se těším, že se to v dalších dílech konečně rozjede. ()

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse