Public Image Limited - Rise

Krátkometrážny / Hudobný
Veľká Británia, 1986, 5 min

John Lydon

MM_Ramone

Public Image Limited (P.I.L.) je hudobná skupina, ktorú založil John Lydon po rozpade legendárnej anglickej punkovej kapely Sex Pistols. Lydon bol u Pistols spevákom. Pôsobil tam pod pseudonymom Johnny Rotten. Vtedy zažil svoj vrchol, svojich pätnásť minút slávy. Sex Pistols sa stali ikonou rebelantskej hudby a Rottena a jeho spoluhráčov spoznal celý svet. Keď Sex Pistols zanikol pokračoval vo svojej hudobnej kariére pod značkou P.I.L. Dal dohromady muzikantov, zložil zopár piesní, napísal ku nim texty a začal nanovo. Lenže ono to už ani zďaleka nemá takú charizmu a gule ako Sex Pistols. Už to nie je ten mladý bláznivý Johnny Rotten. Za mikrofónom v P.I.L. vidím len zostarnutého, unaveného, umierneného Johna Lydona. Škoda. *** ()

Radko

Priemyselné chudobné predmestie, babky prášia koberce, potom sú tu vyvesené, čerstvo dopraté biele plachty. Pomedzi ne a skupiny starších mužov, z ktorých jedna drží hudobné nástroje sa pohybuje spevák Johny Rotten/John Lydon. S protest songom, podporujúcim proti-rasistické hnutie vtedajšieho uväzneného juhoafrického politického aktivistu Nelsona Mandelu (vo väzení bol až do roku 1990) a zároveň upozorňujúcim na násilné metódy mučenia zo strany severoírskej Kráľovskej ulsterskej polície. Tej polície, ktorá bola v roku 1983 označená za najnebezpečnejšiu policajnú jednotku na svete. Text samotný tieto témy sprostredkúva len voľne, vysvetlenie nemu dodal v rozhovoroch sám spevák. Nič to nemení na tom, že ide o jednu z najúspešnejších piesní kapely Public Image Limited, a podľa mňa aj o jednu z ich najlepších. ()