9. apríla 1940 Nemecko prepadlo Dánsko. Obranu krajiny zabezpečovali iba malé a rozptýlené jednotky pohraničnej stráže a prvky divízie Jutland, ktoré sa nedozvedeli o kapitulácii Dánska. 4. rota na poloostrove Jutsko bránila svoju krajinu proti ohromnej presile, veď na tomto smere útočila nemecká 170. pešia divízia generálmajora Wittea. 2. cykločata pod velením podporučíka Sanda a 2. motočata seržanta Bundgaardepa neudržala obranu v oblasti Krusaa, ani mesto Lundtoftebjerg, a nakoniec pri obrane mesta Haderslev obe kapitulovali. Až vtedy sa dozvedeli, že Dánsko sa vzdalo dávno pred nimi. (Volodimir2)

Malarkey

Poctivě odvyprávěné vojenské drama z druhé světové války, které je opět z trošku jiného pohledu. Pro změnu z pohledu dánského vojáka. Například zjistíte, že pěchota nebyla podpořena tankovou divizí, ale zase se naučila za půl minuty vyměnit duši na jízdním kole. To se pak člověk nemůže divit, že Němci Evropu na začátku války přeřízli Blitzkriegem tak snadno, jako tupý nůž půl hodiny ležící máslo na sluníčku. To se totiž doslova nabízelo. Tento film kromě tohoto zjištění také nabízí solidní porci dánské hrdosti, která se promítne i do závěrečné scény. Nic nového pod sluncem, ale dokazuje, že i evropská kinematografie dokáže natočit dobrý válečný film. ()

Radek99

Malý komorní film o jedné zvláštní válce. Četa dánských cyklistických amatérů proti německé pancéřové divizi. Ale Dánové přesto bojovali, narozdíl od Čechů v roce 1939, i když jejich armáda byla proti té československé nepatrná a špatně vyzbrojená, o absenci příhraničního pevnostního systému nemluvě. Mohou teď o tom narozdíl od nás alespoň točit filmy, protože jet na kole proti obrněnému tanku je hrdinství...nám tenhle pocit prezident Beneš upřel... Svým charakterem spíše televizní snímek patrně nijak neoslní, ani svou výpravou, ani uměleckým provedením, přesto stojí za zhlédnutí, už jen proto, aby si člověk uvědomil úspěch německého ,,Blietzkriegu" - Evropa nechala Němce celá 30. léta nekontrolovaně zbrojit a militarizované Německo vyhrávalo zpočátku všechny své bitvy drtivou technickou převahou...zatímco Evropa se utápěla v politice appeasementu...nepřipomíná to náhodou dnešek? ()

misterz

Menšia komorná dráma o jednom márnom boji a zbytočne stratených životoch. Bolo tragikomické pozerať sa, ako tí chudáci išli na bojisko (ak sa to tak dá nazvať) na bicykloch a so 40 nábojmi vo vrecku. No plní odhodlania, smutné a hlavne zbytočné. Opäť zaujal najmä Pilou Asbæk, ktorý film ťahá trochu hore. Lepší priemer. 65/100 ()

Enšpígl

Musím říci, žetohle byl můj první čistokrevný dánský válečňák a ani jsem netušil, že Dánové na tom byli s armádou tak špatně, mnohem hůř než my. Bylo to flustrující vidět drtící vítězství Němců. Ve filmu se moc nebojuje, spíše krátká přestřelka a ústup, ovšem i díky velmi zdrařílému soundtracku vše působí hodně tísnivě a věrohodně. ()

classic

Dánska armáda bola oveľa horšie pripravená, aj vybavená na prípadnú nemeckú inváziu, ako poľská, pretože za veľmi krátky čas kapitulovali nacistickému Nemecku, ktoré systematicky dobíjalo celú Európu, severní susedia, Nóri, pre zmenu nádherne a vo veľkom kolaborovali s úhlavným nepriateľom Spojencov, s vražednými Nemcami ! ( Dá sa povedať, alebo lepšie povedané : definovať, že po štátnom prevrate prišiel hitlerovec Vidkun Quisling... ) Je vôbec obdivuhodné, že hŕstka dánskej cyklistickej čaty, s podporučíkom Sandom, do posledných chvíľ odolávali velikánskej PRESILE, ktorá ich bez akýchkoľvek problémov, mohla rozmetať na samé franforce, len by stačilo do slova a do písmena - lusknúť prstami ! Síce mali ešte, akú - takú PODPORU, inej čaty, ktorá jazdila na motorkách, ale aj to im bolo prd platné, aby obstáli v KRSTE ohňom, v nepríjemnej, tvrdej skúške, ktorá sa mohla ľahko stať, ako osudná ! Vlastne, čo je na tom všetkom bizarné, je to, že ich vláda, pred pár hodinami - KAPITULOVALA, oni o tom nemali, ani náznak tušenia, a tak bojovali i napriek tomu, že to bolo v podstate zbytočné ! Priznám sa, že v poslednom čase som si veľmi obľúbil DÁNSKY, podotýkam k tomu - VOJNOVÝ FILM, kde práve tento, je malý - veľký, ojedinelý, strhujúci, autentický, skrátka bravúrny ! Veľmi chválim, po prvé : samotnú atmosféru, výpravu, dobu. Po druhé : réžiu. Po tretie : Scenár. Po štvrté : Kameru. Po piate : OBSADENIE, ktoré je naprosto bezchybné ! Hlavná úloha : Pilou Asbæk, ktorý je mimoriadny, už od úplne prvého záberu z idúceho auta ! Pozor, je tu taktiež bráško slávneho Mikkelsena, presne konkretizované, ako Lars, to je ten starší. Vynikajúci snímok ! ()

• Při invazi do Dánska využila německá armáda k historicky prvnímu útoku také své výsadkáře (Fallschirmjäger). (stefji)
  • Nemecká technika použitá vo filme: Sd.Kfz. 221, Sd.Kfz. 223, PzKpfw II., OT-810 úprava Sd.Kfz. 251 HAKL, 2x motocykel Zündapp KS-750. (Johnny.ARN)