Quatermassův experiment

(neoficiálny názov)
  • Veľká Británia The Quatermass Xperiment (viac)

Na Zemi nouzově přistane raketa, ve které přežil jediný člen posádky. Z vesmíru si ale přivezl něco děsivého. (Netflix)

kaylin

Krásné a milé překvapení tenhle snímek, od kterého jsem moc nečekal, ale který mi zase ukázal, že studio Hammer prostě má na svém kontě perly, které stojí za to vidět a které si užijete, protože jsou prostě dobře natočené a je jedno, jaký je to rok. Tady před sebou máte parádní béčko, které má výborné hororové scény. ()

darkrobyk

Klasické sci-fi z padesátých let. Místo tří kosmonautů vyslaných na oběžnou dráhu se vrátí pouze jeden. Po setkání s mimozemským organismem se stává přenašečem. Zemi hrozí, že bude napadena mimozemskými organismy, které lidstvo vyhubí (pohltí). Mix Věci a Blobu funguje i po letech, škoda, že tvůrci nevsadili na preciznější speciální efekty. Přeci jen do té doby se ve filmu již objevilo ledacos... ()

Goldbeater

Na jedné straně poměrně naivní podívaná - z vesmírné mise se vrátí jediný přeživší kosmonaut napaden kdoví čím, ale není vzat do karantény ani kdovíjak hlídán, všichni se všeho dotýkají holou rukou bez rukavic a nezdá se, že by si uvědomovali nějakou hrozbu. Na straně druhé snímek nabízí poměrně realistickou a nepříjemnou proměnu jedné z postav v jakéhosi vesmírného slimáka, což na dobu vzniku filmu působí poměrně nevídaně. Technická stránka bez výtek. Val Guest dokáže film ukočírovat do takové míry, že i přes chvilkovou naivitu The Quatermass Xperiment nepůsobí hloupě. Rozhodně jde o jeden z pamětnějších zářezů Hammer Films. ()

Oktavianus

Hammer. A sakra dobrý. Film, který naštěstí zachránil toto studio před krachem a dostal se (a uspěl) i na americký trh, je vynikající esencí strachu, napětí, dějových zvratů a výborných hereckých výkonů. Film skutečně lze rozdělit na dvě poloviny: první se nese spíš v napětí "co se na té kosmické lodi vlastně stalo?", kdy sledujeme pátrání hlavních postav po odpovědích; druhá půle - od útěku "přeživšího" astronauta z nemocnice - se zvolna mění v zábavné monster movie a pátrání hrdinů po člověku a pak po příšeře. Obě části stojí za to, protože se drží osvědčených postupů: mírně bizarní kulisy, důsledné udržování napětí, tajemství, které se odhaluje jen postupně... K tomu připočtěte několik zajímavých filmařských postupů a "monster movie zvratů, který jsem si tak nějak tajně přál, protože dal filmu nový náboj. Herecky všemu samozřejmě vévodí Brian Donlevy jako sebevědomý, inteligentní a krapet arogantní profesor Quatermass, ale dobře jsou zahrány i ty menší role - včetně produkčního přenosového vozu BBC v závěrečné pasáži u Westminsterského opatství, kterého si střihl Gordon Jackson aka šéf Profesionálů Cowley. Nečekaný, ale o to lepší zážitek. ()

monolog

Tenhle SF horror skutečně není jako ostatní z padesátých let. Přišlo mi, že to vůbec není béčko, ať už prostředím, kvalitou nebo hereckými výkony. Oproti většině ostatních SF z této doby, tady měli tvůrci o čem točit. Nejsou tam žádný hluchý místa, kde by se nic nedělo. Příběh je spíše o lidech, než o nějaké příšeře z kosmu. Atmosféra je sakra hutná, přirovnání k Vetřelcovi sedí. Možná je to britským pohledem na věc, nebo že tento snímek je z produkce BBC, ale obstál by i dnešním podobným snímkům (pokud by se samozřejmě vylepšila ta potvora). Ale tou gradací napětí (potvora zabije prvního člověka až v polovině snímku), tím, že vlastně vůbec nevíme, co se stalo nebo co se bude dít, tím to převyšuje většinu tehdejších i dnešních filmů. Bohužel je t neprávem zapomenutý skutečný klenot SF Horroru. ()