Během stavebních prací je dělníky nalezena část lebky, jejíž možné stáří odhadne paleontolog Dr. Matthew Roney až na 5 miliónů let. Po dalším hledání jsou nalezeny jiné části ostatků a následná rekonstrukce vyjeví podobu vzrůstem menší, lidem podobného tvora. Další z nálezů již ovšem tak radostný není, je odkryta část předmětu, který připomíná bombu z druhé světové války, a tak Dr. Matthew Roney požádá o pomoc svého přítele, profesora Bernarda Quatermasse. Ten, zaměstnán v British Experimental Rocket Group, se v té době nepohodne se svými kolegy a tak společně s kolonelem Jamesem Breenem, který je mu přidělen jako nový spolupracovník, rád pomůže s odkrýváním údajné bomby. Testy ukáží, že neznámý objekt je vyroben z materiálu, který lidstvo nezná, je radioaktivní a pravděpodobně leží v zemi podobně dlouho jako okolo nalezené ostatky. Když je objekt odkryt, zjistí vědci, že je skoro celý prázdný, jen na jedné z vnitřních stěn má vyrytý starodávný znak. Při zkoumání vnitřku dojde k zvláštní nehodě, po níž jeden z pomáhajících vojáků tvrdí, že viděl stěnou projít divné stvoření. Celá záhada je umocněna po výslechu starousedlíků, podle nichž zde v domech docházelo od pradávna ke zjevování duchů. 6-ti dílný seriál z produkce BBC. (pepua)

javlapippi

Profesor Bernard Quatermass je britský sci-fi hrdina, zodpovedný za vesmírny program a boj s mimozemskými hrozbami vo viacerých seriáloch, filmoch a ich remakoch natočených v rozpätí rokov 1953-2005. Tento seriál bolo moje prvé stretnutie s ním a musím konštatovať, že si získal moje sympatie. Nejedná sa o hrdinu akčného, ale o rozvážneho vedca, ktorý nie je nadšený, keď je jeho výskumné oddelenie Rocket Group presunuté pod správu armády. V šiestich epizódach preskúmava fosílno-bombovo-mimozemské nálezisko s pomocou archeológov aj vojska a postupne odhaľujú starodávne hrozby, ktorých závažnosť je zúčastnenými rôzne vykladaná, no ktoré sa v závere napriek bagatelizovaniu neveriacich Tomášov realizujú. Hodne sa tu konverzuje, ale nechýbajú ani akčné scény, triky sú na dobu vzniku a televízny rozpočet celkom slušné, ale čo celý seriál drží pokope je skvelá atmosféra napätia a mysterióznosti. Viac v komentároch k jednotlivým častiam. ()

Oktavianus

Jakkoli jsem každému ze tří seriálů o profesorovi Bernardu Quatermassovi dal tři hvězdy, tento je z nich určitě nejlepší. Filmům od Hammeru se rovnat skutečně nemohou (hlavně neskutečně nevýraznými herci, Brian Donlevy je holt Brian Donlevy), ale tento šestidílný seriál má švih, solidní akci, atmosféru i relativní napětí a pěkné potvůrky. A zábavné předěly mezi jednotlivými epizodami. Přesto to (v mých očích) strašně sráží fakt, že jde "jen" o televizi, chopit se tématu někdo s daleko větším rozpočtem, jsem si jist, že by prostříhal některé nezáživné scény a nenechal kulisy tak okaté. ()

majo25

Neviem, do akej miery miniseriál naväzuje na predchádzajúce 2 seriály, ktoré som nemal možnosť zhliadnuť, každopádne dokáže namotať svojou originálnou sci-fi-hororovu zápletkou. Veľmi som si pochvaľoval hlavne výbornú atmosféru, poctivé spracovanie a civilné hranie hercov s uveriteľným chovaním postáv. Príbeh postupne prinášal nové a nové odhalenia, ktoré ma ešte viac namotávali. Akurát od záveru som očakával niečo iné, viac spojené s dávnou históriou pozemšťanov, než prvoplánové nebezpečenstvo, ktoré sa naviac veľmi rýchlo a veľmi jednoducho zažehnalo. Na rok vzniku ale výnimočný seriál. ()