Najděte mi hrdinu

• USA Show Me a Hero
všetky plagáty
USA, 2015, 5 h 45 min (Minutáž: 53–69 min)

Réžia:

Paul Haggis

Kamera:

Andrij Parekh

Hudba:

Nathan Larson

Oscar Isaac, Catherine Keener, Jim Belushi, Stephen Gevedon, Hilary Mann, Christian Keiber, John Bianco, Paul Borghese, Craig DiFrancia, J. Mallory McCree (viac)

Nick Wasicsko se stal starostou v roce 1987, kdy městem Yonkers zmítala krize. Příkaz, jenž mu nařizoval vystavět nízkorozpočtové byty v bílých středostavovských čtvrtích, rozpoutal ve městě "válku" poháněnou rasismem, vraždami a politikou. Nick Wasicsko (Oscar Isaac), mladý starosta středně velkého města Yonkers ve státě New York, se potýká s federálním soudním příkazem, který mu nařizuje vystavět malý počet nízkorozpočtových bytových jednotek v bílých čtvrtích. Starostovo úsilí příkazu vyhovět však znesváří celé město, totálně paralyzuje místní správu a nakonec zničí i samotného starostu a jeho politickou budoucnost. Catherine Keenerová se představí v roli Mary Dormanové, majitelky domu ve východní části Yonkers, která během bitvy o umístění výstavby sociálního bydlení dospěje k pozoruhodnému objevu. Šestidílná minisérie Najděte mi hrdinu od scenáristy Davida Simona (seriály Treme a The Wire - Špína Baltimoru) a režiséra Paula Haggise (oscarové drama Crash), inspirovaná stejnojmennou faktografickou knihou spisovatelky Lisy Belkinové, zkoumá pojmy jako domov, rasa a společenství prostřednictvím životů zvolených představitelů, úředníků, aktivistů i prostých obyvatel města. (HBO Europe)

mac000

Režisérem Haggisem důmyslně vystavěná mozaika lidských příběhů a osudů obyvatel města Yonkers, jejichž ústředním "hrdinou" je starosta J.Wasicsko, marně bojující za právo a sociální spravedlnost. Kromě zasvěceného pohledu do zákulisí americké lokální politiky film ukazuje bezútěšnou situaci člověka, stojícího "sám proti všem" a nakonec tuto roli neunese... ()

teba

Výborný, výborný, výborný. Politický svinstvo v kostce. Nevim, jestli je to těma blížícíma se volbama, ale tohle je neskutečně výstižnej příběh. ()

iz67

Civilní, až dokumentárně pojatý seriál (aniž bych tvrdil, že to má konrétní reálnou předlohu)l. Je to smutné až depresivní pokoukání, o tom, jak ti co konají dobře (i když za začátku proti své vúli!) nedopadají dobře. Anebo vlastně to smutné není, protože vedle osobní tragedie (člověka, který si za to, jak vnímá své "neúspěchy" může sám), je tam ten nudný vývoj krok za krokem k lepšímu, který by bez mnoha malých podpor od mnoha lidí nebyl možný. ()

DonBraso

Vlastně ani nevím,proč mě to tak úplně neodrovnalo tahle série.David Simon byl prostě The Wire a zde místo drog,je to o černých a bílích a jedné výstavbě.Sice tohle téma je stále aktuální,tak ikdyž byl Oscar Isaac výborný i v dabingu dvě epizody co jsem se díval,tak naprosto jsem se bohužel trochu ztrácel.Někdy zbytečně chtělo být sděleno moct a někdy vůbec.Nejhorší bylo,že kromě starosty Nicka Wasicska,mě ostatní vůbec nezajímala.Bylo to hodně suchý ostatní charaktery,ikdyž chápu realisticky až do dna.Přesto občas i závěry seriálu takové neslané nemastné,měl jsem docela sílu se po třetím díle i vrátit a dokoukat to,což je hrozná škoda.Ještě nejhorší,když The Wire je můj nejlepší seriál,tak ikdyž jsem dostal zajímavé téma,tak úplně mě moc nevtáhlo.70% ()

Sakulnikov

HBO se ukázalo velmi zajímavý příběh, ale sestříhaný tak, že jsem ztratil po zhruba 3 epizodě touha dívat se dál. Dokoukal jsem, udělal jsem dobře, ale ... Možná mi to jen nesedlo. ()

Luckyboy

Je to dobré, ale není to soudržné. Mezi díly, potažmo myšlenkovým vývojem (a zvraty) chybí často pojivo. Něco se dá samozřejmě interpretovat tak, že zmatený a neúplný děj má reflektovat zmatenost a nastupující nevyrovnanost hlavního hrdiny, ale nejen ve vývoji hlavní postavy jsou díry. Vedlejší role reprezentující ve většině nájemníky státního bydlení jsou útržkovité, a divák se musí dost složitě orientovat v ději, kterému často ještě ke všemu chybí časové určení. Malé děti tak buď stárnou příliš rychle, anebo se v dějové linii hlavního hrdiny nereflektuje uběhnutý čas. Jestli je v bílých místech ve vývoji postav na vinně snaha o co největší věrnost s reálnými událostmi v kombinaci s chybějícími informace o konkrétním osobách, anebo jenom roztěkanost autorského týmu se nedá říct. Je to ale škoda, jinak bych se Show Me a Hero mohlo zařadit k seriálovým skvostům. Příběh je to silný a nosný, v dnešní době navíc obzvláště aktuální. ()

rashaverak

Pohadka pro marxisty. Extremne neobjektivni a jednostranne, multikulti agitka. Bylo by skvele kdyby to tak fungovalo, ale bohuzel realita je jina. Zde jsou vsichni odpurci vykresleni jako populiste nebo hlupaci zatimco podporovatele jako ti rozumni, dokonce hrdinni. Nakonec vsech 200 jednotek obydlenymi cernochy z ghetta bez problemu funguje a nejsou  s nimi zadne problemy. To vis ze jo a ja seru zmrzlinu. ()

kamigava13

Nejříve mě od této minisérie odrazovala hlavně ta politika, ale postupem času jsem do této zdánlivě triviální aféry pronikl a prožíval úhel pohledu každého jedince v ní. Nebýt Winony Ryder, mé milované herečky, býval bych to vůbec neviděl. Mohla zde dostat akorát větší prostor. Paul Haggis je ale dobrý režisér, který mě také přesvědčil o své kvalitě filmy Crash a Tři dny ke svobodě. Ty hodnotím ale o hvězdu výš. Měl jsem chuť dát jen dvě hvězdy kvůli té odporné politice, ale poslední dvě epizody to zachránili na tři. Konec mě docela šokoval a velmi dojal zároveň. Rád jsem se nakonec prošel v botách života Nicka Wasicska. Oscar odvedl slušný výkon. ()

zpek

Pokojne to mohlo započať až od tretej časti. Každopádne, David Simon ostáva verný svojej misii priblížiť mnohé sociologické aspekty života v spoločnosti, tentoraz cez skutočný príbeh tragického osudu jedného starostu. Ozaj, predstaviť si problematiku sociálnej a rasovej segregácie a integrácie stvárnenú v The Wire - padáme omámení blahom k zemi. Avšak tu sa jedná o reálnu udalosť, postavy, a teda máme dočinenia s oveľa menej prešpekulovanými osudmi a bláznivým svetom, zato však autentickejším. Nieže by The Wire nebolo autentické až až. ()

w.w.

Písalo sa tu, že to je nejaké neoficiálne pokračovanie The Wire tak som pozrel 4 časti a skoro zdochol od nudy, tie 2 už dám, ale nechápem to vysoké hodnotenie. Tej politiky je tam príliš, jediné čo by som pochválil je hudba. ()

KcarlosK

Neskutečná nuda prakticky o ničem. Wasicsko byl prostě sebestředný magor, který chtěl jenom nějaké křeslo. Stačil by film o délce 90 minut. ()

EBBE

Téma sledováno v průběhu let z různých perspektiv.  Zajímavý civilně pojatý příběh. První půlka za mne silnější, v druhé půlce to zvedl závěr.  Příběh o dobrých rozhodnutí z donucení, příběh o velkém egu mnohých, příběh o touze změnit svůj život. O politice nám tato minisérie, řekne mnohé. V české perspektivě k tomu máme možná blíže, než bychom čekali. ()

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (viac)