Já, Mattoni

• angličtina I, Mattoni (festivalový názov)
Česko, 2016, 11 h 52 min (Minutáž: 56–84 min)

Réžia:

Marek Najbrt

Predloha:

Petr Zikmund (kniha)

Scenár:

Petr Zikmund

David Švehlík, Alois Švehlík, Jáchym Novotný, Ondřej Malý, Vojtěch Dyk, Tatiana Dyková, Taťjana Medvecká, Vladimír Javorský, Jana Plodková, Aňa Geislerová (viac)

Polovina devatenáctého století je obdobím revolucí. V rakouském císařství bylo zrušeno poddanství, Darwin dokončil knihu O původu druhů a v Plzni vynalezli plzeňské pivo. Česko se pomalu vyvíjí v průmyslově nejvyspělejší část monarchie. A vedle cukrovarnictví či železáren se v jeho západním křídle, v Karlovarském kraji, začíná rozvíjet další, méně nápadné podnikání. Jeho strůjcem se stává Heinrich Mattoni, zdatný byznysmen, který je ochotný dosahovat svých cílů i za cenu fatálních selhání v osobním životě.

Výpravný seriál Já, Mattoni zasahuje dlouhý časový úsek, od první poloviny 19. století až do roku 1910, a odehrává se na kolonádách i v nevěstincích Karlových Varů, v Schönbrunnu – vídeňské rezidenci rakouských císařů, v ulicích tehdejší Prahy i New Yorku. Na pozadí podnikatelských úspěchů a soukromých pochybení Heinricha Mattoniho sledujeme proměnu tehdejší společnosti a jejích možností. Motorem seriálu je celoživotní boj dvou silných individualit, Mattoniho a jeho ženy Míny. Boj vrcholící tím, že starý Matttoni, nemocný a v horečkách, ztrácí vládu nad svým impériem ve prospěch své energické, mocichtivé ženy. Stařec, obklopený vyčkávající rodinou, bojuje. A nachází překvapivou zbraň – pravdu o svém životě, která je pro jeho nejbližší, ale i pro celou tehdejší společnost, hříšně nepřijatelná. (Česká televize)

Recenzie používateľa Eleanor05 k tomuto seriálu (2)

Já, Mattoni (2016)

Vydržela jsem šest dílů, dál se to skutečně nedá. Zatímco Rapl se každým dílem zlepšuje, tato pitomost se s každým dílem stává nesnesitelnější. Je až neuvěřitelné, jak hloupý, dějově prázdný seriál může ČT prezentovat pomalu jako událost roku a dávat ji v pátek v hlavním vysílacím čase. Odfláknuté po všech stránkách. Scénář působí jako směsice povídky nějaké předpubertální dívenky (včetně nepřirozených klišé dialogů a uměle vyhrocených vztahů) a nudných výjevů z kanceláře. Postavy jsou naprosto ploché, hudba je příšerná, někdy i strašně nepříjemná na poslech. Dále kostýmy vypadají jako z levných látek vypůjčených z Barrandova, které tam zbyly po nějakém dobovém filmu. Mattoni samotný je v seriálu vylíčen jako stupidně egocentrický samolibý člověk schopný naprosto všeho, takže ho za krátko nenávidíte a ani ostatní postavy nejsou příliš sympatické, lépe řečeno jsou vám tak nějak ukradené. Herecké výkony jsou nijaké. Fakt nevím, proč jsem tomu ještě nedala odpad. ()

Láska a intriky (2016) (E01)

Nejdražší český seriál všech dob, jak se na nás hrně ze všech médií, je totiž nudná kostýmní telenovela o tom, kolik měl Mattoni ženských. Podprůměrný scénář, naprosto ploché postavy bez vlastností, příšerná, nehodící se hudba, příliš dlouhé, nudné scény (polovina prvního dílu byla například o tom, jak mladý Mattoni šmíruje služku ze střechy domu). Dále kostýmy vypadají jako z levných látek vypůjčených z Barrandova, které tam zbyly po nějakém dobovém filmu, a celé to vůbec kvůli svému diletanství působí jako steampunková nedělní pohádka za 3,50 Kč, tedy mimo fakt, že se značná část stopáže odehrává v postelích žen se kterými měl Mattoni poměr. Ty velké peníze se teda měly radši dát na Rapla, kterého ČT sice vysílá "jenom" v pondělí, ale je to po všech filmových stránkách naprosto jiná liga, než Já, Mattoni. Pokud se to bude i nadále odebírat cestou nechvalně proslulé První republiky, nemám nejmenší motivaci se na to dívat. PS: Po tom, co jsem se navíc ze seriálu dozvěděla, že už tak namyšlený, krajně nesympatický Mattoni chtěl kvůli získání moci nechat zabít nevinného člověka a jeho žena byla, v mládí naivní kravka, a ve stáří zahořklá, zlá bába, mám pocit, že už si asi hodně dlouho nedám žádnou Mattonku. :D ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý