Začíná dvacáté století. Rakouská monarchie pomalu směřuje ke svému zániku a vládní rada von Mattoni, světoznámý podnikatel v minerální vodě, prožívá své stáří. Není lehké, ctižádostivá manželka ho totiž podvodem připravila o vedení firmy a on stojí před otázkou, jak se bránit. Nalezne překvapivé řešení, bude psát své paměti, ale ne tak, jak pokrytecká doba vyžaduje, ale doopravdy, pravdivě, padni komu padni. Paměti jako zbraň proti pokrytecké manželce, která se bojí společenského skandálu. Není to pro něj snadný úkol, není mužem slov, ale činů. A činy, skryté v jeho paměti, ožívají – samozřejmě tak, jak je vidí on sám. Možná jsou víc legendou, než skutečností, ale to mu nevadí, jsou jeho. Začíná dobou svého mládí, dobou sladkou i těžkou. Časy, poznamenané verši lorda Byrona, ale i utrpením panice. Mládí znamená i první, nezapomenutelnou lásku, která ho poznamená na celý život. Ale chlapec vyspívá v muže a po deseti letech se Mattoni mění v muže, před nímž leží svět. Ženy mu lehce podléhají, on sám je lehce dobývá, ale ve svém nitru spokojený není. Jeho sny mají daleko k realitě bezvýznamného radničního podúředníka, kterého ovládají jiní. Přijde však chvíle, která jeho život zásadně změní. Karlovy Vary navštíví důležitý muž, osobní lékař samotné císařovny dr. Löschner, aby mladému muži, který ho zaujme svým odhodláním, ukázal cestu vpřed. Mattoni se rozhoduje vstoupit do obchodu s Karlovarskou minerální vodou a dobýt s ní svět. Ale to je budoucnost, nejdříve je třeba dobýt Karlovy Vary. (Česká televize)

Eleanor05

Nejdražší český seriál všech dob, jak se na nás hrně ze všech médií, je totiž nudná kostýmní telenovela o tom, kolik měl Mattoni ženských. Podprůměrný scénář, naprosto ploché postavy bez vlastností, příšerná, nehodící se hudba, příliš dlouhé, nudné scény (polovina prvního dílu byla například o tom, jak mladý Mattoni šmíruje služku ze střechy domu). Dále kostýmy vypadají jako z levných látek vypůjčených z Barrandova, které tam zbyly po nějakém dobovém filmu, a celé to vůbec kvůli svému diletanství působí jako steampunková nedělní pohádka za 3,50 Kč, tedy mimo fakt, že se značná část stopáže odehrává v postelích žen se kterými měl Mattoni poměr. Ty velké peníze se teda měly radši dát na Rapla, kterého ČT sice vysílá "jenom" v pondělí, ale je to po všech filmových stránkách naprosto jiná liga, než Já, Mattoni. Pokud se to bude i nadále odebírat cestou nechvalně proslulé První republiky, nemám nejmenší motivaci se na to dívat. PS: Po tom, co jsem se navíc ze seriálu dozvěděla, že už tak namyšlený, krajně nesympatický Mattoni chtěl kvůli získání moci nechat zabít nevinného člověka a jeho žena byla, v mládí naivní kravka, a ve stáří zahořklá, zlá bába, mám pocit, že už si asi hodně dlouho nedám žádnou Mattonku. :D ()

MsUtahraptor

Je to český a hlavní hrdina není žádný Kája Mařík, tudíž za dvě/jedna/rovnou odpad... První díl mne zaujal. Kostýmy, zdánlivě zdvořilejší doba, lehký náčrt trojrozměrných postav (odpovídající rozsahu jednoho dílu) se starší Manželkou v čele. Nejsem příznivcem současné české (nejen) filmové tvorby- naopak- většinu "těch hovadin" nemůžu ani vystát, ale toto mne příjemně překvapilo v tom nejlepším smyslu slova. Napjatě očekávám pokračování zvědavá, zda tvůrci udrží nastavenou laťku a nezklamou. ()

lakart

Je to krásný pokus české televize o rekonstrukci historické události jedné slavné osoby. Nápad dobrý, snaha veliká, ale chtělo by to lepší dramaturgii a více se soustředit na děj jako takový. Lepší tempo by mu určitě prospělo, včetně lepší posloupnosti jednotlivých scén. Občas to nedává smysl, anebo je to příliš osekané. Samozřejmě dávám palec nahoru za odvahu se do něčeho takového pustit. 65% ()

troufalka

Bývá tu zvykem všechny historické filmy a seriály podrobit drtivé kritice, nejčastěji od těch, co o té dané době či osobnosti mnoho neví ... Já nehodnotím přesné provedení doby, ale film do té doby zasazený. Tak kritická jako kolegové nebudu. Dokonce vnímám i rozdíl mezi přírodní minerální vodou a uměle nasycenou H2O nazývanou lidově sodovka. :o) Příběh Mattoniho mě zajímá, první rozehrávka mi sedla, těším se na další díly. ()

Hedushka

Na seriál jsem se vážně těšila, ale bohužel: přišlo zklamání. Těšila jsem se na vyobrazení tehdejšího života a konvencí. Doufala jsem, že když se ČT s vylíčením doby sekla v První republice, tak si u Mattoniho dá záležet. Bohužel, nestalo se tak. Nepočítám-li starého Mattoniho a učitele na gymnáziu, tak se postavy chovají a mluví jako lidé, se kterými čekám každý den na městskou. U mluvení bych to nebrala jako extra velké mínus. Seriál je dělaný pro dnešní diváky a já neznám moc lidí, co by se dívali na pořad, kde se mluví tak jako v polovině 19. století…ale i tak, „vznešenější“ čeština by nezaškodila. Podobným případem je i hudební podkres, který na mě působí spíše rušivě a například úplně kazí (jinak skvělou) scénu, kdy starý Mattoni máchá mladému Mattonimu hlavu v blátě. Co mě ale rozsekalo, byl obraz Franze Josefa na úřadě. Scéna se měla odehrávat v roce 1856, tedy v době, kdy císaři bylo 26 let, ale na obraze vypadá už jako ten „Starej Procházka“, kterého známe z kapitoly „První světová válka“ v učebnicích dějepisu. To byl trošku renonc. Ale abych tady nevypisovala jenom negativa, když dávám 3 hvězdičky – tedy nadprůměr. Výprava je božská, kostýmy jsou nádherné a Javorský je borec. To se počítá a nutí mě to sledovat dál. ()

• Filmováno v Karlových Varech. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)