Bergwelten

Rakúsko, (2012–2024), 214 h 32 min (Minutáž: 45–90 min)

Reinhold Messner, Peter Habeler, Alexander Huber, Thomas Huber, dalajlama Tändzin, Miguel Herz-Kestranek, Luis Trenker (a.z.), Tom Dauer, Guy Cotter (viac)

Cyklus Bergwelten zobrazuje nejen krásné obrazy hor, ale také obrazy lidí, kteří v nich žijí, nebo jim přirostli k srdci. Nejen alpinisté nebo obyvatelé hor, ale také lidé z měst, kteří podlehli fascinaci horského světa: herci, hudebníci, malíři, spisovatelé a fotografové budou účastníky Horského světa. (sator)

Recenzie používateľa sator k tomuto seriálu (188)

Durch den Berg (2022) (E215)

Lyžařská túra velkolepými krasovými oblouky na Grand Ferrandu nedaleko Grenoblu dává třem Tyrolákům představu o lyžařské túře nikoli po vnější straně hory, ale skrz horu. Extrémní lyžaři brzy našli svůj cíl: ve Slovinsku vedou jeskyně "Poloska Jama" 500 metrů přes horu "Krn" na vrchol. Pro speleology je výstup do jeskyně hraniční prohlídkou - tím spíše pro mladé dobrodruhy z Rakouska, kteří nemají s rozsáhlými rozvětvenými jeskynními systémy žádné zkušenosti. ()

Winter in Österreichs Bergen – Unterwegs mit Philipp Schörghofer (2022) (E216)

Bývalý profesionální lyžař Philipp Schörghofer nás vezme na cestu rakouským horským světem v zimě. Horská dobrodružství z Vorarlberska přes Tyrolsko, Korutany, Štýrsko a Dolní Rakousko až k branám Vídně. Rakouské horské světy: Eldorádo pro všechny, kdo chtějí vyrazit vysoko a do hlubin. ()

Eine Seilschaft fürs Leben – Babsi Zangerl und Jacopo Larcher (2022) (E217)

Milostný příběh Babsi Zangerl a Jacopa Larchera je mimořádný. Ti dva patří ke světové špičce v lezení: jejich pracoviště je vertikála, jejich obývací pokoj dodávka.  Jak funguje milostný vztah v extrémních situacích? Bergwelten doprovází pár na velkolepých boulderingových trasách ve „Val di Mello“ a přes severní stěnu Eigeru. ()

Die Nordkette – Eine alpinurbane Gebirgskette (2022) (E218)

Pravděpodobně neexistuje Innsbrucker, jehož první pohled v časných ranních hodinách by nebyl z Nordkette. Když ranní slunce vybarví vrchol Hafelekar jemně oranžově a nedlouho poté se nad městem začne neodolatelně bíle lesknout mohutné pohoří, na tváři typického innsbruckého nadšence zimních sportů se rozlije úsměv. ()

Das große Wiesbachhorn (2022) (E219)

Lyžařský sjezd severozápadní stěnou čtvrté nejvyšší hory Rakouska, Großer Wiesbachhorn ve Vysokých Taurách: smělý plán nebo sebevražedná mise? Protože se hora změnila: teplé zimy proměnily kdysi zmrzlou „Bílou ženu“ v šedou skalní pyramidu, na mohutné historické stěně není ani v zimě téměř žádný sníh. Extrémní lyžaři Matthias Haunholder a Matthias Mayr tím nejsou ohromeni. Může projekt uspět? ()

Am Großglockner – Unterwegs mit Kalser Bergführern (2022) (E220)

Großglockner se s výškou 3 798 metrů tyčí nad všemi ostatními vrcholy v Rakousku. Je oblíbeným cílem horolezců a turistů daleko za hranicemi země. Horští vůdci Kalser Bergführern mají stále velký podíl na vzkvétajícím cestovním ruchu v regionu. Učí studenty, jak se správně chovat na hoře, přibližují svým hostům přírodu na nezapomenutelných horských túrách kolem Glockneru a vědí, co dělat, když jsou nervy na hraně. ()

Kurt Diemberger – Ein Lebensportrait zum 90. Geburtstag (2022) (E221)

„Je snazší stát se dobrým horolezcem než starým horolezcem,“ je o tom přesvědčen Kurt Diemberger – obojí se mu povedlo. Asi před 65 lety jako první vylezl na Broad Peak a o pár let později i na mocnou Dhaulágirí. Dnes je jediným žijícím prvolezcem dvou osmitisícovek. Narodil se ve Villachu 16. března 1932 a patří ke generaci alpských průkopníků, kteří se tehdy vydávali do neznáma. Nejenže poprvé nahlédl do dříve skrytých koutů světa. Tyto pohledy umožnil také širšímu publiku: mnoha oceňovanými horskými filmy a svými úspěšnými knihami. Je jedním ze zakladatelů dokumentárního horského filmu, získal řadu ocenění a natočil četné expedice do nejvyšších hor světa jako „kameraman osmitisícovek“. Když ostatní klesli vyčerpáním na vrchol, zachytil svou kamerou okolní vrcholový svět pevnou rukou. Diemberger a jeho horská partnerka Julie Tullis vytvořili „nejvyšší filmový tým na světě“. S ní také dosáhl vrcholu K2 v srpnu 1986 – měl to být jejich poslední společný podnik. Jejich partnerství skončilo na K2 neuvěřitelnou tragédií. Tendo dokument je portétem k jeho 90. narozeninám. ()

Die Karnischen Alpen (2022) (E222)

Karnské Alpy na rakousko-italské hranici mají mnoho příběhů k vyprávění. Od skal starých miliony let přes temnou minulost první světové války až po skvělé lezecké cesty. ()

Hidden Peak – Ein unerfüllter Traum (2022) (E223)

Ohlédnutí za horolezeckým neštěstím  v Karakoru. Gerfried Göschl, Cedric Hählen a Nisar Hussain na cestě na vrchol Hidden Peak, osmitisícovky v Karakoru. Naposledy byli spatřeni o tři dny později. ()

Am Achensee – Zwischen Rofan und Karwendel (2022) (E224)

Pokud chcete zažít dobrodružství na hoře, na vodě nebo ve vzduchu, Achensee je to pravé místo pro vás. Ve velkolepé scenérii Karwendelu a Rofanu leží „Tyrolské moře“ a láká všechny, kteří chtějí pěší turistiku, lezení, plavání, surfování nebo paragliding. Nechybí ani nádherné výhledy a působivé zážitky z přírody. ()

Das Gasteinertal – Von Bergen beschützt, vom Wasser geleitet (2022) (E225)

Gasteinertal v salcburském Pongau je známý svými léčivými prameny, které pro sebe objevili císař František Josef I. a císařovna Alžběta Rakouská již v 19. století. Ale není to jen vzácná pramenitá voda, která dělá z Gasteinského údolí a lázeňského města Bad Gastein zcela zvláštní oblast. Je to především rozmanitá horská krajina, kterou prozkoumá i trailový běžec Martin Schwarzl. ()

Vie Ferrate – Klettersteige in den Alpen (2022) (E226)

Žádná alpská disciplína se za posledních 20 let nerozvinula tak rychle jako via ferrata. Vie Ferrate, železné stezky, přivedly do hor nové publikum. Připraveny jsou prolézačky pro děti, skalní lanové dráhy nebo extrémně náročné cesty sportovního lezení. Vie Ferrate jsou nyní nedílnou součástí hor. Kdo k nim přistupuje s osobní zodpovědností a porcí zvědavosti, najde na železných stezkách fascinující vysokohorská dobrodružství. ()

Peter Habeler – Die Berge, mein Leben, meine Freiheit… (2022) (E227)

Peter Habeler psal alpskou historii s Reinholdem Messnerem v roce 1978: Byli první, kdo dosáhli vrcholu Mt. Everest, nejvyššího bodu na Zemi, bez kyslíku v lahvích. Horský vůdce a špičkový alpinista patřil k evropským průkopníkům na velkých stěnách v Yosemitech, v rekordních časech zopakoval Buhlovy cesty v Tyrolsku i klasiku západních Alp. Nyní je Petru Habelerovi 80 let – a hory ho nepustí. Vzrušující portrét výjimečného horolezce. ()

Das Gesäuse – Wild und ungezähmt (2022) (E228)

Gesäuse je nejmladší národní park Rakouska. Horští průvodci, raftingoví průvodci, strážci národního parku, piloti kluzáků a další příznivci Gesäuse představují svůj pohled na divokou stranu Štýrska. ()

Serfaus Fiss Ladis (2022) (E229)

Serfaus-Fiss-Ladis nad údolím Tyrolean Inn. Tento region není jen scénickým vrcholem. Vysoko na hoře potkáváme mladé sportovce i skutečné „místní obyvatele“, kteří přesně vědí, kde přijdou hledači dobrodružství na své. Horská cyklistka Celine Blochberger a bývalý lyžař Stephan Görgl chtějí místní stezky zdolávat na elektrokolech. ()

Wolfgang Fasching auf Tour – Vom Ötscher zum Dachstein (2022) (E230)

Nejen vyložené alpinisty lákají hory. Trojnásobný vítěz "Race Across America" ​​Wolfgang Fasching zná jejich sílu. Když rodák ze Štýrska před lety vylezl na Mount Everest nebo na ‚Sedm vrcholů‘, byla to sportovní výzva. Horský svět ho stále fascinuje, ale víc než kdy jindy divoká krása hor. Čas na horách pro něj znamená relaxaci a zábavu. Dnes to není o přežití, ale o prožívání, jak zdůrazňuje. A každý, kdo byl někdy na horské túře s Wolfgangem Faschingem, to může potvrdit. ()

Wolfgang Fasching auf Tour – Vom Großglockner zum Piz Buin (2022) (E231)

Nejen vyložené alpinisty to do hor pravidelně táhne. Trojnásobný vítěz "Race Across America" ​​Wolfgang Fasching zná jejich kouzlo. Když rodák ze Štýrska před lety zdolal Mount Everest a „Sedm vrcholů“, chápal to především jako sportovní výzvu. Už je to dávno, co byl v horách o rekordech, a "ne o přežití, ale o prožívání". A každý, kdo byl někdy na horské túře s Wolfgangem Faschingem, to může potvrdit. Více než kdy jindy cítí divokou krásu hor. Lezení po horách je pro něj čirá radost a druhá etapa jeho velmi osobního turné po Rakousku zavede Wolfganga Faschinga a jeho společníky na nejvyšší vrcholy západního Rakouska a za hranice do jihotyrolských Dolomit. ()

Die Huberbuam – Bluad is dicker wia Wossa (2022) (E233)

Huberbuam – toto jméno je v horolezeckých kruzích již dlouho pojmem. Dva obyvatelé Berchtesgadenu Thomas a Alexander Huberovi jsou nejen horolezci ve své třídě, ale jsou také nejlepší dvojicí bratrů lezců na světě již tři desetiletí a jsou skutečnou značkou. Nejtěžší cesty sportovního lezení na světě, výstupy na ty nejpozoruhodnější vrcholy, bláznivé volné sólo túry a neuvěřitelné rychlostní rekordy v lezení, grandiózní expedice a horolezecká dobrodružství v nejextrémnějších oblastech světa – Huberbuam má nabušenou „knihu vzpomínek“ . Od mládí tvořili zdánlivě dokonalý tým. A přesto: Oba jsou dva silní jedinci s velmi odlišnými charaktery a odpovídajícím egem, kteří se někdy hlasitě střetávají. Společně i samostatně otevřeli Huberbuam svými projekty a psanou alpskou historií nové dimenze. Radost a štěstí, ale také neúspěch a konflikt byly často blízko u sebe. Bratři zažili vzestupy i pády, pády i triumfy. Na hoře - když se najednou něco pokazí - ale i pryč od ní, když tělo a mysl už nespolupracují. ()

Das Steinerne Meer – Eine geheimnisvolle Felsenwelt (2022) (E234)

Kamenné moře. Vznikalo miliony let. Drsné a nepřístupné, ale také fascinující a lákavé. Ein Meer aus Stein leží mezi jezery Watzmann a Königssee na severu a Saalfeldskou pánví na jihu, na hranici mezi Bavorskem a Rakouskem. Na náročné vícedenní túře projdeme pohoří od jihu k severu. Dozvíme se více o jeho geologii, zažijeme vzrušující horolezeckou túru na Sommerstein a vydáme se za  na Großer Hundstod. Čekají nás i další zajímavá setkání: s tvůrcem unikátního vrcholového kříže, s dvojicí bratrů, kteří se zapsali do alpské historie, s chovateli ovcí, pro které je Kamenné moře. pastvinou a srdeční záležitostí už po generace. ()

10 Jahre Bergwelten – „…hinter den Kulissen“ (2022) (E235)

Nemůžeme přenášet hory, ale můžeme je přiblížit našim divákům." Toto motto provází  týmy tohoto cyklu po celém světě. Bergwelten začal před 10 lety fascinujícím dvoudílným dokumentem o Gerlinde Kaltenbrunnerové, která v roce 2011 jako první žena zdolala všech 14 osmitisícovek bez přídavného kyslíku. V den jeho 80. narozenin jsme měli tu čest věnovat jedno z našich posledních premiérových vysílání Peteru Habelerovi, který spolu s Reinholdem Messnerem jako první člověk dosáhl vrcholu Mount Everestu bez umělého kyslíku. Bergwelten se však nikdy nevěnoval pouze alpským hrdinům. Naše pořady se vždy zaměřují na hory, jejich historii, geografii, fascinací a přitažlivostí pro naše diváky. V našem jubilejním pořadu u příležitosti 10. narozenin jsme se rozhodli vzít naše diváky na cestu do našeho zákulisí. Stále znovu se nás ptají, jak vznikají tyto velkolepé snímky na nejvyšších horách, v nejstrmějších stěnách a na obrovských ledovcích. Společně s Huber-Buamem, Babsi Zangerlem, Beatem Kammerlanderem nebo alpskými ikonami Gerlinde Kaltenbrunnerovou, Peterem Habelerem či Hansem Peterem Eisendlem vstupujeme do světa hor, jak ho prožívají a natáčejí naše filmové týmy pro naše diváky. V tomto pořadu vám zprostředkujeme velkolepé záběry "ze zákulisí" technické a horolezecké úsilí, které vyvíjíme z vrtulníku s kamerou, s drony, ale především s našimi vysoce specializovanými kameramany a jejich týmy uprostřed nejstrmějších skal - přímo a na dosah našich hrdinů. ()