Bedekr - Benelux (2019) (séria)

Wattové ostrovy (S06E11)

(epizóda)
Česko, 2019, 26 min

Příliv a odliv. Nekonečné přírodní divadlo, které my suchozemci s touhou po moři snad nikdy nepřestaneme obdivovat. Jsou místa, kde si ho člověk ani pořádně neuvědomí, protože rozdíl hladin je velmi malý. Jako třeba ve Středozemním moři. Ale na druhou stranu jsou místa, kde si ho nevšimnout zkrátka nemůžete. A právě takový příliv a odliv panuje v místech, kde se Severní moře potkává s pevninou Nizozemska, Německa a Dánska, kde se rozdíl hladin při přílivu a odlivu počítá na metry a k tomu je zde dostatečně ploché pobřeží. Jde o jedinečný a velmi křehký ekosystém, protože živočišné a rostlinné druhy se musí adaptovat na neustálé změny prostředí. A to se týká i lidí, kteří zdejší kraj obývají. Martin navštíví záchrannou stanici tuleňů, ale daleko víc si je užije ve volné přírodě při pohledu z lodi. Na víc jak stoletou plachetnici typu tjalk se nalodí ve fríském městě Harlingen a vyrazí objevit ostrovy Ameland a Terschelling. Toto místo nenabízí to, co zbytek Beneluxu. Žádné zaznamenáníhodné kostely či muzea, bouřlivou historii či dech beroucí kanálové plavby. Jenomže to, co ztrácí – řekněme na kultuře – doplňuje krásou své přírody a atmosférou, kterou se vám pokusí představit Martin Písařík v roli průvodce. (Česká televize)