Bedekr - Benelux (2019) (séria)

Lucembursko (S06E10)

(epizóda)
Česko, 2019, 26 min

Jitka Ježková

Při pohledu do krajiny se nejde ubránit hřejivému pocitu domova. Pastviny jako někde na Šumavě, kopce a stráně, to jsme v Beneluxu ještě neviděli. A kromě této krajiny, mimochodem protkané podobnou sítí turistických tras jako v České republice máme společný i erb se lvem a hlavně historii. Dějiny Lucemburska jsou spojené s historií hradu, kolem nějž se začala rozrůstat vesnice a výsledkem je stotisícová metropole nejmenšího státu Evropské unie. Zlatou érou středověku bylo panování dynastie obecně známé jako Lucemburkové. Ti svou politikou brzy začali dalece přesahovat hranice svého malého hrabství. Když Jindřich VII. přijal korunu vládce světa, dal svému synovi Janu Lucemburskému Lucemburk v léno. Nadto se Jan oženil s Eliškou Přemyslovnou a byl korunován také českým králem. A tím se protnula naše historie s tou lucemburskou. Co Jan Lucemburský započal, rozvinul jeho syn Karel IV. Jitka se pokusí postihnout atmosféru hlavního města, o němž se říká, že patří k nejbezpečnějším na světě. Svůj den v Lucemburku zakončí na americkém vojenském hřbitově, kde mimo jiné odpočívá i generál Patton. Proto logicky její další zastávkou budou Ardeny, kde se odehrála krutá bitva, v níž tento vojenský génius exceloval. Přes další zastávky se propracujeme až do údolí řeky Mosely, kde Jitka ochutná zdejší vyhlášené víno a rozloučí se ve vesnici Shangen. Zde byla podepsána první ze smluv, které nakonec vyústily k vytvoření shangenského prostoru, díky němuž můžeme cestovat svobodně mezi evropskými zeměmi. (Česká televize)